Bilgi Arşivi

Cam Değişiminde Kasko Bozulur Mu?

Cam Değişiminde Kasko Bozulur Mu?, bilgi arşivimizde Cam Değişiminde Kasko Bozulur Mu? konusunu ele aldık. Cam Değişiminde Kasko Bozulur Mu? ile araştırılan tüm yanıtlar makalemizde..

Cam Değişiminde Kasko Bozulur Mu?

Trafikte her an dikkatsizlik yada görünmeyen kazaların olması söz konusudur. Trafik sigortası ve kaskosunu aksatmadan düzenli olarak yatıran sürücüler kaza sonucu yaşanacak maddi kayıptan kurtulsalar da kaza neticesinde bu kaza bedelini karşılar mı veya cam değişiminde kasko bozulur mu soruları çok fazla sorulmaktadır.

Trafikte hareket halindeyken bir taş parçasının aracın camına çarpması, rampadan çıkan bir kamyonda bulunan yükün zarar vermesi gibi birden çok sebepten dolayı aracınızın camı kırılabilir. Böyle bir durumla karşıldığında sürücünün soğukkanlılığını koruyarak aynalarını iyi kontrol ettikten sonra yolun sağına park etmesi tavsiye edilir. Akabinde aracın yaşamış olduğu kaza, cam kırılması vs gibi durumların yani bir araya gelen zararın detaylı olarak fotoğrafları çekilmesi gerekir. Kalorifer, havalandırma deliği gibi alanlar herhangi bir şeyle örtülüp cam parçalarının bu bölgelere kaçması engellenmelidir. Bunları yaptıktan sonra yardım çağrılmalıdır.

Cam Değişimi Sigorta Tarafından Karşılanır Mı?

Cam Değişiminde Kasko Bozulur Mu?

Genel itibariyle araç camlarının kırılma nedeni kazayla olduğu bilinsede aslında en sık cam değişim nedenlerinin başında hırsızlıktır. Bu nedenle aracınızın hırsızlıktan dolayı zarar görmesini istemiyorsanız, güvenli bölge ve ışığı bol olan yerlere parketmeniz mühimdir. Ek olarak hiçbir zaman aracınızda kıymetli eşyaları bırakmayın, bırakmak zorunda kalırsanız da görünmeyecek yerlere koymanız tavsiye edilir.

Aracınıza yaptırmış olduğunuz sigortanın kapsamına ve çeşidine bağlı olarak cam değişimini karşıladığı durumlarda mevcuttur. Araçların çarpışması, bir cisme veya bir araca çarpması ve araca çalınma teşebbüsü sebebiyle yaşanan cam değişimi hasarları genelde sigorta şirketleri aracılığıyla yılda bir kez belirli bir hasara kadar teminat altına alınmaktadır. Cam değişiminde kasko bozulur mu? Buna benzer kaza durumlarında kasko karşı taraftaki birinin cam zararını karşılayabilmektedir. Lakin bu durumlar değişiklik gösterebilir bu sebepten dolayı kasko şifrketinizden detalı bilgi edinmeniz daha sağlıklı olacaktır.

CamDeğişiminde Cam Kasko Aşamaları Nelerdir?

Kaza neticesinde önemle üstünde durulması gereken husustan bir tanesi can güvenliğinizi sağlamalı sonrasında aracın camının görüntülenmesidir. Kaza sonrasında çevrede varsa tanıklardanda destek istenebilir. Cam değişiminde kasko bozulur mu sorusuna net bir biçimde yanıt verecek olursak, yıl içinde bir kez olmak kaydıyla kaskonuza bir zararı olmaz. Kasko aracılığıyla ücretsiz cam değişimiyle alakalı sizden isteyecekleri evrakları eksiksiz bir biçimde teslim etmelisiniz.

Cam Değişiminde Kasko İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Kasko şifrketinın uygulamasına bağlı olarak istenen belgelerde değişiklik görülebilir. Lakin genel itibariyle istenen belgeler aşağıda istifadeniz yönünden sıralanmıştır. Sizden istenen belgeleri eksiksiz ve tam anlamıyla getirdiğiniz de cam değişiminde kasko bozulur mu? Yanıtı hayır olacaktır.

 • Matbu evrak ibra sigortalı imzalı olmalı,
 • Matbu evrak beyan ehliyet sahibi imzalı olmalı,
 • Kasko poliçesi,
 • Ruhsat,
 • Ehliyet,
 • Hasar beyanı belgeleri

Yukarıda bahsi geçen tüm belgelerin teslim edilmesinin sonrasında kırılan camın boyutları ölçüldükten sonra cam siparişi gerçekleştirilir. Camın gelmesiyle birlikte aracınıza montajı yapılır ve test sürüşü gerçekleştirilir. Cam değişiminde kasko bozulur mu? Sorusunun cevabı kısaca kasko şirketine göre değişiklik gösterebilmekle birlikte yılda bir kereye kadar hayırdır.

Cam Değişiminde ve Aracın Camı Kırıldığında Neler Yapılmalıdır?

Camızının değişimini her ne kadar da olsa kargo şirketi aracılığıyla karşılansada güvenliğiniz için bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Cam değişiminde kasko bozulur mu sorusundan sonra en fazla sorulan soru hasar anında ne yapılması gerektiğidir.

 • Aracın hasar aldığı bölgenin plaka ve aracın tamamının görüneceği biçimde fotoğrafları çekilmelidir.
 • Aracın ön camı kırıldıysa cam kırıklarının ısıtma deliklerine kaçmaması maksadıyla bir örtü ile kapatılmalıdır.
 • Cam kırıklarına çıplak elle müdahale etmekten kaçınılmalıdır.
 • Genel olarak cam kırıklarını duruma göre sigorta karşılamamaktadır. Lakin ek teminat ödemeleriyle kapsam dahiline aldırılabilir.
 • Kimi kaskolar cam kırılmalarını senede 1 kez kimileri ise senede 4 kez kadar karşılayabilmektedir. Bu kaskolara ve şartlarına göre değişmekte olup Kasko her türlü cam kırılmasını genelde senede 4 defaya kadar karşılamaktadır. Lakin bazı kasko şirketlerinde bu sayı daha düşük olabilmektedir.
 • Yılda 1 defaya kadar bir araya gelen teyp ve cam kırılmaları hasarı kaskoyu bozmazken daha fazla sayıdaki hasarda kasko bozulmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kazadan Sonra Sigorta Ne Kadar Artar başlıklı makalemizde Kaza sonrası sigorta prim oranı, Kazadan Sonra Sigorta Ne Kadar Artar ve Zorunlu Sigorta priminin ne kadar artma nedenleri ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte yarar var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu