Bilgi Arşivi

Çakar Lamba İzni Nasıl Alınır?

Çakar Lamba İzni Nasıl Alınır?, bilgi arşivimizde Çakar Lamba İzni Nasıl Alınır? konusunu ele aldık. Çakar Lamba İzni Nasıl Alınır? ile araştırılan tüm yanıtlar makalemizde..

Çakar Lamba İzni Nasıl Alınır?

Ototmobillerini dikkat çekici yapmak adına yapılan birden çok yeş var ve bunlardan bir taneside şüphesiz çakar lambası. genel itibariyle gençler bu hususta çok hevesli oluyorlar. Şunu söylemekte yarar var ki çakar lamba taktırmak günümüz şartlarında izni olmayanlar için yasak bir uygulamadır. Zira trafik yasasının 26/2. Maddesine göre çakar lamba kullanımı yasak ve cezayi işlem yapılması gerektiren bir uygulamadır.

Peki çakar lamba lamba izni nasıl alınır? Gibi sorular aklınıza gelebilir. Bu soruyu yanıtlamadan önce çakar lambayı kimler kullanabilir sorusuna açıklık getirelim.

Çakar Lamba Kullanma İznine Sahip Olanlar

2017 yılı itibariyle https://www.icisleri.gov.tr/ aracılığıyla yayınlanmış olan genelgeye göre; geçiş üstünlüğü meselesi tekrar şekillendi. Bu genelgeyle birlikte polis memurlarının kullandığı araçlar dışında diğer tüm araçların (çakar lamba taksa dahi) geçiş üstünlüğü kaldırıldı. Dolayısıyla diğer farklı araçların gerek çakar lambası takabilmesi gerekse çakar yakabilmeleri için aracın görevli olduğuna dair belgenin bulunması şart.

Ayrıca ek olarak 18.10.2017 tarihli yayına giren genelgede önceden Emniyet Müdürlüğü vasıtasıyla verilmiş tüm çakar lamba izinlerinin de iptal edildiği açıklamaldu.

Aracına Kimler Çakar Takabilir?

Çakar taktırmanın cezası
  • Ambulanslar
  • İtfaiye
  • Polis
  • Resmi Koruma Araçları

Bu genelgeden önce iş maksadıyla bile olsa birden çok kişi aracına çakar lamba taktırabiliyordu. Çakar takılmasıyla birlikte trafikte kendilerine geçiş üstünlüğü oluşturuyorlardı. Lakin çevredeki insanlar aracılığıyla bu durumçokça şikayet konusu olunca İçişleri Bakanlığı yeni düzenlemelerle çakar lamba kullanım oranlarını bi hayli düşürdü. Günümüz itibariyle resmi görevli olan araçlar dışında çakar lamba takabilmenin önünü de kapatmıştır.

Araç Sahipleri Neden Çakar Lamba Takıyor?

Bilhassa büyük şehirlerde trafik herkes aracılığıyla sıkıcı bir hal almakla birlikte aşağı yukarı herkes bu husustan şikayetci. Dolayısıyla aracına çakar takarak trafikte kendisine geçiş üstünlüğü sağlayarak sorunsuz bir biçimde gitmek istedikleri yere gidebilmeleri yönünden araç sahipleri çakar taktırmak hususunda hevesli oluyorlar. Hatta geçiş üstünlüğünden ziyade bazıları hava atmak hatta ve hatta hobi olarak da aracına çakar taktıranların sayısı bir hayli fazla oluyor. Bundan dolayı da hemen herkes çakar lamba izni nasıl alınır? Sorusunun yanıtını düşünüyor.

İzinsiz Çakar Lamba Kullanmanın Cezası Ne Kadar?

Araçlarına çakar lamba taktırmayı düşünenler bu aksesurarın takılması halinde ne kadar para cezası alacaklarını inceliyorlar. Resmi Gazete vasıtasıyla yayımlanarak yürürlüğe giren karara göre; sivil araçların çakar lamba taktığı tespit edildiğinde 1002 TL’lik bir cezayla karşılaşmaları kesindir.

Çakar lambalı araçlar trafikte risk oluşturmakla birlikte çakar lambalı araçların montajı ön panjurlarının iç kısımlarına takıldığı bilinmekte. Yayınlanan son genelde polis, ambulans, itfaiye veya resmi koruma araçları dışında hiçbir aracın çakar lamba takamayacağı açıkça belirtiliyor. Bunların dışında bulunan araçta çakar lamba tespit edilirse; bu durumda yalnızca para cezası ödeyip kurtulamazsınız. Kullanmış olduğunuz aracın bir süreliğine trafikten men gibi yaptırımlar söz konusudur.

Çakar lambalar; Karayolu Güvenliği Stratejisi Eylem Planı’nın da yer alıyor. Bu eylem planına göre polis, itfaiye, ambulans ve resmi koruma araçları dışında araçlarında çakar lamba bulunduran bütün kurum ve kuruluşlara alakalı ikaz yazısı gönderilmiş durumdadır. Öncelikli olarak Emniyet Genel Müdürlüğü çakar lamba izni olan araçlara dair bir veri listesi oluşturdu. Bundan dolayı trafik kontrollerinde araçlarında çakar lamba tespit edilenlerin; söz konusu izinli listede olup olmadığı araştırılıyor. Şayet aracınızın plakası Emniyet Genel Müdürlüğü veri listesinde yoksa ceza yemeniz kesinlik kazanmış oluyor.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte yarar var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu