Başvurular

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nelerdir?

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nelerdir?, başvurular bölümümüzde Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nelerdir? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nelerdir? ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nelerdir?

İçerik gizle
1KART16 Sosyal Yardım Kartı Nedir?
2Kart16 Başvuruları
3Bursa Büyükşehir Belediyesi Engelli yardımları
4COVID-19 Gıda Destek Paketi Yardımı
5Bursa Büyükşehir Belediyesi C Vitamini Destek Paketi Yardımı

5.1Bursa Büyükşehir Belediyesi Esnaf ve Çalışanı Gıda Destek Paketi
5.2Bursa Büyükşehir Belediyesi Hoşgeldin Bebek Projesi
5.3Bursa Büyükşehir Belediyesi “Ekmek Sepeti” yardımı

Şimdi yazıma şu soruları açarak başlayalım : Bursa Büyükşehir Belediyesi yardımları başvurusu nasıl yapılır? Kart16 Başvuru nasıl yapılır?

Bursa Büyükşehir Belediyesi temel gereksinimlerini karşılamakta zorluk çeken vatandaşlara yardıma sürdürmekte. Bilhassa Koronavirüs salgını sürerken işini kaybeden, geçim sıkıntısı çekenlere farklı alanlarda yardım sağlıyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu yapan bireylere hem Kart16 yolu ile hem de başka projelerle maddi yardımda bulunmaktadır.

KART16 Sosyal Yardım Kartı Nedir?

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kart16 nedir? Nasıl başvurulur? Konusunu açıklayacağız. Bursa Büyükşehir Belediyesi yardımlarından bir diğeride Bursa Kart16 ‘dır.Kart16 ülkemizin içinden geçtiği zor zamanlarda ihtiyaç sahiplerinin rencide olmadan alışveriş yapmasına olanak sağlayan bir uygulamadır. Bursa Büyükşehir Belediyesi nakdi yardım yapmamaktadır.

Sosyal Yardım Kartı Kart16 ilk etapta 900 insana dağıtılmıştır fakat daha fazla insana ulaşması amaçlanmaktadır. Sadece ürün alışverişinde kullanılan Kart16, Vakıfbank ile Bursa Belediyesi içinde yapılan anlaşma ile basımı gerçekleştirilmiş bir kredi kartı görünümündedir.

Kart16 Sosyal Yardım Kartına aylık yüklemeler yapılmakta, ihtiyaç sahipleri alışverişlerinde bu kartı kullanabilmektedir. Sosyal yardım kartı Kart16 için Bursa sınırları içinde yaşama ve sabit bir gelirin bulunmama şartı aranmaktadır.

Kart16 Başvuruları

Peki Bursa Belediyesinin yardımlarından birisi olan Kart16 için nasıl başvuru yapılır? Kart16 için başvuru yapmak isteyenlerin Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığına şahsen başvurmaları gerekmektedir.

kart16 İstanbul Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla verilen ibb sosyal karta benzemektedir. Bu husustaki yazımızı da okuyabilirsiniz.

Adres: Orhanbey, 6. Uçak Sk., 16010 Osmangazi/Bursa

Kart16 nasıl alınır?
kart16 nedir?

Bursa Büyükşehir Belediyesi Engelli yardımları

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığınca, Bursa sınırları içinde yaşayan, ekonomik yardıma veya bakıma muhtaç vatandaşlara çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Bursa Büyükşehir Belediyesi maddi yardım başvurusu dışında engelli yardımlarına da özen göstermektedir.

Bu doğrultuda ihtiyaç duyan engelli veya ailesinin dilekçe ile Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığına başvurması gerekmektedir. Daha sonra başvuru sahibi engellinin veya ailesinin evine sosyal inceleme uzman kişilerı aracılığıyla  ev ziyareti gerçekleştirilerek durumu tespit edilir. İhtiyaç duyduğunun tespit edilmesi halinde

  • Gıda yardımı
  • Çocuklara farklı kalemlerde yardımlar ( giysi, eğitim seti, bebek bezi, mama vs.)
  • Engelli tıbbi malzeme

Gibi yardımlar yapılmaktadır.

Bilgi için ALO 153 ‘ü arayabilirsiniz.

Bursa Büyükşehir Belediyesiyardım başvurusu için:

Adres: Orhanbey, 6. Uçak Sk., 16010 Osmangazi/Bursa

bursa büyükşehir belediyesi yardımları
bursa büyükşehir belediyesi yardımları

COVID-19 Gıda Destek Paketi Yardımı

Bursa Büyükşehir Belediyesi “BURSA İLE OMUZ OMUZA” sloganıyla salgın sebebiyle sıkıntıya giren vatandaşlara yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bu yardımlardan bir diğeride Gıda Destek Paketidir. Peki Bursa Büyükşehir Belediyesi yardım Formu nerden alınır? Nasıl başvurulur?

Bursa Büyükşehir Belediyesi yardımlarından birisi olan COVID-19 Gıda destek paketine ön başvuru internet üzerinden gerçekleşmektedir. BURAYA TIKLAYARAK gerekli yerleri doğru bir biçimde doldurduktan sonra sizden istenen evrakları teslim etmeniz gerekmektedir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı için gerekli evraklar:

  • Ailede engelli birey varsa; Engelli sağlık kurulu raporu
  • E-devlet üzerinden SGK dökümü
  • E-devlet üzerinden alınan işsizlik ödeneği / iş kaybı tazminatı belgesi
  • Başvuru sahibinin eşi cezaevindeyse ”Cezaevi Belgesi”

Bursa Büyükşehir Belediyesi C Vitamini Destek Paketi Yardımı

Bursa Büyükşehir Belediyesinin yardımlarından bir diğeride karantinada bulunan vatandaşların bağışıklığını kuvvetli tutmak maksadıyla dağıttığı C vitamini destek paketidir. Evlerinde Koronavirüs sebebiyle karantinada olan vatandaşlara bağışıklarını kuvvetli tutmak maksadıyla turşu, mandalina, portakal, limon ve nar içeren paketler dağıtılmaktadır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi vitamin destek paketine başvurmak için ALO153’ü arayabilir veya BURAYI TIKLAYARAK  yardım başvuru formu doldurabilirsiniz. HES kodunuz bu başvuru için önem taşımaktadır.

bursa büyükşehir belediyesi gıda yardımı
bursa büyükşehir belediyesi gıda yardımı

Bursa Büyükşehir Belediyesi Esnaf ve Çalışanı Gıda Destek Paketi

Bursa Büyükşehir Belediyesinin “BURSA İLE OMUZ OMUZA” sloganıyla başlattığı birden çok yardım mevcuttur. Bu paketindeki yardımlardan bir diğeride Koronavirüs hastalığından olumsuz etkilenen esnaf veya çalışanına yaptığı gıda desteğidir.

Koronavirüs salgını sebebiyle bir çok çalışan gibi esnaflar da sıkıntı yaşamaktadır. Bursa Büyükşehir Belediyesi de esnaf veya çalışanlarına destek olmak maksadıyla bu sürede gıda destek paketleri dağıtmaktadır. Bursa Büyükşehir Belediyesinin bu yardımına başvurmak için BURAYI TIKLAYARAK ön başvuru formunu doldurabilir veya ALO153’ten bilgi alabilir, başvuru uygulayabilirsiniz.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Hoşgeldin Bebek Projesi

Devlet Hastaneleri adı altında doğum yapan vatandaşlara destek olmak maksadıyla Yenidoğan Bakım Çantası verilmektedir. Bu çantayla yeni anne-baba olmuş ailelerin gereksiniminin biraz olsun giderilmesi amaçlanmaktadır.

Bursa Büyükşehir Belediyesinin devlet hastanelerinde yeni doğum yapmış vatandaşlara  yeni doğan çantası dağıtılıyor. Yeni Doğan Çantasında ateş ölçer, bebek bezi, battaniye ve hastane çıkış seti bulunmaktadır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi maddi yardım başvurusu konusunu açmaya sürdürmekteuz. Görüldüğü gibi belediye yalnızca  Kart16 sosyal yardım kartı ile yardım vermemektedir. Bir çok alanda yardımlarını sürdürmektedir. Şimdi diğer yardım konuları ile devam edelim. 

bursa büyükşehir belediyesi ekmek sepeti
bursa büyükşehir belediyesi ekmek sepeti

Bursa Büyükşehir Belediyesi “Ekmek Sepeti” yardımı

Bursa Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç sahiplerine yardımseverler aracılığıyla sağlanan ekmek kuponuyla süt, ekmek veya yumurta alma şansı sağlamaktadır. Bu proje ile yardımda bulunmak isteyenler BESAŞ’ın internet sitesinden BURAYI TIKLAYARAK ekmek kuponu alabilirler. Aldıkları bu kuponu isteyenler kendi dağıtabilir. isteyenler Bursa Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla dağıtılmak üzere bağışlayabilirler.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Ekmek kuponu yardımından yararlanmak isteyenlerin Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne başvuru yapmaları gerekmektedir.

Ekmek sepeti yardımı ile yumurta kuponu, yoğurt kuponu, veya günlük süt kuponu ile ihtiyaç sahiplerinin gereksinimlerinin giderilmesi amaçlanmaktadır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla bütün bu yardımların dışında ihtiyaca göre sürekli olarak yeni yardım paketleri açıklanmaktadır. Bütün yardımlar ile ilgili ALO 153’ten bilgi alabilirsiniz.  Yeni yardımlar bilgisi verildikça sitemize eklenecektir. Bursa Büyükşehir Belediyesi yardımları için sitemizi sürekli olarak ziyaret etmeyi unutmayın. 

Ülkemizdeki diğer büyükşehir belediyelerinin yardımlarını da sitemizden okumanız olabilecekdür. İstanbul, izmir ve Ankara büyükşehir belediyelerinin yardımları için de yazılarımıza bakabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu