Başvurular

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu, başvurular bölümümüzde Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2021; Bursa ili sınırlarında ikamet etmekte olan vatandaşların sosyo ekonomik açıdan zorluk yaşaması halinde farklı yardımlarla destek sağlanmaktadır.  Bursa Belediyesi yardım başvuruları kapsamı içinde özellikle Kart16 Sosyal Destek Kartı  dikkat çeken maddelerden biri olmaktadır. Temel gereksinimlerini karşılamakta zorluk çeken vatandaşlara yardım eli uzatan Bursa Büyükşehir Belediyesi yardım başvuruları ile ilgili araştırılanler siz değerli okurlarımız için rehberimizde detaylandırılmaktadır.

İşte Bursa Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu, Bursa Büyükşehir Belediyesi gıda ve erzak yardım ve Bursa Büyükşehir Belediyesi maddi yardım ile ilgili araştırılanler.

Bursa Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Geçim sıkıntısı çeken yahut yaşamsal zorluklarla mücadele etmekte olan vatandaşlara farklı kategoriler kapsamı içinde yardımlar ulaştıran Bursa Büyükşehir Belediyesi, özellikle KART16 Sosyal Yardım Kartı ile gündeme gelmektedir. Bursa Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu yapan bireylere nakdi yardıma ihtiyaçları olduğunun tespit edilmesiyle birlikte verilen bu kart, ilk sevkiyat etabında 900 insana ulaşmıştır. Güncel olarak sevkiyatına devam edilen ve daha çok ihtiyaç sahibi vatandaşa ulaşması amaçlanan bu kart, Belediye –  Vakıfbank işbirliğiyle basılarak dağıtılmakta,  ihtiyaç sahipleri alışverişlerinde bu kartı kullanabilmektedir.

Başlatmış olduğu ‘’Bursa ile Omuz Omuza’’ sloganına sahip yardım kampanyası ile sıkıntı içinde olan vatandaşlara gıda kolisi sevkiyatıyla destek olan Bursa Belediyesi, özellikle pandemi zamanında iş kaybı yaşanmasıyla hızlanan bu çalışmalarını gün geçtikçe daha kapsamlı bir alana yaymaktadır. İstenen evrakların eksiksiz ve doğru biçimde doldurulması, ek olarak birinin yoksulluk durumuna karar verilmesi halinde bu kolilerin düzenli biçimde gönderimi sağlanabilmektedir. Kuru erzak sevkiyatının dışında içinde farklı taze meyve ve sebzelerin olduğu ‘’ C Vitamini Destek Paketi’’ de dağıtmakta olan belediye, böylece bağışıklığın ve sağlığın muhafaza edilmesina ilişkin gıda desteklerini de sağlamaktadır.

Bursa ile Omuz Omuza kampanyasının bir diğer kategorisi olan Bursa Büyükşehir Belediyesi Esnaf ve Çalışanı Gıda Destek Paketi de bilinmesi gereken yardımlar içindedır. Bir diğer gıda yardımı olup hayırseverler ile yardıma muhtaç vatandaşları bir araya getiren Bursa Büyükşehir Belediyesi “Ekmek Sepeti” yardımı ise gönüllü yardımı esas alınarak yoksullara süt, ekmek veya yumurta alma şansı vermektedir. Glütensiz gıda paketi de yine sağlıklı beslenmeye ilişkin önemli gıda destekleri içinde bulunmakta ve belirli gıdaları tüketmesi sakıncalı olmasına karşın besin tercihi yapabilecek durumda olmayan vatandaşlara önemli bir destek sağlamaktadır.

Bursa Belediyesi yardımları içinde bulunan bir diğer madde de engelli yardımları olmakta, il sınırlarında ikamet etmekte olan fakat ekonomik yardıma gereksinimi olan engelliler için ailelerine yahut kendilerine yardım ulaştırılmaktadır. Ek olarak engelli olmasına bakılmaksızın medikal ürün yahut tıbbi malzeme gereksinimi olanlar için de Belediye içinde alakalı başvuru sayfaları bulunmakta, böylece sağlıkla ilişkili yardımlar da unutulmamaktadır. İşitme cihazı, takip cihazı, manuel yahut akülü tekerlekli sandalye, hasta yastığı yahut karyolası, tekerlekli sandalye aküsü, oksijen tüpü gibi ürünler sözü edilen tıbbi malzemeler içindedır.

Engelliler yahut yoksullar için sağlanan Bursa Büyükşehir Belediyesi yardımları yalnızca kart, tıbbi malzeme yahut gıda ile sınırlı kalmamakta, giysi, eğitim seti, bebek bezi, mama gibi ihtiyaç malzemeleri de eş zamanlı biçimde dağıtılmaktadır. Konuya örnek olan Bursa Büyükşehir Belediyesi Hoşgeldin Bebek Projesi ile devlet hastanelerinde yeni doğum yapanlar için içinde ateş ölçer, bebek bezi, battaniye ve hastane çıkış seti bulunan bir yeni doğan çantası sevkiyatına dayanmakta, böylece ailesine yeni üyeler katılan anne babaların sevincine sevinç katılmaktadır.

Bursa Belediyesi yardım başvurusu seçenekleri bunlarla sınırlı kalmamakta, yetkililer sürekli olarak güncellemek ve geliştirmek üzere yeni yardım paketlerini açıklamaya sürdürmektedir. Dönem dönem yahut belli şartlar altındaki bireylere özel olarak sağlanan diğer Bursa Belediyesi sosyal yardımlar ve hizmetleri şu biçimde eklenebilir:

  • Afet sonrası sosyal destek hizmeti
  • Ramazan sosyal destek çekleri
  • Kadın sığınma evi yardımları
  • Kimsesiz değerli okurlarımız için erkek konuk evi destekleri
  • Dış göç mağdurlarına destek hizmetleri

Bursa Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Başvurulacak olan yardım kategorisine bağlı olarak yardım kapsamına dahil edilecek bireyler de değişkenlik göstermekte, bu anlamda birincil öncelik muhtaçlık ve yoksulluk durumu olmaktadır. İhtiyaç sahiplerinin Kart16 Sosyal Yardım Kartı başvurusu için karşılaması gereken en temel kriter Bursa’da ikamet ediyor olmak ve sabit bir gelir düzeyine sahip olmamaktır.

Tıbbi ürün, gıda kolisi gibi yardım isteklerine ilişkin ilk kez doldurulan forma bakarak birinin ihtiyaç durumu belirlenmekte, yoksulluk yahut sağlık problemlerinin tespiti halinde bu vatandaşlara yardım iletilmektedir. Bebek yardım çantası ise devlet hastanelerinde doğum yapanlara başvuru gerekmeksizin verilmekte, tamamı tek seferlik olan bu yardımların maddi yetersizlik sebebiyle düzenli yapılması için Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığına dilekçe ile bildiride bulunulması gerekmektedir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bursa Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu için Osmangazi’de bulunan Belediye binasının ziyareti en yaygın seçenek olmaktadır. Buna ek olarak telefon numarası yahut online platformlar üzerinden de yetkililere ulaşmak olabilecekdür.

Kart16 almak maksadıyla başvuruda bulunacak olan Bursalı vatandaşların Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na şahsen ulaşım sağlamaları gerekmektedir. Yine engelli yardımı almayı talep eden vatandaşlar yahut engelli aileleri de isteklerini iletmek üzere Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na başvurabilmekte, ailenin beyan ettiği bilgileri incelemek üzere ev ziyaretinde bulunacak bir heyet görevlendirilmektedir. Bu inceleme neticesinde hazırlanan rapor, ihtiyaç düzeyinin ortaya konmasını ve yardım miktarını belirlemeyi sağlamaktadır.

Kişilerin Bursa Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu sırasında yaptığı başvuru kategorisine bağlı olarak elde etmesi gerekebilecek olan form harici evraklardan bazıları şu biçimdedir:

  • Hanede engelli birey varsa; engel durumuna ilişkin sağlık kurulu raporu
  • E-devlet üzerinden alınan SGK dökümü
  • E-devlet üzerinden alınan işsizlik ödeneği yahut iş kaybı tazminat belgesi
  • Başvuru yapan birinin eşi cezaevindeyse; Cezaevi Belgesi

Bursa Büyükşehir Belediyesi vitamin destek paketi almak isteyenlerin ise ALO 153 hattını arayarak talepte bulunması yahut resmi web sitesinde bulunan online başvuru formunu doldurması yeterli olmaktadır. BESAŞ’ın internet sitesine girmek ve talepte bulunmak için https://www.bursa.bel.tr/yardim_basvuru şeklindeki linke tıklamanız ve Bursa ile Omuz Omuza Kampanyası kapsamı içindeki sosyal desteklerden gereksiniminiz olanı talep etmeniz yeterli olmaktadır.

Verilen link üzerinden detaylı ve kapsamlı bir form doldurulmakta, bu form Bursa Belediyesi yardım başvurusu için yalnızca ön talep niteliği taşımaktadır. Ön kayıt belgeleri alakalı Şube Müdürlüğündeki sosyal çalışma personelleri aracılığıyla değerlendirilmekte, gerekli görülürse ikamet adresinde inceleme yapılmakta ve Sosyal İnceleme Raporu hazırlanmaktadır. Rapor, Sosyal Yardımlar Değerlendirme Komisyonu’na sunulmakta ve şartların Sosyal Yardım Hizmetleri Yönetmeliği’ne göre uygun bulunması halinde başvuru yapanlar alakalı geri bildirim sağlanmaktadır.

Bursa Büyükşehir  Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Büyükşehir Belediyesi’ne ait https://www.bursa.bel.tr/yardim_basvuru linkinde bulunan Bursa Belediyesi yardım başvuru formu yardıma gereksinimi olan bireylerin ön talebini alma maksadıyla oluşturulmuş online bir soru-yanıt sistemidir. Vatandaşlar burada hem temel kişisel verilerini hem maddi gelirine ilişkin soruları yanıtlandırmakta hem de talep ettiği yardım kategorisini kendileri seçebilmektedir. Formdaki bilgilerin geçerliliğinin araştırılacağı unutulmaması ve tüm bilgiler doğrulukla yanıtlandırılmalıdır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Başvuru yapmak için web sitesinde bulunan formu kullanan vatandaşlara ön değerlendirmenin olumlu olması halinde geri dönüş yapan Belediye, yine kendi binasını şahsen ziyaret ederek Bursa Belediyesi yardım başvuru formu dolduranlara da verdiği iletişim bilgilerinden ulaşabilmektedir.

Kart16 yüklemeleri her ayın 10 ila 20. günleri içinde gerçekleşmekte, gıda kolileri bir sonraki sevkiyatda adresiniz listeye eklenerek ulaştırılmakta bankalar, sevkiyat personelleri yahut vakıflarla işbirliği içinde yürütülen bu çalışmaların yoğunluğu sebebiyle sabır gösterilmesi gerekmektedir. Yine de ulaşım sağlayarak süreç ile ilgili bilgi almak adına yetkililere https://www.bursa.bel.tr/ linkinden yahut telefon numiçinden ulaşılabilir.

Bursa Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Belediye’ye ait yardım bilgilendirme hattı olan 444 16 00 numaralı telefonu arayan vatandaşların Bursa Belediyesi yardım başvuru sürecine dair sorularına yanıt bulması yahut direkt başvuru için yetkililere ulaşması olabilecekdür.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Gönüllü çevredeki insanlar aracılığıyla karşılanan kuponlar aracılığıyla süt, ekmek ve yumurta alma olanağı tanınan Ekmek Sepeti Kampanyası Bursa Belediyesi gıda yardımı dendiğinde akla ilk gelen seçeneklerden olmaktadır. Bu projeye gönüllü olarak destek olmak, kendileri kupon dağıtmak yahut tam tersi kupon almak isteyenler BESAŞ’ın internet sitesine giriş yapmalıdır.

İçerisinde C turşu, mandalina, portakal, limon ve nar içeren Vitamin Destek Paketi Yardımı da yine sağlıklı gıda tüketimini teşvik eden ve e-belediye sayfasından başvurusu yapılan bir diğer gıda yardımı olmakta, ek olarak Ramazan ayına özel açılan aşevlerinde günlük sıcak yemek sevkiyatı yapıldığı bilinmelidir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım

KART16 Sosyal Yardım Kartı, Bursa Büyükşehir Belediyesi para yardımı dendiği takdirde ilk akla gelen kanal olurken, bu karta yapılan yüklemelerle birden fazla ailenin gereksinimlerini kendisi satın alması sağlanmaktadır. Kart için başvuruda bulunanlar adına Vakıfbank’tan kart basılması komutu verilmekte, banka aracılığıyla ulaştırılan karta her ayın 10 ila 20. günleri içinde yükleme yapılmakta, kartta o ay ekstra bakiye kalması halinde bakiyenin bir sonraki aya aktarılması olabilecek olmaktadır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı

Bursa Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı 2 farklı biçimde verilmektedir. Yılda 2 defa olmak üzere Ramazan ayında ve Kurban bayramında erzak kolisi yardımı yapan Bursa Büyükşehir Belediyesi bunun dışında her ay düzenli olarak erzak kolisi yardımı yapmaktadır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi erzak yardımı başvurusu belediyenin resmi sitesinden başvuruda bulunarak yardım talebinde bulunabilirsiniz. Belediye gerekli inceleme sonrası ya size erzak kolisi verecektir yada kart15 göndererek her ay yardım almanızı yarayacaktır.

Belediyeden düzenli olarak erzak yardımı alan bireylere Bursa Belediyesi kart16 verilerek her ay hesaplarını belirli bir tutar yatırılarak diledikleri marketten gıda alışverişini yapmasına olanak tanımaktadır.

Belediye Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır?

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kart16 

Bursa Büyükşehir Belediyesi kart16 Bursa il sınırları içinde yaşayan maddi durumu kötü ve her hangi bir geliri bulunmayan Bursa’da yaşayan vatandaşlara verilen yardımlardan biridir. Maddi desteğe gereksinimi olan ailelere her hangi gıda kolisi vermek yerine kart16 hesaplarına para yatırarak hem ailelerin rencide olmasını önlüyor hem de diledikleri biçimde gıda alış verişi yapmasını sağlıyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kart16 Sosyal Destek Kartı ile birden çok marketten alış veriş uygulayabilirsiniz. Vakıfbank ile yapılan anlaşama ile verilen Kart16 Sosyal Destek Kartı Vakıfbank pos cihazı olan tüm marketlerde geçerlidir.

Kart16 Sosyal Destek Kartı limiti Belediye aracılığıyla yapılan inceleme sonrası maddi durumuna göre aylık 150 TL ile 400 TL arası ödeme yapılmaktadır.

Maddi durumu kötü olan, Her hangi bir geliri olmayan, İşsiz ve Hane halkı geliri asgari ücretten düşük olan bireylere verilmektedir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kart16 Başvurusu

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kart16 Başvurusu belediyenin resmi sitesi üzerinden başvurulmaktadır. Belediye aracılığıyla verilen Kart15 başvurusunda bulunmak için sizlerde hemen bu https://e-belediye.bursa.bel.tr/Sosyalyardimbasvurusu/Kart16.aspx linke tıklayarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kart16 Başvurusu yaparken verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olmasına dikkat etmelisiniz. Başvuru sonrası gerekli inceleme yapıldıktan sonra kart16 ev adresinize gönderilecektir.

Sizlere bu makalemizde Bursa Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu, Bursa Büyükşehir Belediyesi gıda ve erzak yardım ve Bursa Büyükşehir Belediyesi maddi yardım ile ilgili bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu