Müşteri Hizmetleri

Burger King Şikayet

Burger King Şikayet, müşteri hizmetleri bölümümüzde Burger King Şikayet ile alakalı bilgiler paylaştık. Burger King Şikayet yazımızın detayları..

Burger King Şikayet

Burger King şikayet, Burger King şikayet hattı, Burger King şikayet telefonu var mı? Burger King şikayetim var nasıl iletebilirim? Burger King şikayet yazma gibi konular ile ilgili bilgi sahibi yer alacağınız bu makalemizi okuyabilir ve şikayetlerinizi yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz.

Burger King Şikayet

Dünyanın en büyük ve en popüler restoran zincirlerinden birisi olan Burger King, hazır gıda sektörünün en kuvvetli markalarından birisi olarak ön planda gözüküyor. Uluslararası pazarda hizmet sağlamakta olan Amerika merkezli restoran zinciri devi Burger King, Türkiye’ de en fazla mağazaya sahip olan fast food markası konumunda da yer alıyor. Türkiye genelinde yayılan restoranları ile tüketicilerin en fazla tanıdığı ve en fazla tercih ettiği fast food markasıdır. Böylelikle yüksek tüketim hacmine sahip olan Burger King restoranlarında tüketicilerin yaşayabilecekleri sorunlarda, kaliteli müşteri tatminiyetinin sağlanabilmesi amacı ile Burger King şikayet desteği sağlanıyor. Tüketiciler, şikayetlerini bi hayli hızlı ve basit bir şekilde gerçekleştirebiliyor.

Burger King müşteri hizmetleri servisinin son derece dinamik ve gelişmiş olması aracılığıyla yaşanan sorunlara istinaden yapılan şikayetlerde de en bi hayli hızlı biçimde çözümleri sağlayabilme potansiyeline sahiptir. Böylelikle tüketiciler Burger King şikayet bildiriminde bulunmaları durumunda, yaşadıkları sorun ve mağduriyetin en bi hayli hızlı biçimde giderileceğinin bilincindedir. Bu durumda kurumsal hizmet standartlarının son derece yüksek kalitede olmasını sağlıyor. Tüketicilerinin görüş ve isteklerine önem veren Burger King, bunun yanı sıra da yaşadıkları sorunlara ilişkin olarak da bi hayli hızlı çözümler sağlamaktadır. Böylelikle çok daha kısa süreler içinde poblemlerin giderilerek, maksimum kapasitede müşteri tatminiyetinin oluşturulması sağlanıyor.

Burger King şikayet bildirimleri, resmi Burger King web sitesi üzerinde bulunan “İstek ve Önerileriniz” ekranından form doldurularak gerçekleştirilebilmektedir. Bunun bunun yanında tüketiciler Burger King müşteri hizmetleri servisini arayarak da şikayetlerinin bildirimini gerçekleştirebiliyor. Ayrıca normal posta ve e-posta gönderimini tercih ederek da Burger King ürünlerindeki sorunlar veya mağaza personeli hizmet değeri ve hijyen koşulları gibi hususunda şikayetleri alakalı birimlere iletebilmek olabilecekdür.

Burger King Şikayet Hattı

Türkiye’ nin en fazla tercih edilen ülkeler arası restoran zinciri markası Burger King, maksimum düzeyde müşteri tatminiyeti ilkesi ile müşteri hizmetleri servisi çözümleri sağlamaktadır. Özellikle de BurgerKing şikayet hattı üzerinden tüketicilerin restoranlarında karşı karşıya geldikları poblemleri, kendilerine bildirmelerini sağlıyor. Böylelikle tüketici mağduriyetine neden olan ürün, hizmet anlayışı ve mağaza personeli ile alakalı olarak gerekli olan işlemlerin yerine getirilmesi sağlanıyor. Böylelikle hem hizmet değeri standartlarının daha da yukarıya çekilmesi sağlanıyor hem de tüketici mağduriyetleri giderilebiliyor.

Tüketicilerin kullanabildikleri Burger King şikayet hattı servisi üzerinden 7/24 müşteri temsilcileri ile görüşme gerçekleştirilebilmektedir. Burger King müşteri hizmetleri servisine iki farklı telefon numarası üzerinden ulaşabilme olanağı yer alıyor.

Burger King Şikayet Telefonu

Burger King ürün veya hizmetlerini yetkili birimlere iletmek isteyen tüketiciler Burger King şikayet telefonu arayışı içinde olabiliyor. İşte bu noktada kullanabilecekleri iki farklı numara bulunmaktadır. Buna göre Burger King müşteri hizmetleri servisi “444” sistemli ve “0850” sistemi iki çağrı merkezi numarası ile faaliyet göstermektedir. Tüketicilerde Burger King restoranlarında aldıkları ürünlerle alakalı poblemleri, mağaza personeli hizmet değeriyle alakalı yaşadığı poblemleri ve tabii ki mağaza hijyen ve fiziksel poblemleri ile alakalı şikayetleri bu numaralardan bildirebiliyor.

Burger King müşteri hizmetleri servisine 7 gün 24 saat kesintisiz olarak 444 54 64 telefon numarasını tercih ederek veya 0850 222 54 64 telefon numarasını tercih ederek, ulaşabilme şansına sahip olunabiliyor. Her iki numarada gün boyunca hem mobil hatlardan hem de sabit hatlardan son derece bi hayli hızlı ve kolay bir biçimde aranabiliyor. Böylelikle yaşanan mağduriyetlerde yetkili personelle görüşme sağlanamaması gibi bir durumun söz konusu olmaması sağlanıyor. Bunun yanında de sorunlara ülkeler arası hizmet standartlarına uygun olarak çözümlerin oluşturulmasıyla maksimum müşteri tatminiyeti oluşturulabiliyor.

Arama Kelimeleri: burger king şikayet, burger king şikayet var, burger king şikayet hattı, burger king şikayet telefonu, burger king şikayetim var

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu