Sağlık

Buğday Yağı Faydaları – Cilde ve Saça

Buğday Yağı Faydaları – Cilde ve Saça, sağlık bölümümüzde Buğday Yağı Faydaları – Cilde ve Saça ile alakalı bilgi aktaracağız.. Buğday Yağı Faydaları – Cilde ve Saça ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Buğday Yağı Faydaları – Cilde ve Saça

Buğday yağı faydaları öncesinde, buğday tohumundan (Latince ismi: Triticum aestivum L.) görülmektedirıldığini söylemeliyiz. Temel gıdaların başında gelen buğdayın ekilen ilk tahıllardan biri olduğu kanısına varılmaktadır.

Buğday yağı B, D, ve E vitaminleri ve bunun bunun yanında keratin barındırır. Bu yağ uzman kişiler aracılığıyla cilt ve saç üzerindeki faydaları sebebiyle tavsiye edilir. İçerisinde bulunan keratin saçın kuvvetli ve kırılmalara karşı dayanıklı olmasını sağlayan bir proteindir.

Biz bu makalemizde kozmetik faydalarıyla öne çıkan buğday yağı ve bilimsel araştırmalara göre olası faydaları ve zararları ile alakalı olarak güvenilir bilgiler aktaracağız ve sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Kozmetik açıdan, yüz ve vücut yönünde, saç kremi ve şampuan gibi saç ürünlerinde, güneş bakım ürünlerinde, sabunlarda, el ve tırnak bakım ürünlerinde kullanılır.

Ayrıca gıdaların içine de kullanılır ve gıda takviyesi olarak kapsüllerde de satılmaktadır. Buğday yağının farmasötik olarak kullanımı (ilaçlarda yardımcı madde) da mevcuttur.

Bu yağ ile yemek yapılmaz ve mutfakta kullanımı pek tavsiye edilmez. Bunun nedeni buğday yağının piştiğinde ve sıcağa maruz kaldığında besin değerlerini kaybetmesidir. 

Lakin bazı bireyler buğday yağını salatalarda kullanmayı tercih ederler. Siz de ısıtmadan tat vermesi için pizzanın üstüne yahut sebze yemeklerinin üstüne buğday yağı serpiştirebilirsiniz. Lakin bu yağı pişirmenizi ve yüksek ısılara maruz tutmanızı tavsiye etmiyoruz.

Bu yağı cildinize uygulamak istiyorsanız birkaç damla doğrudan sürebilirsiniz. Lakin badem yağı gibi farklı yağlarla karıştırarak uygulamanız da olabilecekdür. Cildiniz sivilcelenmeye müsaitse bu yağı yoğun olarak sürmekten kaçının.

Bu yağ kuvvetli bir antioksidandır ve bu sayede canlandırıcı özelliklere sahiptir. Antioksidan olması oksidatif stresle savaştığı manasına gelmektedir. Yani hücrelere zarar vererek hastalıklara neden oksidatif strese karşı hücreleri korur. Esasen bir çok faydası antioksidan özellikleri ile alakalıdir. Buğday yağı cilde faydaları konusuna gelebiliriz.

Buğday yağı cilde faydaları ise cilt üzerindeki faydalarıyla öne çıkan ve yüz ve saç bakımı için önerilen buğday yağı müthiş bir cilt nemlendiricidir. Ayrıca cilde gençlik ve tazelik verebilir.

Linoleik asit yani omega-6 yağ asitleri yönünden bi hayli zengindir. Bu yağ asidi hücre zarlarının yapısında oynadığı önemli rol ile bilinir. 

Ayrıca yumuşatıcı özelliklere sahip olan oleik asit içerir. Cildi yumuşak, esnek ve göz alıcı hale getirir. Yaşlanma belirtilerine ve kırışıklıklara iyi gelir. Ayrıca göz altı morluklarını da azaltır.

Buna ek olarak içinde bi hayli yüksek miktarda bulunan E vitamini de cilt sağlığı için en fazla önerilen vitaminlerden biridir. Anti-enflamatuvar özellikleri olan E vitamini, hücre fonksiyonlarını koruyabilir ve cildin yaşlanmasını geciktirebilir. Lakin E vitaminin faydaları ile alakalı olarak yürütülen bilimsel incelemelerin sonuçları karmaşıktır ve E vitamini takviyelerinin de kendi başına ne kadar fayda sağlayabileceği tam anlamıyla bilinmemektedir.

Buna ek olarak belirtmekte yarar var ki buğday yağının saç ve cilt üzerindeki faydalarını destekleyen pek fazla bilimsel araştırma yoktur. Bahsettiğimiz faydaları içinde bulunan aktif maddelerin başka araştırmalarda yaşanan özellikleridir fakat buğday yağı faydaları yönünden araştırmalara konu olmamıştır. Bu yağı saç ve cilt bakımı için kullanmak istiyorsanız deneme yanılma yöntemiyle kendiniz etkinliğini ölçebilirsiniz.

Buğday tohumu yağı, kalp damar hastalıklarının nasıl tedavi edileceğinde de kullanılmaktadır. Bu yağ bu özelliğini oktakozanol olarak isimlendirilen kardiyovasküler (kardiyovasküler, kalp ve damar sistemi ile alakalı anlamındadır) aktiviteleri arttıran kimyasal maddeler içermesine borçludur.

Bu yağ kötü kolesterol de adı verilen LDL kolesterol düzeylerini düşürebilir ve iyi kolesterol de adı verilen HDL kolesterol düzeylerini yükseltebilir. Kolesterol değerlerinin optimum düzeyde olmaması kalp damar hastalıkları riskini arttırdığı için buğday yağı bu donanımlarıyla de kalp sağlığı için faydalı olabilir.

Buğday yağı zararları da olabilmektedir. Nadiren mide bulantısı, ishal ve gaz yapabilir. Bu yağı ağız yoluyla tükettikten sonra bu tür hastalıklar hissederseniz kullanmayı bırakın ve mutlaka doktorunuza danışın.

Eğer buğdaya alerjiniz var ise buğday yağına da alerjiniz olabilir. Bu durumda buğday yağı kullanımında dikkatli olun. Buğday alerjisi döküntü ve kaşıntı gibi hafif belirtilere neden olabileceği gibi anaflaksiye de sebep olabilir.

Anaflaksi bir hayli önemli alerjik reaksiyondur ve şok ve ölüme kadar gidebilir. Bu nedenle buğday alerjiniz var ise buğday yağından uzak durmanız en doğrusu olacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu