Başvurular

Boşanmış Dul Maaşı Ne Kadar ? Nasıl Alınır ? 2021

Boşanmış Dul Maaşı Ne Kadar ? Nasıl Alınır ? 2021, başvurular bölümümüzde Boşanmış Dul Maaşı Ne Kadar ? Nasıl Alınır ? 2021 ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Boşanmış Dul Maaşı Ne Kadar ? Nasıl Alınır ? 2021 ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Boşanmış Dul Maaşı Ne Kadar ? Nasıl Alınır ? 2021

Boşanmış dul maaşı boşanan kadınların merak ettiği konuların başında gelmektedir. Peki gerçekten boşanmış kadınlara dul maaşı veriliyor mu ? Öncelikle belirtmek gerekir ki boşanan kadın resmi olarak dul sayılmaz. Boşanan kadın yada erkek yalnızca boşanmıştır. Erkeğin yada kadının dul sayılabilmesi için eşinin vefat etmiş olması gerekmektedir. Ayrıca eşi vefat ettiğinde resmi nikahlarının da bulunması şart. Aksi takdir de dul sayılmaz.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla verilen dul maaşının şartlarının ne olduğundan önceden https://www.sosyalyardimlar.com/dul-maasi-sartlari-nelerdir-2021/ paylaşımımızda bahsetmiştik. Lakin ne yazık ki eşinden boşanan kadın bu yardımdan faydalanamaz. Peki boşanmışlara maaş yok mu ? Varsa boşanmış maaşı nasıl alınır ve ne kadar ? Dilerseniz şimdi eşinden boşanmış kadınlara verilen yardımlar nelerdir onlara bakalım.

SED Yardımı

Eğer eşinizden boşanmış, yardıma muhtaç ve çocuğunuz varsa bu yardıma başvurmaya hakkınız bulunmaktadır.  Peki kimler başvuru yapabilir bu yardıma ?

  • Bakım evlerinde bulunan çocuklardan maddi destek ile ailelerine dönebilecek durumda olan çocuklara
  • Maddi olarak korunmazsa müşkül duruma düşecek durumdaki çocuklara
  • Yaşanan afet, sel ve yangın gibi durumlardan dolayı çocuğuna bakamayacak duruma gelen ailelerin çocuklarına.

Sed yardımı ne kadar ? Sed yardımı ödemeleri şu biçimdedir:

Okul Öncesi Çocuğa : 787,48 TL

İlköğretime Devam Eden Çocuğa : 1,181TL

Orta Öğretime Devam Eden Çocuğa : 1,259 TL

Yüksek Öğretime Devam Eden Çocuğa :1,417TL

Şartlı Eğitim Yardımı

Boşanmış kadınların varsa çocukları için verilen diğer bir yardım ise şartlı eğitim yardımıdır. Şartlı eğitim yardımı  kapsamı içinde okula giden çocuklara verilen yardımdır. Bu yardımı alabilmek için devam zorunluluğu ve yardıma muhtaç durumları gözetilmektedir. Ödemeler ise biçimde yapılmaktadır.

  • İlköğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 45 TL,
  • İlköğretime devam eden kız öğrenci için aylık 50 TL,
  • Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 55 TL,
  • Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için aylık 75 TL’dir.

Detaylı bilgi için mutlaka okuyun: https://www.sosyalyardimlar.com/sartli-egitim-yardimi-nasil-alinir/

Şartlı Sağlık Yardımı

Boşanmış dul maaşı olarak adlandırabileceğimiz diğer bir yardım ise şartlı sağlık yardımıdır. Eğer çocuğunuz okul çağına halen varmadıysa bu durumda şartlı sağlık yardımından faydalanabilirsiniz. Şartlı sağlık yardımı ödemeleri de şöyledir:

0-6 yaş arası çocuklara, kız yahut erkek fark etmeksizin 2020 Nisan ayında yapılan son değişiklikle aylık 35 TL’den 45 TL‘ye (en fazla 72 ay), gebe kadınlara (en fazla 9 ay) ve lohusa kadınlara (en fazla 2 ay) aylık 35 TL’den 45 TL‘ye ve hastanede doğum gerçekleştiren kadınlara bir kereye mahsus olmak üzere 75 TL’den 100 TL‘ye çıkarılmıştır.

Detaylı bilgi için: https://www.sosyalyardimlar.com/sartli-saglik-yardimi-nedir/

Boşanmış dul maaşı ne kadar ve nasıl alınır hususunda anlatacaklarımız bu kadar. Aklınıza takılan soruları yorum bölümünden bizlerle mutlaka paylaşın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu