Gündem

Boş Plaka Nasıl Sorgulanır 2021

Boş Plaka Nasıl Sorgulanır 2021, güncel bilgiler bölümümüzde Boş Plaka Nasıl Sorgulanır 2021 başlığı altında detaylı bilgiler vermek istedik. Boş Plaka Nasıl Sorgulanır 2021 haberimizin detayları..

Boş Plaka Nasıl Sorgulanır 2021

Boş plaka sorgulaması özellikle yeni araç satın alırken noter aracılığı ile yapılan bir işlemdir. Yeni düzenleme kapsamı içinde artık araçlar için hazırlanacak plakaların hemen düzenlenmesi için kolay yöntemler ile plaka sorgulama uygulayabilirsiniz.

İçindekiler

  • 1 Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?
  • 2 EGM Plaka Sorgulama
  • 3 SMS ile Plaka Sorgulama
  • 4 Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi Plaka Sorgulama

Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Boş plaka sorgulamak yeni araç satın almış olanların mevcut araç plakalarını değiştirmek için başvurdukları bir metottur. Bu yöntem daha çok kendilerine özel plaka isteyenlerin tercih ettikleri bir uygulamadır. Özel plaka almak isteyenler için ise 2021 plaka sorgulama bi hayli mühimdir çünkü beyan edecekleri plakanın bundan öncekilerde başkaları aracılığıyla alınmaması gerekmektedir. Genel olarak bakıldığında üç değişik yöntem ile plaka sorgulaması yapılmaktadır. Plaka sorgulama metotları şu biçimdedir;

  • EGM internet sitesi veya Trafik Tescil Şube Müdürlüğü
  • SMS ile plaka sorgulama
  • Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi ile sorgulama uygulayabilirsiniz.

EGM Plaka Sorgulama

Emniyet Genel Müdürlüğü EGM plaka sorgulama yapmak için bulunulan il veya ilçedeki EGM’ye gidebilir yahut telefon ile iletişim kurabilirsiniz. Burada bunun bunun yanında kullanmak istediğiniz plakanın boşta olup olmadığını öğrenmenin yanında kullanılmış olan plakanın üzerine kayıtlı olan hasar kayıtları, trafik cezaları gibi noktaları da öğrenebilirsiniz. Sorgulamaların yapılması için ise e – devlet şifresi talep edilebilmektedir.

Aynı zamanda EGM resmi internet sitesi üzerinden de kolay ve bi hayli hızlı bir biçimde plaka sorgulaması yapılmaktadır. Eğer almak istediğiniz plaka boşta ise yine alakalı internet sitesinden plaka tahsis işlemleri sekmesi seçilerek plaka kayıt edilmelidir.

SMS ile Plaka Sorgulama

SMS ile plaka sorgulama yapmak için 5664’e SMS göndermek gerekmektedir. Temel olarak hasar kaydı sorgulamaveyayanan bu yöntem, plakayı yazdığınızda hasar kaydı bilgisi veya buna yönelik olarak bilgi bulanamadı yazısı geliyorsa, bu durumda plakanın kullanıldığı görülmektedir. Plaka ile ilgili SMS gelmediyse bu durumda plaka boşta anlamı çıkmaktadır.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi Plaka Sorgulama

Sigorta Bilgi ve Gözetim merkezi resmi internet sitesine girerek burada bulunan plaka sorgulama sekmesine girerek, istediğiniz plakanın boşta olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bunun için belirli bir sorgulama ücreti talep edilebilir, bunu da kredi kartı ile ödeyerek plaka sorgulamayı tamamlayabilirsiniz.

Paylaş

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu