Gündem

Bohem Nedir?

Bohem Nedir?, güncel bilgiler bölümümüzde Bohem Nedir? başlığı altında detaylı bilgiler vermek istedik. Bohem Nedir? haberimizin detayları..

Bohem Nedir?

Savruk, yer yer salaş giyinen veya yaşayan birisi görüldüğünde bohem nedir sorusu gündeme gelebilmektedir. Bohem esasında sakin, rahat ve telaşsız bir biçimde yaşayanlara verilen bir isim olup yaşam tarzının tüm anlamıyla dizayn edilmesine denilmektedir.

Bohem Yaşam Tarzı Nedir?

Bohem yaşam tarzı esasında tarihsel olarak ne zaman ve nasıl meydana geldiği bilinmemekle birlikte, köken olarak Çingenelere götürülmektedir. Göçebe bir yaşam sürdükleri için yaşamlarını da buna yönelik olarak tasarlayan Çingenelerin yaşam tarzları, en temel olarak basit ve sıradan yaşam tarzlarına bağlıdır. Dolayısıyla bohem olmanın da temelinde yaşamdaki her şey için basitlik ve sadelik öne çıkmaktadır.

Bu bohem giyim tarzı olabileceği gibi aynı biçimde yaşama karşı geliştirilen felsefi bir düşünce de olabilmektedir. Olaylara soğuk kanlılık ile yaklaşmak, anı yaşamak, keskin kalıpların olmaması gibi durumlar, bohem yaşam tarzının ana hedefleri olmaktadır.

Bohem yaşam tarzı için mühim olan nokta ise özellikle sanatçıların veya sanatçı ruhlu olan kimselerin takındıkları tavırdır. Özellikle Fransa’da 20’nci yüzyılın başında büyük bir bohem akımı oluşmuştur. Çünkü bohem, hiçbir kalıba kendisini bağlı hissetmez, yaşamda olan her şey ona olabilecek gelir ve başkalarını da kendi kalıpları yönünden yargılamaz. Bunun bunun yanında yaşama daha kapsamlı bir çerçeveden bakabildiği için de çok fazla empati kurabilir, yaşamın mühim anlarını kavrayabilir ve başka kimselere karşı da dışlayıcı bir tavır takınmaz. Bu tutum onun içsel zenginliğini beslediği için bohem yaşam tarzına sahip olanlar genelde yazarlar, ressamlar ve müzisyenler olabilmektedir.

Bohem Nasıl Giyinir?

Bohem yaşam tarzının en somut hali ise giyim tarzıdır. Bohem giyim tarzı salaş, bol ve karışık yapıdadır. Genelde turuncu veya kırmızı ağırlıkta olur. Erkek ve kadınlar için tercih edilen bohem giyim tarzı özellikleri alışılmış kıyafetlerin sabit hallerinden uzak, vücudun hareket etmesine ve rahatlığına önem veren, keten, kadife veya pamuktan üretilen, genelde kat kat giyinmekten ibaret olan, doğada bulunan tonları barındıran özellikleri taşımaktadır. Elbette her bohem için herhangi bir kalıp uygun olmayacağı için bohem kıyafetleri de kendi tarzına göre seçecektir.

Paylaş

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu