Sağlık

Böğürtlenin Faydaları – Böğürtlen Neye İyi Gelir?

Böğürtlenin Faydaları – Böğürtlen Neye İyi Gelir?, sağlık bölümümüzde Böğürtlenin Faydaları – Böğürtlen Neye İyi Gelir? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Böğürtlenin Faydaları – Böğürtlen Neye İyi Gelir? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Böğürtlenin Faydaları – Böğürtlen Neye İyi Gelir?

Böğürtlenin faydaları ile ilgili bilgi akışı vermeden önce bu meyve ile ilgili bilgi verelim. Böğürtlen yazın geldiğini müjdeleyen meyvelerden biridir. Tatlı ve lezzetli olan bu meyve ahududu ile aynı ailedendir ve görünüm yönünden ahududuya çok benzer. Böğürtlen meyvesi Türkiye ve Avrupa’nın yerli meyvelerinden biridir, kısa boylu dikenli çalılıklarda yetişir. Amerika’da ticari olarak üretimi yaygındır. Bu meyveler iyi bir drenaj ve direk güneş aldıktan sonra çoğu toprakta yetişir. Meyvenin boyu 4 cm’e kadar çıkar ve teknik olarak meyvesi tek bir meyve değildir, her meyvede 80-100 arası ufak meyvecikler bulunur, her birinin ortasında bir çekirdeği mevcuttur.

Şekerli ve hafif mayhoş tadıyla meyve salataları, meyve suları ve smoothieler için harika bir alternatiftir. Ayrıca yoğurtla çok iyi uyum sağlar. Bu meyveyle kendi meyveli yoğurdunuzu rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Böğürtlenin faydaları saymakla bitiremeyebiliriz fakat en etkili olduğu alanlardan söz etmekte yarar var. Böğürtlen bir C vitamini deposudur. 100 g’da 23 mg C vitamini mevcuttur. ( Günlük ihtiyacın %35’i) Düşük kalorilidir. Hem çözünür hem de çözünmez lif kaynağıdır. 100 g böğürtlen 5.3 g lif içerir. A, E, K ve B vitaminleri yönünden zengindirler bunun bunun yanında yaşlanmayı ve kronik hastalıkları azaltan lutein ve zeaksantin antioksidanlarını içerir. Serbest radikalleri emme kapasitesi (ORAC) listesinde ilk 10’dadırlar. İçerisinde bunun bunun yanında bakır, manganez, magnezyum, potasyum, pantotenik asit, piridoksin, riboflavin, niasin ve folik asit bulunur.

Alçak gönüllü bir meyve olan böğürtlen önemli ölçüde yüksek fenolik flavonoid fitokimyasallar içerir. Ellagik asit, antosiyaninler, tanin, gallik asit, pelargonidins, kuersetin, siyanidin, kaemferol, kateşinler ve salisilik asit bunlardan bazılarıdır. Bu antioksidan bileşikler yaşlanmaya, iltihaplanmaya, kansere ve bazı nörolojik hastalıklara karşı vücudu korur.

Lakin böğürtlen bilinçli tüketilmesi gereken bir meyvedir. Çünkü içinde fruktoz bulunur ve aşırı miktarlarda fruktoz sağlığınız için zararlı olabilir.

*Bu oranlar 2000 kalorilik bir günlük diyet için geçerlidir. Kalori gereksiniminiz yaşam tarzınıza göre daha az yahut yüksek olabilir.

Böğürtlenlerin dahil olduğu bitki ailesi ile ilgili her geçen gün yeni araştırmalar yapılmaktadır. Son araştırmalara göre berry ailesinde böğürtlen ailedeki en kuvvetli antikanserojen besin olabilir. Araştırmalara göre siyanidin 3-glukosid maddesinin kemoterapik ve kemoprotektif etkileri olduğu ortaya konmuştur. (6) Böğürtlen içindeki öne çıkan bir diğer bileşik olan ellagic asidin ise kanser oluşumunu engellediği bulunmuştur.

Böğürtlen neye gelir diye araştıranlariçin bunun bunun yanında beyne de iyi geldiğini aktarabiliriz. Journal of Agricultural and Food Chemistry dergisinde yayımlanan bir makaleye göre böğürtlen ve çilekte bulunan yüksek antioksidan düzeysi yaşlanma kaynaklı hafıza kaybını engelleyebilir. (7) Açıklamalara göre, böğürtlen; Beyinde nöronların iletişim şeklini değiştirir. Sinyallerdeki bu değişim beyinde iltihaplanmayı engelleyebilir ve motor ve bilişsel kabiliyetleri artırabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu