Sağlık

Böbrek Kanseri Tedavisi

Böbrek Kanseri Tedavisi, sağlık bölümümüzde Böbrek Kanseri Tedavisi ile alakalı bilgi aktaracağız.. Böbrek Kanseri Tedavisi ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Böbrek Kanseri Tedavisi

Böbrek kanseri, böbrek hücrelerinde başlayan kanserdir. Böbrek kanseri nasıl tedavi edileceği için uygulanan değişik yöntemler mevcuttur ve hasta için en doğru olan yöntem doktor aracılığıyla belirlenir. Tedavi belirlemede böbrek kanserinin evresi ve hastanın genel sağlığı gibi etkenler mühimdir.

Böbrek kanseri hastalarının büyük çoğunluğunda erken evrelerde bir belirti görülmez.  İlerleyen zamanlarda hastalık sebebiyle bir araya gelen şikayetler şunlar olabilir:

Bu belirtileri yaşayan herkesde kanser olduğu söylenemez. Lakin böbrek kanserinin bu semptomlara yol açtığu bilinmektedir.

Böbrek kanseri teşhisi konan hastalar için değişik tedavi seçenekleri mevcuttur.

Metastaz yapmamış yahut yakında zamandaki lenf düğümlerinin ötesine yayılmamış böbrek kanseri hastaları için birincil tedavi böbrek kanseri cerrahi operasyonu ile tümörün alınmasıdır. 

Hastalık böbreğin ötesine yayılmışsa, hastalar genelde farklı immünoterapi ilaçlarının bir kombinasyonu yahut bir immünoterapi nasıl tedavi edileceği alır. Radyasyon nasıl tedavi edileceği semptomların kontrolüne yardımcı olmak ve hatta metastazların büyümesini yavaşlatmak için kullanılabilir.

Böbrek kanseri nasıl tedavi edileceği, yaşlı hastalar ve başka sağlık sorunu olanlar için önemli bir fiziksel yük ve risk olabilir. Bu hastalar, özellikle tümör ufakse, aktif izlem için iyi adaylar olabilir. 

Aktif izlem yöntemi ile hastalar kan ve idrar testlerinin bunun yanında görüntüleme incelemeleri ile de izlenir. Tedavi fakat kanser ilerlediğinde ve yayıldığında yahut hastanın genel sağlığı iyileştiğinde başlar.

Böbrek kanseri böbrek ve yakın çevresi ile sınırlı ise genelde ameliyat ile tümör çıkarılır. Bazı durumlarda böbreğin tamamının çıkarılması gerekebilir.

Böbrek kanseri ameliyatları gelişen teknoloji aracılığıyla minimal invaziv olarak yapılır. Yani yalnızca birkaç ufak kesi aracılığıyla yapılırlar. Minimal invaziv cerrahi laparoskopi (kamera ve cerrahi aletler ile) yahut robotik cerrahi ile yapılabilir.

Minimal invaziv cerrahinin, geleneksel açık prosedürlere göre daha az ağrı, daha kısa hastanede kalış süreleri ve daha bi hayli hızlı iyileşme süreleri ile neticelendiğı bilinmektedir. 

Böbrek kanseri nasıl tedavi edileceğinde iki ana ameliyat türü bulunur:

Kanserli böbreğin yalnızca kanserli olan kısmı, etrafındaki sağlıklı doku marjı ile birlikte çıkarılır. 

Parsiyel nefrektomi; uygun tümör konumu, tedavi sonucunu etkileyebilecek sağlık poblemleri ve böbreklerin durumuna göre seçilir. Parsiyel nefrektomi, 4 santimetre yahut daha ufak boyuttaki böbrek kanseri için en iyisidir, fakat olabilecek olduğunda daha büyük tümörler için yapılabilir.

Radikal nefrektomide böbreğin tamamı çevreleyen yağlı doku ile birlikte çıkarılır. Bazı zaman böbrek üstü bezi ve yakında zamandaki lenf düğümleri de çıkarılır. Radikal nefrektomi tipik olarak daha ilerlemiş evredeki kanser için tercih edilir.

Birçok ilaç doğrudan kanser hücrelerini öldürürken, hedefe yönelik tedavi kanserin büyümesini yahut yayılmasını durdurur yahut yavaşlatır.

Böbrek kanseri hücrelerinin hayatta kalması, çoğalması ve yayılması için spesifik moleküllere (genelde proteinlere) ihtiyaç mevcuttur. Hedefe yönelik tedaviler, bu moleküllere yahut onları oluşturan kansere neden olan genlere müdahale etmek yahut onları hedeflemek için dizayn edilmiştır. 

Böbrek kanseri için bu tedaviler genelde hastalığı vücuttaki diğer organlara sıçrayan (metastaz) hastalar için kullanılır. 

Böbrek kanseri için hedefe yönelik tedavilerin çoğu anjiyogenez inhibitörleridir. Anjiyogenez, tümörlerin kendi kan damarı ağlarını oluşturarak kanserin gelişmesini ve büyümesini sağlayan süreçtir. Anjiyogenez inhibitörleri bu süreci bozar.

İmmünoterapi nasıl tedavi edileceği kanser hücrelerini doğrudan öldürmez. Bunun yerine, bu ilaçlar, hastanın bağışıklık sisteminin kanseri ortadan kaldırma kabiliyetini geliştirme amacı güder.

Böbrek kanseri için immünoterapi ilaçları T hücreleri adı verilen kanserle savaşan bağışıklık hücrelerinin hastalığa karşı daha uzun süreli bir yanıt oluşturmasına yardımcı olmaktadır.

İmmünoterapi yalnızca ileri evredeki böbrek kanseri olan hastalar için kullanılırlar. 

Böbrek tümörleri standart radyasyona karşı çok hassas değildir, fakat sağlıklı böbrek hücreleri öyledir. Bu nedenle, standart radyasyon nasıl tedavi edileceği birincil evredeki böbrek kanserinin nasıl tedavi edileceğinde kısıtlı bir role sahiptir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu