Sağlık

Böbrek Ağrısı Neden Olur? Böbrek Yetmezliği Belirtileri

Böbrek Ağrısı Neden Olur? Böbrek Yetmezliği Belirtileri, sağlık bölümümüzde Böbrek Ağrısı Neden Olur? Böbrek Yetmezliği Belirtileri ile alakalı bilgi aktaracağız.. Böbrek Ağrısı Neden Olur? Böbrek Yetmezliği Belirtileri ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Böbrek Ağrısı Neden Olur? Böbrek Yetmezliği Belirtileri

Böbrek ağrısı, böbreğin çalışmasını akut yahut kronik olarak etkileyen, altta yatan yahut sonradan oluşmuş hastalıklardan kaynaklanır. Bazı zaman konjenital yani doğumdan bir araya gelen kusurlarla meydana çıkan hastalıklarda da böbrek ağrısı oluşabilir. Bazı insanlarda örneğin, genetik olarak alınan bir anormallik böbrekleri etkileyebilir. Süreç Böbrek yetmezliği belirtileri görülmesine kadar gidebilir.

Böbrek ağrıları nedenlerinden bazıları şunlardan oluşmaktadır:

Kişi böbrek ağrısı ile yüz yüze kaldığında doktora görünmeyi ihmal etmemelidir. Her ne kadar bazı ağrılar konum yönünden böbrek ağrısına benzese de, doktor böbrek ağrısı yahut diğer ağrılara neden olan altta yatan hastalığın teşhisine yardımcı olmaktadır. Olağan bir şiddetli akut böbrek ağrısının başlangıcı derhal müdahale edilmelidir.

Sigara Kullanımı:

Sigara kullanımının insan vücudundaki aşağı yukarı bütün organlara zarar verdiği ispatlanmıştır. Böbrekler de sigara kullanımından olumsuz etkilenir.

İhtiyaçtan Az Sıvı Alımı:

Böbrek sağlığı için günde minimum 1,5-2 litre su tüketilmesi gerektiği bilinen bir gerçektir. sıvı eksikliği vücutta dolaşım sisteminin yavaşlamasına ve zararlı maddelerin kandan temizlenmesini zorlaştırır.

Aşırı Tuz Tüketimi:

Tuzun içindeki sodyumun yakılarak vücuttan atılması işlemini böbrekler gerçekleştirir. Normalin üzerinde tuz tüketimi böbreklerin normalden daha uzun çalışmasına neden olmaktadır. Bu da zamanla böbreklerin yapısı zarar verir ve böbrek ağrısına neden olmaktadır.

Aşırı Çay Kahve ve Asitli içecek Tüketimi:

Çay ve kahve tüketimi günlük yaşamda bi hayli yaygındır. Aynı biçimde kola da sıcak yaz günlerinde en fazla tercih edilen içecekler içindedır. Bu içeceklerin içinde bulunan kafeinin kan dolaşımına ve böbreklere zarar verdiği bilinmekte.

Uykusuz Kalma:

Vücut tüm günün yorgunluğunu uyku esnasında atar bu sayede iç organlar da dinlenmek için vakit bulur. Uykusuz kalmak ve yettiği kadar dinlememek böbreklerin işlevini bozar.

Bilinçsiz İlaç Kullanımı:

Düzenli kullanılan ilaçlar dışında ilaç kullanımı günlük bir rutin haline gelmemelidir. Bilhassa ağrıkesici kullanımı hekim tavsiyesi olmaksızın bi hayli yaygındır. Bu durumun böbrek yetersizliğine yol açtığu bilinmekte.

Fazla Protein Alımı:

Proteinler vücut için bi hayli önemli besinlerdir fakat haddinden fazla protein alımı böbrek sağlığı yönünden sakıncalıdır.

Alkol Kullanımı

Alkol böbreklere en ağır zararı veren içecek grubundandır. Alkollü içecekler böbreklerde biriken zararlı maddelerin artmasına neden olmaktadır ve böbrek ağrısı çekmenize neden olmaktadır.

İdrarı Ertelemek

İdrar yapma gereksinimini sürekli olarak ertelemek mesane kaslarına olumsuz etki yapar. Lakin daha önemlisi böbrek yetmezliğinin ortaya çıkmasına sebep olabilir.

‘Böbrek yetmezliği belirtileri nelerdir?’ sorusu kronik böbrek yetmezliğine dair en fazla sorulan sorular içindedır. Böbrek yetmezliği genelde ilk evrelerde sinsi bir biçimde ilerler ve herhangi bir semptom vermeyebilir. Böbrek yetmezliği belirtileri genelde böbreklerin fonksiyonlarının azalmaya ve kaybedilmeye başlandığı ileri evrelerde görülmektedir. Lakin her hastada böbrek yetmezliğinin belirtileri aynı biçimde ortaya çıkmayabilir.

Kronik böbrek yetmezliği belirtileri genelde farklı hastalıklarla da karıştırılabilen semptomlardır:

Bu belirtiler her zaman böbrek yetmezliğinin habercisi olmayabilir. Lakin bu belirtilerden minimum birkaçı ile yüz yüze iseniz en kısa bir sürede bir doktora başvurmanız gerekebilir. İsterseniz kalp krizi üzerine yaptığımız genel analizi ”Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir? – Kalp Krizi Nedenleri Nelerdir ” makalemizden okuyabilirsiniz.

Source: Kidneyfund / Medicinenet / Mayoclinic

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu