Gündem

Bitcoin neden düşüyor, Bitcoin sert düşüş

Bitcoin neden düşüyor, Bitcoin sert düşüş, güncel bilgiler bölümümüzde Bitcoin neden düşüyor, Bitcoin sert düşüş başlığı altında detaylı bilgiler vermek istedik. Bitcoin neden düşüyor, Bitcoin sert düşüş haberimizin detayları..

Bitcoin neden düşüyor, Bitcoin sert düşüş

BİTCOİN’DE SERT DÜŞÜŞ
50 BIN 900 DOLAR DÜZEYİNE DÜŞTÜ, KRİPTO PARA PİYASALARINI SALLADI

Düşüşün nedenlerine incelediğimizde Amerika Birleşik Devletleri hazine bakanlığının birkaç kuruma kripto para üzerinden yasadışı faaliyet gösterdiği gerekçesiyle soruşturma başlatıldığı tweet ile alakalı olduğunu göze çarpıyor. Tabi ki bu tweetin halen doğrulanmış bir tarafı yok, çünkü bu daha çok adalet bakanlığının işi gibi gözüküyor yani bu kurumun ilgilenmesi ve duyurması gerekir düşüncesi hakim piyasada, fakat bu tweet dalga dalga yayıldı. Daha öncede dile getirilen kırılgan bir piyasada olduğumuz, ve en ufak bir haber yada gelebilecek bilgi akışı bizim satış yapmamıza neden oluyor. Buradaki satışın derinleşmesinin sebebi Aslını söylemek gerekirse geçmişten referans alma güdüsüyle Kripto para yatırımcılarının satışı yapma isteğinden geliyor.

Dünya genelinde Tabii ki yapılan regülasyonlar da var, kripto para piyasası  kullanıcıları bunu bi hayli fazla önemsiyor ve takip ediyor, ardı sıra gelen haberlerde ve eğer böyle bir haber varsa Amerika Birleşik Devletleri kanadında kullanıcı sayısı ve etkinliğini baz alırsak doğal olarak bir satış tedirginliği ve düşüş tedirginliği yaratıyor. Ve zincirleme domino taşı etkisiyle birlikte bu satışlar derinleşiyor. Türkiye’de özellikle gençler içinde Bitcoin para piyasasında, Avrupa’da ilk dünya çapında dördüncü sıradayız.

Peki Şuan itibariyle Bitcoin Düşmeye devam edecek mi? Bitcoin Yükselecek mi?
Şu an itibariyle çok sert bir satış dalgası geldi, piyasadan ortalama olarak 300 milyar dolar silinmiş oldu. Bir tweet bile buna yetebiliyor şu an incelediğimizde 2 trilyon 200 milyar dolardan 1 trilyon 900 milyar dolara varan bir geri çekilme gördük. Oluşan  satış dalgasında 8.6 milyar dolarlık bir pozisyon Tasfiye edildi toplamda bu son 1 yılın en büyük Tasfiyesi  diyebiliriz. 8.6 milyar dolarlık bir işlem piyasada stoklanmış oldu. Tabii ki de geri çekilmeler ve satış baskısının tetiklenmesi bir süre daha devam edebilir. Düşüşün seyrini toparlanma bölgelerinden takip edeceğiz.  50 binlerin üzerinde tutulması bitcoin’in bizim için manalı olacak gibi. Hakimiyet oranının çok düşük düzeylerde olması, piyasalardaki baskınlığı düştüğü için düşüşten yine bu sert çekilmeye rağmen daha az etkilendi bile denebilir.

Canlı Bitcoin Grafik: https://tr.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Altcoinlerin durumu burada biraz kritik gözüküyor, çünkü bitcoin dominansı düşünce altcoin piyasası biraz canlansa da düşüşte de pazar payı yüksek olduğu için bir o kadar fazla etkileniyor. Buralarda yaşanan çıkışlar daha yüksek oluyor, o yüzden yatırımcılar haber akışlarını takip etmeli ve panik satış yapmamalı. Çünkü doğrulanan herhangi  bir haber yada açıklama yok. Eğer öyle olsa dahi yinede toparlanma bölgelerinden pozisyonunun  durumuna göre ya çıkış yapabilir yada tekrar alım fırsatı yakalayabilir. Ama önümüzdeki günlerde özelliklede hafta başında gelecek haberler bi hayli kritik öneme sahip..

Paylaş

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu