Sağlık

Biotin Nedir? Ne İşe Yarar?

Biotin Nedir? Ne İşe Yarar?, sağlık bölümümüzde Biotin Nedir? Ne İşe Yarar? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Biotin Nedir? Ne İşe Yarar? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Biotin Nedir? Ne İşe Yarar?

Son zamanlarda çok fazla sorulan Biotin ne işe yarar? sorusu arama motorunda aratılmaktadır. İlhamın enerjiye dönüştürülmesine kolaylık sağlayan B kompleks vitaminlerinden biridir. Cilt, saç, tırnak, göz, karaciğer ve sinir sistemi sağlığına çok faydalı olmaktadır. Ayrıca kötü kolesterolü ve kan şekerini de düzenler. Hamilelik sırasın alınması gereken en önemli takviye gıdalar içinde bulunmaktadır. Sigara içmek, yetersiz beslenme ve diyabet vücuttaki biotin düzeysini azaltacaktır. Biyotin eksikliği saçların dökülmesine, tırnakların kırılmasına, deri döküntülerine, yüksek kolesterol ve kalp sağlığı poblemlerina sebep olabilir. Biotin eksikliğinde depresyon, yorgunluk, halüsinasyonlar, kollarda ve bacaklarda uyuşma gibi fonksiyonlar gözlemlenebilmektedir. Yumurta sarısı, karaciğer ve balık, zengin biotin kaynakları olmaktadır. Çoğu insan, ihtiyaç duyduğu biotini sağlıklı bir diyetle alabilir, fakat bazı durumlarda takviye etmeleri gerekebilir. Biotin takviyeleri akne ve egzamayı etkili bir biçimde tedavi edebilir, saç dökülmesini önleyebilir ve dermatit ve diyabet nasıl tedavi edileceğine yardımcı olabilir.

Biotin faydaları nelerdir?  insanlar tarafında araştırılan konular içindedır. İnsan vücudunun bir çok metabolik aktivitesinde ihtiyaç duyulan bir vitamindir. Yağ, karbonhidrat ve amino asit grubunda bulunmaktadır. Biotin, araştırmalar kan şekerini düzenlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bunlar için örnek verecek olursak şu şekil bilinmektedir;

Ayrıca biotin, kadınların hamilelikte ihtiyaç duyabilecekleri gıdalardan biridir. Nadiren de olsa, hamile kadınlarda hamilelik sırasında biotin eksikliği gelişir. Bu nedenle hamile kadınların özellikle bir miktar folik asit ve biotin takviyesi yapması gerekir. Bazı hayvan deneylerinde biotinin tip 2 diyabet için önemli olduğu ve kan şekeri düzeylerini düzenlemeye yardımcı olabileceği gözlemlenmiştir.

Biotin hangi besinlerde bulunur? Sorusu herkes aracılığıyla araştırma konusu olmuştur. Bu besinler şu şekil sıralanmaktadır;

Kaloriler biotinin etkinliğini azalttığından, doğal biotin kaynaklarını olabilecek olduğunca az işlemle yahut ham halde tüketmek daha faydalıdır. Biotin içeren gıdalara ek olarak, biotin takviyelerinin kullanımı da biotin alımını destekleyebilir. Gıda takviyelerindeki biotin takviyeleri hap ve kapsül şeklinde bulunabilir.

Biotin özellikleri nelerdir? araştırılan konular içinde bulunmaktadır. Biotin rezervleri vücutta birikmeyecektir. Suda çözünür olduğu için kanda hareket eder ve fazlası vücuttan idrarla atılır. Bu nedenle toksisite düzeysi bi hayli nadirdir. Vücudumuz doğal olarak biotin üretmez fakat bağırsak florası adı verilen bakterileri üretir ve sağlığımız üzerinde olumlu bir etkisi mevcuttur. Biotin genelde cilt, saç ve tırnak bakımı için kullanılan kozmetiklere eklenir. İşlenmemiş protein, biotine bağlanabilen ve emilimini engelleyebilen avidin adı verilen bir protein içerir. Sekiz farklı H vitamini türü mevcuttur, fakat yalnızca doğal olarak bir araya gelen D-biotin türü mevcuttur. İnsan vücudunun yakıt olarak kullandığı yağ asitleri ve glikoz oluşumu için gereklidir.

Sık sık sorulan sorular içinde biotin eksikliği neden olmaktadır? Sorusun da mevcuttur. Bunun cevabı ise şu şekil verilmektedir.  Biyotin eksikliği, doğuştan emilim poblemleri yahut biyotin eksikliği olan yiyeceklerin tüketilmesiyle ilişkili olabilir. Deride ve saçta çeşitli biotin eksikliği belirtileri görülse de bu hususta en güvenilir yöntem laboratuvar testleri ile vitaminlerin belirlenmesidir. Biotin eksikliği semptomlarınız olduğunu kafanızı yoruyorsanız, doktorunuza danışabilir ve kan analizi yoluyla biotin düzeylerinizi takip edebilirsiniz.

Biotin vitamini saç uzatır mı? Sorusu kadın kullanıcılar aracılığıyla çok fazla sorulmaktadır. Bunun cevabı ise bazı araştırmalara göre biotinin saçların uzamasını sağlayabildiği görülmüştür. 2015 senesinde yapılan bir çalışmada, seyrelmiş saçları olan kadınlar iki gruba ayrılmıştır. Birinci gruba 90 gün boyunca günde iki kez biotin içeren deniz proteini takviyeleri ve ikinci grup bir plasebo almıştır. Çalışmanın başında ve sonunda, kafa derisinin etkilenen bölgelerinin dijital fotoğrafları toplandı, her katılımcının saçları yıkandı ve saç dökülmesi sayıldı. Araştırmacılar, MPS kullanan kadınların saç dökülmesinden etkilenen bölgelerde çok fazla saç uzamasına sahip olduklarını gözlemlediler ve daha az saç dökülmesi yaşadıklarını dile getirdiler.  

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu