Başvurular

Bilecik Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Maddi Yardım)

Bilecik Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Maddi Yardım), başvurular bölümümüzde Bilecik Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Maddi Yardım) ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Bilecik Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Maddi Yardım) ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

Bilecik Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Maddi Yardım)

?

Bilecik Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2021,

Güney Marmara’nın doğallığı ile hayran bırakan güzel illerinden Bilecik, zor durumlarda ve muhtaçlık halinde halkının yanında olmaya devam eden Belediyesinin yardımlarıyla gözleri üstüne topluyor. Bilecik Belediyesi yardım başvurusu bu sene de farklı alanlarda ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya aracı olurken, Belediye’nin yardımlarına ilişkin araştırılanler bu rehberimizde yerini alıyor.

İşte Bilecik Belediyesi yardım başvurusu, Bilecik Belediyesi gıda yardımı ve Bilecik Belediyesi maddi yardım ile ilgili tüm ayrıntılar.

Bilecik Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Pandemi zamanındaki yardımlarını süregelen zorluklar sebebiyle uzatarak sürdüren Bilecik Belediyesi, bu zor zamanda yaşanan iş kayıplarını yahut maddi zorlukları telafi etmek adına esnaf başta olmak üzere birden fazla mağdur iş grubuna düzenli aralıklarla erzak kolisi gönderimi sağlıyor. Bilecik Belediyesi sosyal yardımları kapsamı içinde bulunan bu erzak kolisi sevkiyatları, tabi ki pandemiden bağımsız biçimde maddi kuvvetlik çeken ve zor durumda olan birden fazla vatandaşa da dağıtılıyor.

Dar gelirli olanlar ile düzensiz gelir sahibi olan yahut sigortalı bir işi bulunmayan bireyler için yalnızca gıda yardımıyla sınırlı kalmayan Belediye, bu anlamda maddi destekleriyle de halka önemli bir yardım kaynağı olmaktadır.

Yapılan yardımlar kira yardımı amaçlı nakdi yardım, temel ihtiyaçları karşılayabilmek üzere verilen alışveriş çekleri gibi maddi bölümde çeşitlendirilmekle kalmamakta, ek olarak öğrenciler için kırtasiye malzemesi, kış aylarında odun kömür gibi yakacak türleri, hijyenik ürünler ve temizlik malzemeleri gibi farklı yardım formları da sunulmaktadır. Bebekli ailelerin maddi zorluk içinde olduğunu belgelendirmesi halinde tüm bu maddi yardım yahut gıda yardımı türlerine ek olarak bebek bezi, maması gibi bebek ürünleri de yardım kapsamı içinde dağıtılabilmektedir.

Bilecik Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Kişilerin başvuracağı Bilecik Belediyesi yardımları türüne bağlı olarak sunması gereken belgeler de kendilerine dair ispatlaması gereken bilgiler de değişmektedir. Muhtaçlık sebebiyle temel yaşam gereksinimlerini gideremiyor olmak, yapılan yardımlarda en önemli ve öncelikli kriter olmakla birlikte, bu durumun nedeni yoksulluk, işsizlik, engellilik, yaşlılık, yetimlik, boşanmış ve geliri olmayan kadın olmak, şehit yahut gazi ailesi olmak gibi farklı nedenlerden ileri gelebilmektedir.

Kişilerin yoksulluk ve muhtaçlık düzeyini muhtardan alınan alakalı belgeler ve ek olarak içindeki bilgilerin gerçekliği sonradan kesinleştirilecek olan Bilecik Belediyesi yardım başvuru formu ile ispatlaması gerekmektedir. Vatandaşların yapılan puanlama neticesinde düzenli yahut tek sefer yardım alması olabilecek olmakta, birinin kaç kişilik bir hanede yaşadığı, işsizlik yahut dar gelirlilik düzeyi gibi etmenlere bakılarak alacağı yardım türü ve miktarı belirlenmektedir.

Muhtaçlık ve yoksulluk kapsamına girilmesi ve Bilecik Belediyesi yardım başvurusu yapılabilmesi için gelire ilişkin en temek kriter aynı hanede yaşayan herkes için kişi başına düşen aylık gelirin asgari ücretin 1/3’ündminimum olması, şeklinde belirlenmektedir. Bu gelir düzeyi kriterine ek olarak SGK kaydı bulunmayan yani sigortalı bir işte çalışmayan bireyler de yardım sürecine dahil edilebilmektedir.

Yardımları ve yardım alacak bireyleri özel durumlara göre kategorize etmek olabilecek olmaktadır. Bu doğrultuda bir diğer örnek de engelliler için yapılan Bilecik Belediyesi yardımı kapsamı içindeki tekerlekli sandalye, akülü araba yahut protez gibi medikal cihazlardır. Kişinin engellilik düzeyini ve bu cihazlara olan gereksinimini ispatlaması adına sağlık kuruluşundan alakalı raporu almış olması gerekmektedir.

Bilecik Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yardımlara başvuruda bulunacak olan bireylerin bizzat Belediye binasını ziyaret etmesi yeterli olmakta, isteklerin iletilmesi halinde Belediye personeli alakalı birime yönlendirme sağlamaktadır. Ek olarak ulaşım sorunu olmaksızın Bilecik Belediyesi yardım başvuru sürecine dahil olmak isteyenlerin Belediye’nin web sitesini ziyaret etmesi de olabilecek olmakta, böylece isteklerin online olarak iletilmesi de sağlanmaktadır. Online başvurular için https://www.bilecik.bel.tr/ şeklindeki linke tıklamanız gerekirken, sonrasında sayfanın üst köşesinde bulunan ‘’Bize Ulaşın’’ kutucuğuna tıklamanız ve mesaj oluşturmanız veya iletişim detaylarını görüntülemeniz yeterli olmaktadır.

Online başvurular için bir diğer seçenek de Belediye’nin aynı sekmede bulunan iletişim detaylarını tercih ederek mail oluşturmaktır. Mail yahut online mesaj içinde maddi kuvvetlik gibi yaşadığınız ve yardım kapsamına dahil edilmesini gerekli gördüğünüz poblemleri detaylandırabilir, yetkililerden siz değerli okurlarımıza ulaşmasını talep edebilirsiniz. Mesajınız yahut mailinizde maddi durum yetersizliğini ve gereksinimlerinizı karşılamada yaşadığınız zorlukları detaylandırmanız, Bilecik Belediyesi yardım başvurusu olarak kabul edilerek yetkililerin size geri dönüş yapmasını yarayacaktır.

Bilecik Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Hemen her Belediye gibi Bilecik Belediyesi de yardımlar için başvuruda bulunan bireylerin temel yahut özel bilgilerine bir arada ulaşabilmek ve bireyleri değerlendirmeye alabilmek maksadıyla ilk kez bir form doldurulmasını talep etmektedir. Bizzat Belediye binasına ulaşım sağlayarak başvuruda bulunanlar için yetkililer aracılığıyla form temin edilmekte, online başvuruda bulunanlar içinse yetkililerin iletişime geçmesini beklemek ve bilgileri alakalı bireylere iletmek gerekmektedir. Online başvuru sırasında verilen bilgiler ışığında yetkililer formu sizlerin adına doldurabilmekte, fakat sonrasında bilgilerin doğrululuğu ve geçerliliği için adresinize sizleri ziyaret edebilmektedir.

Bilecik Belediyesi yardım başvurusu formu engellilik, yaşlılık gibi nedenlerden doldurulamıyorsa, bu durumda komşu yahut akraba gibi bir yakının yahut başvurulan mahalle muhtarının konuyla alakalı beyanları da kabul edilebilmekte, düşkün durumda olanlar için yetkililerin de formu doldurması olabilecek olmaktadır.

Bilecik Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Tıpkı Bilecik Belediyesi yardım başvurusu sürecindeki gibi başvuruyu sorgulama maksadıyla da farklı alternatifler bulunmaktadır. Başvuru değerlendirmesinin güncel durumunu yahut sonuca bağlı olarak yapılacak yardım türünü öğrenmek istiyorsanız vatandaşların Belediye’yi bizzat ziyaret ederek personelle görüşme yapması olabilecekdür.

Online başvuruda bulunanların yine web sitesi üzerinden yahut mail adresini tercih ederek ileti yazması yahut iletişim bilgilerinde bulunan telefon numiçinden ulaşması gerekmektedir. Bilecik Belediyesi yardım başvurusu sorgulama öncesinde sürekli olarak formda belirtmiş olduğunuz iletişim detaylarınızi kontrol etmeniz ve size bir mesaj veya maille ulaşılıp ulaşılmadığını teyit etmeniz tavsiye edilir.

Bilecik Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Sadece yardımlara başvurmak için değil, konuveyair araştırılan sorulara güncel yanıt alabilmek, herhangi bir görüş yahut talebi iletmek yahut iletilmesi istenen belgeler ile ilgili bilgi almak için Belediye’ye ait telefon numarasına mesai saatleri içinde ulaşmak olabilecek olmaktadır. Bu amaçla 0228 214 90 00 telefon numarası aranabilir.

Ek olarak 112, 155 veya 156 telefon numaralarından herhangi birini arayan yardıma muhtaç bireylere VEFA gönüllüleri yahut Belediye çalışanları ulaşabilmekte ve talep edilen ihtiyacın ulaştırılmasına yardımcı olabilmektedir.

Bilecik Belediyesi Gıda Yardımı

Ramazan ayında daha da yoğunlaştırmak üzere sene boyunca yardıma muhtaç bireylere kuru gıda ve yardımları ulaştıran Bilecik Belediyesi, ek olarak günlük sıcak yemeğe ulaşımi de ücretsiz kılmak adına yeni kurmuş olduğu aşevi ile de hizmet vermektedir. Muhtaç ailelerin ev adreslerine gönderilen kuru gıda kolileri ay boyunca ev ortamında sıcak yemek pişirmek için tüm ihtiyaç duyulan temel malzemelerin karşılanmasında son derece önemli bir destek olurken, bunun yanı sıra aşevinde sene boyunca sıcak yemek sunumu yapılması da Belediye’nin önemli çalışmalarından biridir.

Sadece muhtaçlık sebebiyle sağlıklı beslenmeye dair noksanlıkler ve zorluklar yaşayanları değil, bunun yanı sıra 65 yaş üstü yahut kronik rahatlığı olduğu gerekçesiyle evden çıkarak alışverişlerini yapamayanlar için de VEFA Bilecik Sosyal Destek grubunu aramaları önerilmekte, yetkililer kapıdan fiyatını almak kaydıyla bu bireyler adına alışverişlerini yaparak teslim edebilmektedirler.

Bilecik Belediyesi Maddi Yardım

Kömür, gıda kolisi, kıyafet gibi farklı ayni yardımlarda bulunan Belediye ve Dayanışma Vakfı yetkilileri ek olarak nakit gereksinimini karşılamada da aracı olmakta, bu amaçla “Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi” kapsamı içinde yaşlılık aylıkları yahut muhtaçlık destekleri düzenli aralıklarla yoksul hanelere ulaştırılmaktadır. Bilecik Belediyesi para yardımı için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı aracılığıyla ortaklaşa yürütülen çalışmalar bulunmakta, yaşlılık aylıklarının hak sahiplerine sevkiyatı için PTT personelleri hizmet vermektedir.

Belediye’ye başvurarak değerlendirme sürecinden geçen ailelere ”Düzenli Merkezi Sosyal Yardım” projesi kapsamı içinde Bakanlıklarla ortak geliştirilen bütçe içerisinde 1000 TL ödeme yapılmakta, genelde tek seferlik yapılan bu yardıma ek olarak birinin muhtaçlık durumuna bağlı ek yardımlar da yapılabilmektedir.

Sizlere bu makalemizde Bilecik Belediyesi Yardım Başvurusu ve Bilecik Belediyesi Gıda Yardım Başvurusu ile ilgili bilgi vermeye çalıştım aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu