Sağlık

Bexsero Aşı Kapsamlı Analiz

Bexsero Aşı Kapsamlı Analiz, sağlık bölümümüzde Bexsero Aşı Kapsamlı Analiz ile alakalı bilgi aktaracağız.. Bexsero Aşı Kapsamlı Analiz ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Bexsero Aşı Kapsamlı Analiz

Bexsero aşı MenB (menenjit B) tipi olarak adlandırılan bir tür beyin ve omurilik zarı enfeksiyonundan korunmak için yapılır. Meningokok şeklinde de tanımlanan bu hastalığın bakterileri menenjit B’nin bunun yanında kan zehirlenmesine de yol açarak öldürücü olabilir. Bunların dışında daha bir çok enfeksiyona neden olabilen meningokok bakterileri, tedavi için gecikildiği takdirde hastalık geçse bile ciddi kalıcı hasar bırakabilmektedir. Bexsero aşı bu bakımdan çok önemli bir koruyucudur ve meningokok’a karşı alınabilecek en iyi önlemdir.

2018 senesinin kasım ayı ile birlikte Türkiye’de de piyasaya sürülmüş olan Bexsero aşı uygulanmaya başladığından beri çok olumlu yanıtlar alınmıştır. Bexsero aşı bir menenjit aşısıdır. Menenjit beyin ve omurilik zarı iltihabıdır ve ölümcül bir hastalıktır. Uygulanmaya start verilmesi önceden olan ACWY tiplerindeki menenjit aşılarının B tipi olanıdır. Çünkü menenjite neden olabilen bir çok bakteri ve virüs mevcuttur. Dolayısıyla bir hastalığa neden olabilen bakteri ve virüsler çeşitlendikçe onlarla mücadele etmek için geliştirilen aşılar da çeşitlenmektedir. Menenjit, pnömokok ve yukarıda söz ettiğimiz meningokoka neden olan bakteri ve virüsler farklıdır. Dolayısıyla bunlardan korunmak için yaptırılan aşılar ile hemen hemen virüs ve bakterilerin %90’ına engel olunur.

Menenjit B aşısı ne zaman yapılır? Bexsero aşı 2 aylık bebeklerden 50 yaş yetişkinlere kadar yapılabilmektedir. Aşının uygulanacağı birinin yaşına göre dozlar değişiklik gösterebilir. Herhangi bir uzman hekim ile bu konuyu görüşerek en uygun aşı takvimini belirlemesini sağlayabilirsiniz. Bunların bunun yanında Bexsero aşı yaşlara göre aşağıdaki biçimde uygulanır:

Daha net bilinmesi yönünden Türkiye’de geçerli olacak biçimde tespit edilen Bexsero aşı şeması şu biçimdedir:

Şemada da görüldüğü gibi meningokok hastalığındaki B grubu bakterilerin yol açtıkları menenjite karşı aşı her yaştan insana uygulanabilir. Lakin bazı grupların bu hastalığa yakalanma riski daha fazladır.

Bexsero aşı kendi başına da yan etki yapabilir, herhangi bir ilaç ile etkileşime de girebilir. Lakin genelde yan etkiler bi hayli hafif seyreder ve bir iki güne kendi kendine kaybolurlar. Bunların dışında çok ciddi yan etkiler de görülebilir. Bexsero aşı uygulananlarda rastlanan hafif şiddetli yan etkiler şu maddeler ile açıklanabilir: dâhil olmak üzere herhangi bir ilaçla reaksiyonlar

Bunları çok hafif yan etkilerdir ve uzun süreli devam etmezler. Genelde bir haftaya kadar hepsi kendiliğinden geçer.

Bazılarında tıbbi işlemlerin uygulanması sırasında aşırı stres gelişebilir ve bu işlemlere aşı da dâhildir. Aşı yapıldıktan sonra olası baygınlık durumuna karşı önlem almak için işlem sonrası bir süre uzanır veya oturur hâlde dinlenmeniz istenebilir. Bu, baygınlık sırasında gerçekleşebilecek düşme ve yaralanma ihtimallerine karşı alınan bir önlemdir. Eğer aşı yapıldıktan sonraki dinlenme etkinliği sırasında baş dönmesi veya görme bozukluğu yaşarsanız yetkilileri bu hususta bilgilendirmeniz gerekir.

Bazı zaman yukarıda söz ettiğimiz aşı bölgesinde ağrı konusu daha şiddetli bir hâl alabilir. Enjeksiyon sonrasında dayanılmaz bir şiddette ağrı yaşarsanız, ki bu çok nadir yaşanır, bu hususta da uzman kişilerı bilgilendirmeniz iyi olacaktır.

Ayrıca milyonda birlik bir ihtimalle Bexsero aşısına karşı alerji oluşması durumu gerçekleşebilir. Bu ihtimal hemen hemen tüm ilaçlar ve aşılar için geçerlidir ve çok çok düşük bir risk de bu yüzden alerjidir.

Meningokok bakterilerinin veya diğer gruplarda bulunan bakteri ve virüslerin yol açtığu menenjit hastalığını geçirenler tedaviye yanıt verilse bile kalıcı hasarlarla yüz yüze kalırlar. Beyin ve omurilik zarında enfeksiyon oluşmuş ve menenjit nasıl tedavi edileceği görmüş hastaların %15’i kaybedilmektedir. Bundan dolayı hastalığa yakalanmadan önce aşı ile önlem almak hayatidir. Menenjit geçirenler içinde %10 ila 20’lik bir bölümünde da çeşitli iç organlarında hasar, beyin hasarı, ampütasyon (herhangi bir uzvun kesilmesi sonucu kaybedilmesi), nörolojik hasarlar, işitme kaybı ve açık yaralar meydana gelmektedir.

Source: bexsero / fda / cdc / reference.medscape

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu