Sağlık

Beta Glukan Nedir, Faydaları Nelerdir?

Beta Glukan Nedir, Faydaları Nelerdir?, sağlık bölümümüzde Beta Glukan Nedir, Faydaları Nelerdir? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Beta Glukan Nedir, Faydaları Nelerdir? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Beta Glukan Nedir, Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı beslenmenin en temel şartı, doğal gıdaların tüketilmesi olarak kabul edilmektedir. Doğal besin takviyesi olan beta glukan, özellikle bağışıklık sistemini güçlendirdiği için sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır?

Vücut ve özellikle de sindirim için en faydalı gıdaların başında, lifli gıdalar gelmektedir. Bu liflerin suda kolay çözülmesi ise, tesirinin daha fazla olmasını sağlamaktadır. Beta glukan tam tahıllı unlar, yulaf kepeği, arpa, yulaf ezmesi ve yulaf ununda yoğun olarak bulunan ve suda kolay bir şekilde çözülen bir lif kaynağıdır. Bazı deniz yosunları ve mantar çeşitlerinde de yoğun olarak bulunmaktadır. Bu lifler, sindirim sistemine geçtikten sonra, beyaz kan hücresi olarak anılan ve bağışıklık sisteminin koruyucuları olan akyuvarları harekete geçirmektedir. Böylelikle akyuvarlar da, vücuda giren mikroplarla savaşarak hastalığın oluşumunu engellemektedir.

Beta glukan vücut sağlığı yönünden önemi, çok uzun yıllarden beri bilinmektedir.

Bilhassa şu durumlarda mutlaka kullanılması önerilmektedir;

Beta glukan, bu poblemlerin olmaması halinde de, destek amaçlı düzenli olarak tüketilmesi önerilmektedir.

Beta glukanın doğal besinlerden alınması en sağlıklı yöntem olarak kabul edilmektedir. Doğal yollardan yettiği kadar alınamadığı durumlarda ise, genelde şurup formu tüketilmektedir. Şurubun günlük dozu ise, bir yaş ve üstü çocuklar için 10 mg., yetişkinler için 20 mg. olarak önerilmektedir.

Beta glukan uzman kişiler aracılığıyla, onlarca senedir hem gıda takviyesi hem de ilaç olarak kullanılmaktadır.

Başlıca faydaları ise şu biçimde sıralanmaktadır;

Beta glukan, başta mevsimsel alerjiler olmak üzere uzun süren alerjilerin nasıl tedavi edileceğinde de önemli bir katkısı bulunmaktadır.

Beta glukanın bazı özel durumu olan bireyler aracılığıyla tüketilmesi önerilmemektedir. Yeterli klinik deneyi olmadığı için, emziren ve hamile kadınların tüketmesi önerilmiyor. Ms ve AİDS gibi hastalıkların nasıl tedavi edileceğinde, bağışıklık sisteminin baskılanması gerekmektedir. Beta glukanın bağışıklık sistemini desteklemesi ve güçlendirmesi ise, hastalığın nasıl tedavi edileceğinde olumsuzluklara yol açabilmektedir.

Buna bağlı olarak, bağışıklık sistemini baskılayan ilaçların kullandığı bazı hastalıklarda da beta glukanın tüketilmesi önerilmemektedir. Beta glukanın bu güne kadar tespit edilmiş bir yan etkisi bulunmadığından, bu hastalıklar dışında güvenli olarak kullanılabilmektedir. Vücut için bir diğer önemli vitaminlerden biride B12 vitamini. Vücudunuzdaki B12 değerinizin kaç olması gerektiğini düşünüyorsanız ”B12 Değeri Kaç Olmalıdır?” makalemizi okuyabilirsiniz.

Source: Webmd / Healthline / Wikipedia

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu