Başvurular

Belediye Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır? Başvurusu

Belediye Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır? Başvurusu, başvurular bölümümüzde Belediye Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır? Başvurusu ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Belediye Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır? Başvurusu ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

Belediye Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır? Başvurusu

?

Belediye Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır? Ülkemizde bulunan zor durumda olan kişi ve aileler için devletin resmi birimleri aracılığıyla bir çok yardım kampanyası düzenlenmektedir. Birçok kişiyi kapsayan bu yardımlar, özel kuruluşlar, bakanlıklar ve belediyeler aracılığıyla düzenlenmekte ve dağıtılmaktadır. Bu anlamda belediyeler, büyük bir sorumluluk ile sosyal yardım desteğinin ilk ayağı olarak görev yapmaktadır.

Belediye yardımı olarak da anılan bu destekler, bir çok kişi aracılığıyla araştırma konusu olmuştur. Bilhassa ülkemizin de içinde olduğu pandemi süresi içinde ekonomik ve sosyal zorluk çeken bir çok kişi bu yardımlardan yararlanmak istemektedir. Peki belediye yardımları nedir ve neleri kapsamaktadır?

Belediye yardımları, ihtiyaç sahibi bireylerin değişik bir çok alanda belediyenin geliştirdiği yardım projelerinden yararlanabildiği destek hizmetidir. Her belediyenin kendi adı altında geliştirdiği ve belirli bütçelerle hazırladığı belediye yardımları, ihtiyaç sahibi bir çok insana ulaştırılmaktadır. Hem maddi hem de sosyal ihtiyaçların karşılandığı belediye yardımları yaşlı genç çocuk öğrenci bir çok insana fayda sağlamaktadır. Bu anlamda tüm ülkede yürütülen belediye yardımları, birden fazla vatandaşın gereksinimlerine yanıt veren önemli bir hizmettir.

Belediye Hangi Yardımları Yapıyor

Belediyelerin ihtiyaç sahiplerine sunduğu belediye yardımları, çeşitli kategorilerden buluşmaktedir. Sadece maddi yardım ile sınırlı kalmayan bu destek, bir çok birinin her alandaki gereksinimlerini karşılamak üzere çeşitli kategorilerde hizmet vermektedir. Belediye yardımları başlıca iki kategoriye ayrılmaktadır. Bunlar:

 • Nakdi yardımlar
 • Ayni yardımlar olarak oluşturulmaktadır.

Ayrıca Belediye yardımları ise;

 • Belediye yardım parası (nakit)
 • Belediye Gıda kolisi yardımı
 • Kömür yardımı
 • Süt yardımı
 • İlaç ve bakım yardımı
 • Öğrencilere eğitim yardımı
 • Maddi olmayan ailelere kira yardımı
 • Belediye sosyal yardım kartları
 • Asker ailesi yardımı
 • Mama ve bez yardımı
 • Belediye kırtasiye yardımı
 • Engelli vatandaşlara destek
 • Erzak ve gıda yardımı
 • Fakir aileler için giyecek yardımları

Belediye Nakdi Yardımları Nelerdir?

Belediye yardımlarının ilk türü, nakdi yardımlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Nakdi yardımları, ihtiyaç sahiplerine nakit biçimde maddi destek sağlanan yardımları kapsamaktadır. Tek yahut sürekli olarak olarak verilen bu yardım, aile ekonomisine destek olmak adına oluşturulmuştur. Belediye nakdi yardımları:

 • Dar gelirli,
 • Sağlık problemi yaşayan,
 • Engelli,
 • İhtiyaçlarını karşılamakta zorlanan bireylere verilmektedir.

Yardım parası olarak da anılan bu hizmet, başvuru yapan ihtiyaç sahiplerinin evraklarla tespiti sonrasında alakalı belediye aracılığıyla karşılanmaktadır.

Belediye Ayni Yardımları Nelerdir?

Belediye nakdi yardımlarının bunun yanında bir çok ayni yardımı da adı altında sağlamaktadır. Ayni yardımlar, doğrudan maddi destek yerine farklı ihtiyaçların karşılandığı, ürün ve hizmet olarak sunulan sosyal yardımlardır. Belediyenin sunduğu ayni yardımlar, ihtiyaç sahibi olan bireylere çeşitli seçeneklerle sağlanmaktadır. İlgili hususta yardım başvurusunda bulunan bireyler, değerlendirmenin sonrasında yardımlardan yararlanabilmektedir. Belediyenin sunduğu ayni yardımlar şunlardan oluşmaktadır:

 • Odun ve kömür yardımları
 • Erzak yardımları
 • Yaşlı bakım hizmetleri
 • Okul-kırtasiye yardımları
 • Öğrencilere burs yardımları
 • Kıyafet yardımları
 • Şehir ve gazi yakınlarına sunulan yardımlar
 • Kira yardımları
 • Bebekler için bez-mama-giyecek yardımı
 • Engelli yardımları
 • Sosyal yardım kartları
 • Belediye ilaç ve tıbbi araç yardımları başlıca sunulan ve bir çok birinin başvuruda olduğu yardım alternatiflerindendir.

Belediye Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Daha önceki başlıklarımızda belediyenin sunduğu yardımlardan detaylıca bahsettik. İhtiyaç sahibi bireylerin yararlanacağı bu yardımlar, her ildeki belediyeler aracılığıyla belirlenmekte ve detaylandırılmaktadır. Her bölümde verilen yardımlar, belirli şartlar çerçevesinde sunulmaktadır.

Bilhassa belediyenin nakdi yardım paketlerinde gelir durumu belgelerle ispatlanmalı, bununla alakalı evraklar başvuruda istenmektedir. Ayni yardımlar için de aynı biçimde belirli evraklar ve durumlar aranmakta, buna göre yardımlar dağıtılmaktadır.  Peki sözü edilen bu belediye yardımlarından nasıl yararlanılmaktadır?

Belediye Yardım Başvurusu Nereye Yapılır

Belediyelerin yönetim modelleri her ne kadar birbirine göre değişiklik gösterse de, temel anlamda aynı süreçler üzerinden başvuru işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bu süreç şu biçimde ilerlemektedir:

 • İlk olarak Belediyelerin sunduğu bu destek paketlerinden yararlanmak üzere ihtiyaç sahibi bireyler başvuru yapmaktadır. Belediye yardım başvurusu için gerekli olan bazı evrak ve belgeler bulunmaktadır.
 • Her belediyenin sunduğu belediye yardım projeleri, kendi içinde değişiklik göstermektedir. Her il kendine ait yardım paketleri oluşturmaktadır. Bu yardımlar için belirli şartlar ve belgeler belirlemektedir. Bu anlamda hangi belediyeye yardım başvurusu yapılacaksa ilk kez belediyeden bu konu ile ilgili detaylı bilgi alınmalıdır.
 • Belediye yardım başvurusu için gerekli şartlar sağlandığı taktirde başvuru, bizzat belediyelerin oluşturduğu birimlerden yapılmaktadır. Bunun bunun yanında muhtarlıklar da kişi yahut aileler adına başvuru yapabilmektedir. Ülkemizin içinde olduğu pandemi süresinde bu başvurular yapılmadan önce kurumla iletişime mutlaka geçilmelidir. Konuveyair bilgi alınmalıdır. Nitekim önlemler kapsamı içinde başvuru işlemleri online olarak da yürütülebilmektedir.
 • Başvuru işlemi gerçekleştikten sonra inceleme süresi başlamaktadır. Bu sürede durum tespiti yapılmakta ve başvurunun doğruluğu kontrol edilmektedir.
 • İncelemenin sonrasında başvurular onaylanmakta yahut reddedilmektedir. Bu noktada onaylanan başvuru sahipleri, en kısa zaman zarfında belediye yardımlarından yararlanabilmektedir.

Kolay ve kısa bir sürede belediye yardım başvurusu yapılmakta ve tamamlanmaktadır. Belediye yardımı almaya hak kazanan bireylere, alakalı belediye aracılığıyla en kısa bir sürede ulaşılmaktadır. Yardımlar alakalı kişi veya ailelere özenle teslim edilmektedir. Birçok birinin gereksinimlerini karşılayan bu hizmet, ülkemizin tüm belediyelerinde daima sunulmaktadır. Böylelikle vatandaşların yararına olacak biçimde yürütülmektedir.

2021 Belediye Yardım Kampanyaları

Yazımızın başında belediye yardımları nedir ve neleri kapsar sorularının genelde yanıtlarından bahsettik. Bahsettiğimiz belediye yardımlarının, her belediye adı altında farklı projelerle uygulandığını da söylemiştik. Maalesef ki ülkemizin de içinde olduğu pandemi, bir çok kişiyi sıkıntılı duruma sokmuştur. Bilhassa ihtiyaç sahibi bireylerin daha fazla desteğe ihtiyacı doğmuştur.

Ramazan ayının da gelmesi ve önlem amaçlı yaşadığımız tam kapanma dönemi, bu ihtiyaçların artmasına ve belediyelerin bu hususta da yardım kampanyaları düzenlemesine neden olmuştur. Her ilde bulunan büyükşehir belediyeleri, ilçe belediyeleri oluşturdukları yardım kampanyalarla bir çok insana destek olmayı hedeflemektedir.

Bilhassa İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir gibi büyük şehirler tam kapanma zamanının başlaması ile birlikte oluşturdukları yardım paketlerini arttırarak duyurmuştur. Her ilde sunulan belediye yardım paketleri, başvuruya açılmıştır. Bunun bunun yanında internet üzerinden yapılan başvurular sonucu bireylere dağıtılmaya başlanmıştır. Peki 2021 belediye yardım kampanyaları nelerdir? Gelin hep birlikte başlıca il il açıklanan yardım kampanyalarına bir göz atalım.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardımları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, belediye yardımları hususunda bi hayli geniş alternatiflerin olduğu şehirlerden biri olma özelliğini taşır. İstanbul’da ikamet eden ve desteğe ihtiyaç duyan her vatandaş belediyenin sunduğu sosyal ve ekonomik imkanlardan yararlanabilmektedir. Sunulan destek paketlerinden yararlanmak isteyen İstanbullular, 153 Beyaz Masa üzerinden basit bir şekilde başvuru yapmaktadırlar.

Oluşturulan başvurular, aile yahut bireylerin sosyal ve ekonomik durumlarının incelenmesinin sonrasında değerlendirilmektedir. Yapılan incelemelerin sonrasında belediyenin sunduğu desteğe ihtiyaç duyan bireylerin tespiti ile yardımlar gerekli bireylere sağlanmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ayni ve Nakdi Destekleri

İstanbul büyükşehir belediyesi yardımlarını ayni ve nakdi olmak üzere sağlamaktadır. Sosyal ve ekonomik destek paketlerinden bir araya gelen bu yardımlardan alt başlıklar halinde kısaca bahsettik.

Tersine Göç Hizmeti

İstanbul‘a çeşitli nedenlerle gelmiş, fakat ekonomik yahut sosyal olarak şehirde yaşayamayan bireyler tersine göç hizmetinden yararlanabilmektedir. Maddi imkansızlık sebebiyle memleketine geri dönemeyen aile yahut bireyler, tersine göç talebi yapmaktadır. Bu hizmet de belediye aracılığıyla karşılanmaktadır.

İhtiyaç Sahiplerine Nakdi Destekler

Hem sosyal hem ekonomik desteğe ihtiyaç duyan, temel ihtiyaçların karşılamayan bireyler, tespit edilen nakdi sosyal hizmet paketlerinden yararlanmaktadır.

Sosyal Destek İstanbul Kart

Anlaşmalı marketlerde kullanılmak üzere, ihtiyaç durumu tespit edilmiş aileye yahut bireye, İstanbul Kart desteği sunulmaktadır. Sosyal inceleme sonucu uygun görülen miktarda sunulan bu hizmet, ihtiyaç sahibi bireylere gıda desteği sağlamaktadır.

İBB Halk Süt Desteği

İstanbul Halk Süt Projesi, çocuklara sağlıklı beslenmeyi aşılamak ve sağlıklı bir gelişim tablosu çizmelerinin temelini atmak için oluşturulmuştur. Halk süt desteği, yardım alan ailelerin 3-6 yaş çocuklarına, her çocuğa haftada 2 litre olmak üzere ayda 8 litre UHT süt desteği vermektedir. Oluşturulan bu proje ile çocukların her gün süt içmesi sağlanmaktadır.

Eşya Desteği

İstanbul belediyesinin sunduğu eşya desteği, ihtiyaç sahibi olan ailelerin tespit işlemlerinden sonra yararlandığı bir hizmettir. Gerekli temel eşyaların karşılandığı bu hizmet, maddi sıkıntı çeken kişi yahut ailelere sunulmaktadır.

Genç Üniversiteli Desteği

Bireysel yahut ailesi ile İstanbul’da ikamet eden ve maddi imkansızlıkları olan ön lisans ve lisans öğrencilerine genç üniversiteli desteği verilmektedir. Ailenin ve birinin maddi ve sosyal durumu değerlendirilerek öğrencilere, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler ve Yardım Esasları Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde nakdi destekte bulunulmaktadır. Genç Üniversiteli Desteği yardım kampanyası https://gencuniversiteli.ibb.istanbul/  platformu üzerinden ulaşılabilmektedir.

Sen Oku Diye Eğitim Desteği

İstanbul’da bulunan ilkokul, ortaokul, lise ve rehabilitasyon merkezlerinde eğitim ve öğrenim gören şehit çocuğu, yetim, öksüz, engelli öğrencilere Sen Oku Diye adı altında eğitim desteği verilmektedir. Öğrencilerin durumlarını belgelerle beyan etmesinin sonrasında, yılda bir kereye mahsus nakdi eğitim desteği yapılmaktadır. Sen Oku Diye Eğitim Desteği https://senokudiye.ibb.istanbul/  sitesi üzerinden yürütülmekte, detaylar bu platformdan paylaşılmaktadır.

Bilhassa pandemi döneminin başından bu yana İstanbul’daki yüksek vakalar sebebiyle büyükşehir belediyesi yardım kampanyalarını arttırmıştır. Bunun yanında bir çok insana destek vermiştir. İstanbul belediye başkanı Ekrem İmamoğlu’nun başlattığı ‘Birlikte Başaracağız’ sloganlı yardım kampanyaları, pandemi boyunca bir çok aileye sosyal yardım sağlayan kampanyalardan biri olma özelliğini taşır. Bu açıdan İBB’nin sunduğu yardım kampanyaları ile ilgili bilgi almak ve başvuru yapmak için internet sitelerini ziyaret ederek tüm yardımlar ile ilgili detaylı bilgiye varabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardımları Nelerdir

İBB Beyaz Masa Yardım Başvurusu

İstanbul Belediyesi Anne Bebek Yardımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ekmek Yardımı

İBB Halk Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardımları

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardımları, yine bir çok kampanya ile vatandaşların gereksinimlerini karşılayan çalışmalar içermektedir. Bu anlamda bi hayli fazla yardım kampanyasına sahip olan Ankara Büyükşehir Belediyesi, ülkemizdeki en fazla yardım düzenleyen illerinden biri olma özelliğini taşır. Ankara içinde yaşayan ve maddi imkansızlık çeken vatandaşların yararlandığı Ankara büyükşehir belediyesi yardımları, toplum içinde yaşanan sorunlara çözüm getirmeyi amaçlamaktadır. Bu anlamda yoksulluk kaynaklı suçların önüne geçmek, vatandaşların temel gereksinimlerini karşılamak ve zor yaşam şartlarına destek vermek üzere bu kampanyalar oluşturulmaktadır.

Ankara’da yaşayan ve ekonomik-sosyal zorluk çeken her vatandaş, yardımlardan yararlanmak üzere başvuru yapabilmektedir. Ankara sosyal hizmetler müdürlülerinden gerçekleşen başvurular, belirli evraklar ile yapılmaktadır. Kişiler, yoksulluk belgesi, ikametgah, nüfus cüzdanı fotokopisi ve kurumda doldurulan başvuru formu ile belediye yardım talebi oluşturmaktadır. Yapılan inceleme sonrasında başvurular neticelendirılmakta, ihtiyaç sahibi olarak tespit edilen ailelere düzenli yardımlar gerçekleştirilmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nelerdir

Ankara Büyükşehir Belediyesi yardımları ve yararlanma şartları, oluşturulan destek paketine göre belirlenmektedir. Bu kapsamı içinde bir çok destek paketi vatandaşın gereksinimlerini karşılamayı amaçlamaktadır. Bilhassa pandemi dönemi boyunca etkin biçimde farklı yardımlar düzenleyen belediye, bu sürede sıkıntı çeken esnaf ve çalışana 100 milyon TL’lik destek paketi vereceğini duyurmuştur. Bunun bunun yanında yürütülen Başkent Kart projesi ile ihtiyaç sahibi bireylere 400₺ bakiyeli destek verileceği de yapılan yardımlardan biri olma özelliğini taşır.

6 Milyon Tek Yürek Yardım Kampanyası

Bir diğer yardımlardan birisi de ‘6 Milyon Tek Yürek’ sloganı ile oluşturulan, Ramazan ayı itibari ile 2. kez başlatılan kampanyadır.

 • Su Ver,
 • Bilet Ver,
 • El Ver,
 • İftar Ver,

Afiyet Ver gibi başlıklarla oluşturulan yardım kampanyası, halk içinde dayanışma oluşturan büyük bir sosyal yardımlaşma projesidir. Bu noktada gıda yardımı, fatura desteği, ulaşım desteği, nakdi destek, sahur ve iftar yemeği gönderimi gibi faaliyetler kampanya içinde gerçekleştirilmektedir. İhtiyaç sahipleri ve hayırseverler içinde bir köprü görevi gören bu proje, Büyükşehir aracılığıyla başarıyla yürütülmektedir. Kampanyaya https://www.ankaratekyurek.com/  adresi üzerinden ulaşılabilmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

Ankara Belediyesi Gıda-Temizlik Malzemesi Yardımı

Bir diğer sosyal yardım desteği de Gıda- Temizlik malzemesi yardımlarıdır. Ankara’da yaşayan ve yoksulluk sınırı altında kalan bireyler, bu yardımdan yararlanabilmektedir. Ayrıca sosyal inceleme neticesinde bir komisyon aracılığıyla puanlama yapılmaktadır. Bu incelemede komisyonunun tespit ettiği puanlamada 100 ve üzeri puan alan bireyler bu destekten yararlanma şartını sağlamaktadır. Şartları sağlayan bireyler, Gıda-Temizlik malzemesi yardımı için şu gerekli evraklar ile başvuru oluşturmaktadır:

 • Muhtarlıktan alınan yoksullik belgesi,
 • Adrese dayalı hane halkı aile beyan fişi,
 • 18 yaş üzeri olan aile bireylerinin nüfus cüzdanının aslı ve nüfus cüzdan fotokopi emsallari,
 • Doldurulmuş yardım başvuru formu,

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yakacak (Kömür) Yardımı

Belediye yardımlarından bir diğeri olan de yakacak yardımı olarak anılan kömür yardımıdır. Bu yardıma başvurmak için de yine gösterilen puan sisteminden 100 üzeri puan almak, yoksulluk sınırı altında gelire sahip olmak gerekmektedir. Bunların yanında yakacak yardımı için en önemli yararlanma şartı, ikametgahın doğalgazlı olmamasıdır. Bu şartları taşıyan her Ankaralı, yakacak yardımı için başvuru yapabilmektedir. Yakacak Yardımı başvurusu için gerekli başvuru evrakları şunlardan oluşmaktadır:

 • Muhtarlıktan alınan yoksullik belgesi,
 • Adrese dayalı hane halkı aile beyan fişi,
 • 18 yaş üzeri aile bireylerinin nüfus cüzdanının aslı ve nüfus cüzdan fotokopileri
 • Doldurulmuş başvuru formu

Ankara belediyesinin sunduğu yardımlar başlıca bu başlıklar altında sunulmaktadır. Bunun bunun yanında gerçekleşen farklı nakdi ve ayni yardımlar da bulunmaktadır. Tüm yardımlar ile ilgili detayı bilgiye ulaşmak için belediyenin sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda iletişim numaralarından yetkili birimle temas sağlayabilirsiniz.

belediye yardımları

belediye yardımları

İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardımları

İzmir Büyükşehir Belediyesi yardımları, yine koronavirüs süreci boyunca yardımlarına hız veren ve bir çok insana farklı alanlarda destek sağlayan iller içindedır. Sosyal ve ekonomik destek paketleri sunan belediye, oluşturduğu yardım komisyonları ile bu destekleri ihtiyaç sahibi kimselere ulaştırmaktadır.

Bu anlamda farklı kategorilerde ve farklı başvuru gereksinimlerinde bir çok proje bulunmaktadır. Vatandaşların istediğimiz evraklarla birlikte kuruma başvuru yapmaları sonucu incelemenin sonrasında yardımlar, kısa bir sürede düzenli olarak verilmektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ayni ve Nakdi Yardımları

İzmir Büyükşehir Belediyesi ayni ve nakdi yardım olarak bir çok hususta İzmirlilere destek vermektedir. İhtiyaç sahiplerine sunulan başlıca destekler şunlardan oluşmaktadır:

 • Gıda Paketi Yardımı: Temel gereksinimlerini karşılayamayan kişi ve ailelere gıda paketi yardımı yapılmaktadır. İlgili kuruma kimlik fotokopisi ve başvuru dilekçesi ile başvuru oluşturulmasının sonrasında, inceleme sonucu bireylere gıda desteği verilmektedir.
 • Nakdi Bayram Yardımı: İhtiyaç sahibi bireylerin bayram dönemlerinde yararlanması adına nakdi destekler verilmektedir. Nakdi bayram yardım başvurusu için, kimlik fotokopisi ve dilekçe örneği ile belediyenin birimlerine başvuruda bulunmak yeterli gelmektedir.
 • Ulaşım Kartı Desteği: Ulaşım kartı desteği,0-5 yaş arası çocuğa sahip ve sosyal yardım takip sisteminde kayıtlı ihtiyaç sahibi bireylere aylık 10 kez binmelik hak olarak tanımlanmaktadır.
 • Giyim, Eşya ve Yakacak Yardımları: İzmir içinde ikamet eden ve farklı nedenlerden dolayı ekonomik zorluk çeken bireylere belediye aracılığıyla giyim, eşya ve yakacak desteği verilmektedir. Giyim yakacak ve eşya yardımı başvurusu için kimlik fotokopisi ile kurumlara gidilmeli, başvuru formu doldurulmalıdır. Ardından inceleme sonucu yardımlar ihtiyaç sahibi bireylere ulaştırılmaktadır.
 • Süt Kuzusu Projesinden Süt Desteği: İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğünce 1-5 yaş içinde sosyal destek alan ailelerin çocuklarına yönelik ayda bir defa olmak üzere 8 litre süt sevkiyatı yapılmaktadır. Temel olarak çocukların sağlıklı gelişimi ve süt gereksinimini karşılamak için süt kuzusu projesi hizmete alınmıştır. Bu çalışmadan yararlanmak isteyen aileler, www.sutkuzusu.com.tr adresini ziyaret ederek bilgi alabilmektedirler.

İlk ve ortaöğretim öğrencilerine mont, bot ve kırtasiye malzemesi desteği, okul yönetimleri ile birlikte yürütülen bir yardım kampanyasıdır. İhtiyaç sahibi öğrencilerin tespiti sonrasında uygun beden ölçüleri belirlenmekte, uygun mont ve botlar okul yönetimlerine teslim edilmektedir.

Ayrıca yine maddi zorluk çeken öğrencilere kırtasiye malzemesi desteği verilmektedir. Öğrencilerin velileri adına bir kart oluşturularak, içerisine belirli bir bakiye yüklenmektedir. Öğrencilerin anlaşmalı kırtasiyelerde kullanabildikleri bu kartlar, öğrencilere malzeme alışverişi yapabilme olanağı sağlamaktadır. Her iki destekten yararlanmak isteyen bireyler, okul müdürlüğüne başvuru yapmalıdır. Öğrenci ve veli detaylarının verilmesi sonrasında bu yardımlardan yararlanmaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

İzmir Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardımları

Bursa Büyükşehir Belediyesi yardımları, yine bir çok alanda oluşturulan ve ihtiyaç sahibi bireylere umut olan destek paketlerini içermektedir. Sosyal Hizmet Dairesi Başkanlığı aracılığıyla yürütülen ve ihtiyaç sahibi olarak tespit edilen tüm Bursalılar bu hizmetten yararlanabilmektedir. Büyükşehir belediye kapsamı içinde sunulan sosyal desteklerden şu bireyler yararlanabilmektedir:

 • Maddi sıkıntı çeken kişi yahut aileler,
 • Engelliler,
 • Yaşlılar,
 • Bakıma muhtaç bireyler,
 • Sağlık sorun ile ailesinin ve kendisinin temel gereksinimini karşılayamayan bireyler,
 • Gazi, şehit aile ve yakınları,
 • Şiddet mağduru kadınlar gibi gruplar bu hizmetten yararlanabilmektedir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Nakdi ve Ayni Yardımları

Pandemiyle birlikte Bursa Büyükşehir Belediyesi, nakdi ve ayni yardımlarına hız vererek, mağduriyet yaşayan bireylere bu anlamda yardım kampanyaları destek olmaktadır. Bursa Büyükşehir Belediyesi nakdi ve ayni yardımları başlıca şu biçimdedir:

 • Gıda yardımı,
 • Nakdi destek,
 • Giyecek, eşya yardımı,
 • Ulaşım yardımı
 • Kira desteği,
 • Su-elektrik, internet fatura ödeme desteği,
 • Okul, eğitim desteği,
 • Kart16 Sosyal Destek Kartı

Belediye, temel ihtiyaçları karşılamak adına Kart16 adı altında ihtiyaç sahiplerine alışveriş yapabilecekleri yardım kartlarıyla destek vermektedir. Aylık olarak yükleme yapılan kartlar, Bursa içinde yaşayan ve maddi sıkıntı çeken bireylere başvuru sonucu ulaştırılmaktadır. Gıda, giysi, temizlik malzemesi gibi tüm ihtiyaçlar bu kartla temin edilebilmektedir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

Bursa Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

Bursa Kart16 Maddi Yardım Desteği

Bursa il sınırları içinde yaşayan maddi durumu kötü olan vatandaşlara verilen kart16 sosyal yardım kartı ile dilediğiniz bakkaldan ve marketten gıda alıverişi yapma olanağınız bulunmaktadır. Belediyenin resmi sitesi üzerinden başvuru formu doldurarak kart16 sosyal yardım kartına başvurabilirsiniz.

Kart16 yardım kartı tek seferlik ve düzenli olarak yardım kartıdır. Başvuru sonrası ihtiyaç durumunuza göre her ay alışveriş yapmanız için size bakiye yüklenecektir.

Afet Sonrası Sosyal Destek Hizmeti

Bursa’da ikamet eden ve maddi sıkıntı yaşayan bireylere, herhangi bir afete maruz kalınması halinde bir araya gelen zararın giderilmesi adına destek verilmektedir. Yangın, deprem, sel vb. afetlerde kişi ve ailelere, ev eşyası, malzeme, sosyal ve psikolojik destek gibi yardımlar yapılmaktadır. Bu hizmet, başvuru kapsamı içinde değerlendirilmekte ve inceleme sonrasında bireylere sunulmaktadır.

Ülkemizdeki daha bir çok il ve belediye söz ettiğimiz kampanyalar gibi çeşitli yardımlar düzenlemektedir. Her yardım kampanyası belirli şartlar ile ihtiyaç sahibi bireylere ulaştırılmaktadır. İhtiyaç duyulan yardım kampanyasına yapılan başvuruların sonrasında, her vatandaş ilinde sunulan bu desteklerden yararlanabilmektedir.

Bilhassa pandemi dönemi bundan dolayı başvurular online biçimde gerçekleştirilmekte, dilekçeler internet üzerinden ulaştırılmaktadır. Bu konu ile ilgiliki en doğru başvuru bilgileri, yine alakalı belediyelerin sayfalarında ve oluşturulan yardım birimleri aracılığıyla belirlenmektedir. Bu anlamda başvuru yapmak istediğiniz belediye ile mutlaka iletişime geçilmelisiniz. Detaylı ve en güncel bilgiler belediye birimlerinden alınmalıdır.

Belediye Yardımı Nasıl Alınır

Belediye maddi yardımı, erzak yardımı, gıda kolisi ve diğer yardımlar belediye başvurusundan sonra gerekli inceleme yapılarak verilmektedir. Maddi durumu kötü olan, her hangi bir geliri bulunmayan yada geliri asgari ücretten düşük olan belediye sosyal yardım birimine bizzat giderek başvuruda bulunabilir yada belediyenin resmi sitesinden evrak doldurarak başvuruda bulunarak belediye yardımı alabilir.

Belediye Yardım Adresleri ve İletişim Bilgileri

Bursa Yardım Başvurusu >>> https://e-belediye.bursa.bel.tr/Sosyalyardimbasvurusu/Kart16.aspx

Antalya Yardım Başvurusu>>> https://www.antalya.bel.tr/OnlineBasvuru/Halk-Sut-Talep-Formu

Konya Yardımı Başvurusu>>> https://sosyalyardim.konya.bel.tr/

İzmir Yardım Başvurusu>>> https://him.izmir.bel.tr/tr/BasvuruFormu/6

Kayseri Yardım Başvurusu>>> http://randevu.melikgazisydv.org/

Adana Yardım Başvurusu>>> https://www.adana.bel.tr/index.php/iletisim

Aydın Yardım Başvurusu>>> https://webportal.aydin.bel.tr/web/guest/15

Erzurum Yardım Başvurusu>>> https://www.erzurum.bel.tr/ebb-sosyal-i/1004/iletisim.html

Sakarya Yardım Başvurusu>>> https://www.sakarya.bel.tr/tr/Proje/sosyal-yardim-karti/77

Tüm Belediyelerin yaptıkları yardımlar ve başvuruları ile ilgili detaylı bilgi için Belediye Yardımları kategorisini inceleyebilirsiniz.

Sizlere bu makalemizde detaylı olarak Belediye Yardımları Nelerdir? Belediye yardımları nasıl alınır? ve Belediyenin yaptığı yardımları anlatmaya çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu