Sağlık

Bebeklerin Yüzündeki Kızarıklık Nasıl Geçer?

Bebeklerin Yüzündeki Kızarıklık Nasıl Geçer?, sağlık bölümümüzde Bebeklerin Yüzündeki Kızarıklık Nasıl Geçer? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Bebeklerin Yüzündeki Kızarıklık Nasıl Geçer? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Bebeklerin Yüzündeki Kızarıklık Nasıl Geçer?

Değişen hava koşulları her insanın yüzünde değişik bir yan etki bırakabilmektedir. Kimi zaman cilt üzerinde kuruluğa neden oluyorken kimi zaman da kızarıklık gibi olumsuz durumları görülmektedirı. Yer alan bu olumsuz durumlardan ise bebeklerin cildi bi hayli fazla etkilenmektedir.

Bebeklerin ciltleri çok hassas olduğu için ve deri yapıları çok taze olduğu için ciltlerinin savunma kabiliyetleri yetişkinlere göre çok daha az olmaktadır. Bebeklerin ciltleri dünyaya geldiklarından 2 yaşına gelene kadar bariyer işlevi olmadığı için dışarıdan gelebilecek olan tehditlere açık olmaktadır. Bu tehditler bebeğin cildine zarar verebilmektedir.

Bebeklerin cildini koruyabilmek için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Genelde anneler bu metotları uygulayarak bebeklerinin dış etmenlerden korunabilmesini sağlamaktadırlar.  Bebek ciltleri hassas olduğu için kızarma gibi reaksiyonlara açık olmaktadırlar. Bu kızarıklıklar çok tehlikeli ve riskli kızarıklıklar olmamaktadır. Bu tür durumlarda panik ve stres yapmanızı gerektirecek herhangi bir durum olmamaktadır. Bebekleri ciltlerinde bulunan bu rahatsızlığı şu yöntemler ile geçirebilmeniz olabilecekdür;

Yeni doğan yahut biraz büyüme göstermiş bebeklerin yüzünde çeşitli nedenler ile kızarıklıklar oluşturmaktadır. Anne adaylarının telaşlandığı bir durum olsa dahi sakinliklerini korumaları gerekmektedir. Bebeklerin yüzlerinde bir araya gelen kızarıkların nedenleri ise şöyle sıralamaktadır;

Bebeklerde bir araya gelen kızarıklık ile ilgili akla ilk gelene durumlardan biri olmaktadır. Hassas olan bebek ciltleri yüzünde bulunan nem miktarı bi hayli düşük bir düzeydendi. Bu nedenten dolayı olumsuz hava koşullarında yahut aniden gelişen durumlarda kızarıklık ve kabarma gözükmededir. Böyle bir durum ile karşı karşıya geldiğınız takdirde sakinliğinizi koruyarak uzman doktorunuza başvurmanız gerekir.

Bebeklerin yüzünde bir araya gelen kızarıklık yahut kabarma durumlarının başlıca nedenlerinden bir tanesi de isiliktir. Sıcak döküntüsü olarak anılan bu hastalık yüzde olduğu gibi bebek vücudunun aşağı yukarı her noktasında bulunmaktadır. Daha çok yaz aylarında görülmektedir. Vücutta bulunan ter bezlerinin tıkanması ve kalın giydirilmesi neticesinde buluşmaktedir. İsilik durumlarını önlemek adına geniş ve pamuk giysiler giydirilmeye özen gösterilmelidir. Bebeklerin bakımlarının daha sık ve temiz bir biçimde yapılması alınan önlemler içinde yer alır.

Bebeklerin yüzünde bir araya gelen kızarıklık rahatsızlarından bir diğeride pişiktir. Tıbben amonyak dermatiti olarak bilinmesinin bunun yanında yaz aylarında daha çok görülmektedir. Bebek bezlerinin kullanımlarında da yaygın bir hal almıştır. Bilhassa yaz aylarında ve bebek cildine zarar veren bezleri kullandığınızda pişik meydana gelmektedir. Tam da bu noktada bebek pudrası başvurulan çözümler içinde yer alır. Bebek pudrası kullanımları bebeklerin altını değiştirirken ve banyodan sonra kullanımı uygun olmaktadır.

Bebeklerde en sık rastlanan kızarık tiplerinden biri olmaktadır. Bebeklerin yüzünde yahut vücudunda kızarıklık ve kabarmalar meydana gelmektedir. Kurdeşen nedenleri içinde besin ile ilaç kullanımları bulunmaktadır. Vücutta görülen semptomlar bi hayli kısa zaman içinde kendini belli etmektedir. Bu durumla karşı karşıya geldiğınız takdirde uzman hekimlere başvurmanız gerekmektedir.

Bebeklerin yüzündeki kızarıklık ve kabarıklık neticesinde sivilce oluşu gerçekleşmektedir. Bu durumu tetikleyen birkaç neden yer alır. Anne adaylarının doğuma yakın günlerde geçen hormonlar bebeklerin yüzlerinde yahut vücutlarında bezeleri tıkayarak ortaya sivilceyi çıkarmaktadır. Bunun bunun yanında ebeveynlerin kullandığı bir takım bakım kremleri de veya ilaçları da sivilce oluşumunda etki etmektedir. Bebeklerin yüzündeki kızarıklık için krem seçenekleri tam da bu noktada kullanılmaktadır. Lakin bakım kremleri hususunda uzman doktorunuzdan bilgi almalı ve eczaneden elde etmeniz gerekir.

Anne babalar çoğu zaman” Bebeğimin yüzü pütür pütür oldu” veya “Bebeklerin yüzünde sivilce gibi kızarıklıklar adı altında şikâyetlerde bulunmaktadır. Kimi zaman alerjik reaksiyonlar olsa da kimi zaman cilt üzerinde kullanılan kremlerden de meydana gelmektedir. Bebeklerin ağız etrafındabir araya gelen kızarıklık veya yüz bölümünde yaşanan kabarma ve kızarıklığı geçirmek adına uzman doktorunuza başvurmanız gerekir. Hekiminizin tavsiye ettiği kremleri bebeğinizin cildine uygulayarak bu olumsuz durumu ortadan kaldırabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu