Sağlık

Bebek Uyutma Yöntemleri

Bebek Uyutma Yöntemleri, sağlık bölümümüzde Bebek Uyutma Yöntemleri ile alakalı bilgi aktaracağız.. Bebek Uyutma Yöntemleri ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Bebek Uyutma Yöntemleri

Yetişkinlere iş eğitimi, çocuklara tuvalet eğitim nasıl veriliyorsa, bebeklere de uyku eğitimi verilmelidir. Uyku en temel ihtiyacımızdır ve bir bebeğin düzensiz veya kötü bir uyku çekmesi başta bilişsel olmak üzere ilerideki bir çok sorunun zeminini hazırlayabilir. Bebek uyutma durumu hiç de kolay bir mesele sayılmaz. Ebeveynler de bebek uyutma metotları ile ilgili araştırma yaparlar.

Bebeğiniz olabileceken fazla uyuyacaktır fakat bazı durumlarda uyumak istemeyecek, doğal olarak huzursuz olacak, ağlamaya ekranlara gelecektır. Bu durumda bir bebeği uyutmak anne için kabusa dönüşmeden, gerekli tekniklerin doğru uygulanması ile sorun tereyağından kıl çeker gibi halledilebilir.

Bebeklerin uykuveyalmasını sağlamak ve bebek uyutma hususunda iyi bir ilham vermek için Ferber yöntemi ve Sandalye tekniği son derece işe yaramaktadır. Bebek uyutma taktikleri arayanlar bu iki taktiği denemelidir.

Sandalye yöntemi, bebeğin uykuveyalma süreci esnasında yanına bir sandalye koyup oraya oturmanızı temele alır. Her gün sandalyeyi bebekten biraz daha uzağa doğru taşımak sandalye yönteminin ikinci ve son aşamasıdır. Böylelikle bebek sizle ilişki kurmaveyaha az ihtiyaç duyacak ve bu duruma ağır ağır alışacak. Böylelikle uykuveyalması kolaylaşacak.

Bu harika yöntem Boston Çocuk Hastanesi Pediatrik Uyku Sorunları Merkezinde görev alan Dr. Richard Ferber’in öne sürdüği bir metottur. Bu yöntemde bebeği uzanması için yatırdığınız ilk akşam, birkaç dakika boyunca istediği biçimde ağlamasına müsaade ediyorsunuz. Beş dakika ağlama süresinden sonra içeri gelip yatıştırıyorsunuz. Birkaç dakika sakinleştirdikten sonra tekrar aynı biçimde bırakıyorsunuz ve bu sefer 10 dakika kadar bekliyorsunuz. Bir dahaki sefer aynı basamakları takip ederek 15 dakika bekliyorsunuz. Süreyi gitgide uzatıyorsunuz. En sonunda bebek dayanamayıp uyuyacaktır.

Bu yöntem ana düşünce itibariyle, bebeğin uykuya mecbur kalarak alışmasını amaçlamaktadır. Oldukça işe yarayan bir yöntem olarak görülmektedir. Bu işlemin püf noktasından biri erken başlatılmasıdır; yani bebek 3 ila 6 aylıkken Ferber yöntemi uygulanmaya başlanmalıdır. Bebek uyutma metotları içinde bu yöntemi denemenizi öneririz.

Bebekler anne karnındayken sesleri normal yaşantıdan farklı duyarlar. Bu ses bir bebek aracılığıyla tahmini olarak bir uğultu, hafif gürültü şeklinde duyulabilir.

Beyaz gürültü diğer çalışmalara göre yalnızca bebeklerde değil yetişkinlerde de işe yaramaktadır. Yetişkinlerde zihinsel sağaltımı ve meditatif bir biçimde zihinsel rahatlamayı sağlamaktadır.

Lakin bebeklerden devam edelim. Aşağıda beyaz gürültü sesinin uzun bir versiyonu var. Bunu bebeğiniz için uygun uyku ortamını bir araya getirdiktan sonra arka planda kısık seste açabilirsiniz. Denemekte yarar var.

Bebeğinizi rahatlatmanız başlıca şarttır. Rahatlatmak için bir sürü faktörü düzeltmekten faydalanabilirsiniz.

Misal verilecek olursa koku anlamında bebeğinizi rahatlatmak için bir iki damla lavanta yağını, bebeğinizin uyuduğu yatağın kenarına koyabilirsiniz. Odadaki nem ve ısı dengesini ayarlamanız bunun bunun yanında gerekli başka bir husustur. Bebeğe özel yağlar ile masaj yapmak, ninni söylemek ve hatta vantilatör veya saç kurutma aleti gibi ekipmanların sesinden yararlanmak rahatlatıcı olabilir. Yetişkinler uykuveyalmak için sessiz bir ortam ihtiyacı hissedebilirler. Lakin bebekler için sessizlik rahatsız edici bile olabilir. Bebekler genelde aşırı olmadıkça hafif bir gürültüde rahatlama özelliğine sahiptirler.

Bebeğin yattığı yatağın yumuşak olması tabi ki önemli. Şunu da söylemekte yarar var ki bir bebeğe uyku eğitimi vermek için asla geç değildir. Geç kaldığınızı bile düşünseniz, bebeğinizin uyku alışkanlığını doğru basamakları takip ederek değiştirmeniz olabilecek.

Ayrıca bebeğinizi sırtüstü yatırmanız hem erken sağlık problemlerinin önüne geçmeyi destekleyecektir hem de bebeği rahatlatacaktır. Bebek uyutma metotları arayanlar için detaylı yazımızı umarım beğenirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu