Başvurular

Balthazard Hesaplaması Nedir? Nasıl Hesaplanır ?

Balthazard Hesaplaması Nedir? Nasıl Hesaplanır ?, başvurular bölümümüzde Balthazard Hesaplaması Nedir? Nasıl Hesaplanır ? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Balthazard Hesaplaması Nedir? Nasıl Hesaplanır ? ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

Balthazard Hesaplaması Nedir? Nasıl Hesaplanır ?

Balthazard Hesaplaması Nedir? Veya engelli oranı hesaplama olarak anılan kavramın amacı nedir?
 
Engelli raporunun temel amacı, engelli bireylere devlet aracılığıyla sağlanan haklardan yararlanmalarını sağlamaktır. Bu bakımdan belirli bir engel oranına sahip olunması ve birinin iş gücü kaybı yaşaması gerekir. Bunu tespit ve tayin ederken kullanılan formül balthazard hesaplama formülüdür. Engelli oranı mühimdir. Engel durumunu görülmektediran ve devlet desteklerinden ne derece yararlanabileceğiniz bu oranlara bağlıdır. Bu Oranlar ise Balthazard hesaplama formülü ile belirlenir.

Balthazard Hesaplaması Ne İşe Yarar ?

Engelli hesaplama oranı olarak literatürdeki yerini alan hesaplama formülünün ilk kullanılma nedeni engelli raporu almaktır. Bu raporu alan bireylere devlet aracılığıyla sağlanan çeşitli bunun bunun yanındalık ve imtiyazlar mevcuttur.
 
Bu amaca binaen gerçekleşen hesaplama Sağlık Bakanlığı’na bağlı, tam teşekküllü bir devlet hastanesinde heyet aracılığıyla yapılır. Ayrıca bu hususta fikir sahibi olmak için balthazard hesaplama programları da mevcuttur. Bu programlar aracılığıyla yahut manüel olarak kendinizin yapacağı hesaplama ile engelli raporu alma şansınızın ne olduğunu ölçmeniz olabilecekdür.
 
Engelli vatandaşlarımızın tam teşekküllü devlet hastanalerinden engelli raporlarını alırken nelere dikkat etmeleri gerektiğini yazdık. Lütfen bu yazımızı dikkatle okuyunuz : Engelli Raporu Nasıl Alınır? Nasıl İtiraz Edilir? 2021

Balthazard Hesaplaması İçin Gereken Şartlar

Kişide birden fazla bir engelden bahsedilebilirse balthazard formülü uygulanması gerekir. Ayrıca en yüksek miktardaki engel durumunda en başa yazılmasının önemi büyüktür. Yine 65 yaş üstü biri için değişik hesaplama metotları kullanılır. Bu yaş üstü için oranlar, 65 yaş altı için uygulanan oranlardan yüzde 10 daha fazladır.

Hesaplamanın yanlış yapılması halinde engelli birinin hak kaybına uğraması kaçınılmaz bir gerçektir. Bu da, birinin yaşamını idame ettirme noktasındaki sıkıntıları aşmasını güçleştirebilir. Bu nedenle manüel hesaplamanın sonrasında bir program yardımı ile de hesap etmeyi unutmamak gerekir. Yine asıl sonucun heyet aracılığıyla yapılan inceleme sonucu elde edeceğini de düşüncenizden çıkarmamanız gerekir.

Baltazar Hesaplaması Formülü ile Engelli Oran Belirleme

Engelli formülü uygulama kriterlerine vakıf olmak doğru sonuca ulaşmak yönünden elzemdir. Bu bakımdan öncelik vücut fonksiyonlarındaki kayıpları tespit etmek. Bu yapılırken en önemli ve büyük kayıptan başlanılması ve listelemenin bu biçimde yapılması gerekir.

Balthazard formülü şu biçimde uygulanır: 

  1. Liste hazırlandıktan sonra en yüksek fonksiyon kaybı yahut eksikliği 100 sayısından çıkarılır. 100 değeri normal vücut fonksiyon değerini ifade eder.
  2. En yüksek kaybın 100 değerinden çıkarılması sonucu elde kalan rakam listemizin ikinci sırasındaki kayıp oranı ile çarpılır.
  3. Çarpım sonucu yaşanan rakam 100’e bölünür.
  4. Buradan elde edilen sonucu listemizin birinci sırasındaki en yüksek fonksiyon kaybı oranına eklenir.
  5.  Böylelikle listedeki iki engelin tüm vücut 100 endeksine oranı görülmektedir, engellilik oranı net bir biçimde belirlenebilir.
ÖTV indiriminden yararlanarak Engelli aracı almak isteyen dostlarımız şu yazımızı mutlaka okumalısınız: Engelli Araç Alımı Yapacaklar Dikkat !

Balthazard Formülü Örnek Hesaplama

Kronik rahatsızlığı nedeni ile yüzde 50 engeli bulunan ve yüzde 25 ortopedik engele sahip bir kişiyi ele alalım.
 
  • Bu iki oran içindeki en büyük rakam %50 olduğu için %100 rakamından çıkarıldığında elde kalan yüzde 50’dir.
  • Çıkarma işlemi sonucu elimdeki oranı ikinci büyük kayıp oranı ile çarparak, 50*25=1250 çıkan sonucu 100 değeri ile bölüyorum.
  • Bölme işlemi sonucu elimde kalan rakam ise, 12,5’dir. Bu rakam, en büyük engel oranına eklenir. %50 + 12,5= 62,5. Bu hesaplama neticesinde engellimizin toplam engel oranı % 62.5 olarak ortaya çıkmış olur.
  • Şunu da atlamamak gerekir. Eğer kişi 65 yaşından yukarı ise elde edilen değere yüzde 10 ekleme yapılabilir.
Bu hesaplama formülü ile doğru sonuçlara ulaşabilmek için balthazard hesaplama robotları da kullanılmaktadır. Bu robotlarla birden fazla engel ve kayıp için doğru sonuçlara erişmek olabilecek olabilir.
 
Netice olarak sağlık heyeti aracılığıyla yapılan nihai inceleme ile en doğru engellilik oranı resmi olarak hastanelerde görülmektedirılır. Böylelikle engelli raporu alma hakkı doğar yahut doğmaz.
 
Balthazard hesaplama formülü ile hareket eden sağlık kurumları, gerekli tetkik ve muayenelerden sonra yukarıdaki formülleri tercih ederek engellilik oranını belirlerler.
 
Dolayısıyla heyete girmeden önce birinin kendisi aracılığıyla manüel hesaplama yapılabilir.
 
Balthazard hesaplama programlarını tercih ederek da heyet aracılığıyla verilen engelli oranı ile ilgili fikir sahibi olunabilir.
Engelli-saglik-raporu

Balthazard Hesaplaması Sistemine Neden İhtiyaç Var?

Bilindiği gibi gazilik, iş kazası, doğuştan yahut sonradan geçirilen bir hastalık sebebiyle iş gücü kaybına uğrayan bireylere destek verilmektedir. Böylelikle devlet bu bireylerin geçimini sağlamasına katkı sağlar. Bu desteklerden yararlanmak isteyen hasta ve hasta yakınları için belirli prosedürler söz konusudur.
 
Herhangi bir sebepten dolayı sakat kalan ve çalışamayacak durumdaki bireylere yönelik yardımlar engelli raporu alınması halinde sağlanabilir.
 
Balthazard hesaplama formülü tüm dünya çapında geçerliliği bulunan bir metottur. Balthazard hesaplaması engellilerin durumlarını ölçmeye yarayan en iyi metottur. Bu nedenle heyet incelemesi sonrasında yaşanan veriler, balthazard hesaplama opsiyonu kullanılarak sayısallaştırılıyor.

Balthazard Hesaplaması İle Herkese Engelli Raporu Veriliyor Mu?

Engelli raporu şartlarından en önemlisi çalışamayacak durumda olmaktır. Dolayısıyla çalışma olanağı bulunan ve çalışmasına mani olacak kadar engelli bulunmayan bireylere rapor verilmiyor. Bu tür bireylerin durumu heyet aracılığıyla değerlendirildiğinde yapılan hesaplamalar ile engelli raporu almaya uygun olmadığı ortaya çıkmakta.
 
Kişinin birden fazla engeli olmasa bile mevcut engeli çalışmasını zorlaştırıyorsa engelli raporu almak gerekir. Böylelikle Balthazard hesaplama ile birinin engel oranı belirlenir ve rapor alma olanağı söz konusu olur. Dolayısıyla engelli vatandaşlarımıza sağlanan imtiyazları alma hakkı da kazanır.
 
Engelli Vatandaşlarımızın maaşları ve hakları hususunda web sitemizin engelli kategorisini ziyaret etmeyi unutmayınız. Bütün maaş ve haklar burada siz değerli okurlarımıza sunulmuştur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu