Sağlık

Bahar Alerjisi Hangi Aylarda Olur?

Bahar Alerjisi Hangi Aylarda Olur?, sağlık bölümümüzde Bahar Alerjisi Hangi Aylarda Olur? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Bahar Alerjisi Hangi Aylarda Olur? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Bahar Alerjisi Hangi Aylarda Olur?

Bahar ayları bir çok insan için enerji kaynağıdır ve güzel bir mevsimdir. Lakin bazı bireyler baharın tadını bahar alerjisi sebebiyle çıkaramamaktadır ve bahar alerjisi olan bireylerde bahar işkence gibi gelmektedir. Peki bahar alerjisi hangi aylarda olur?

Bahar alerjisi, bahar aylarında daha sık bulunan polen ve toz parçacıklarının nefes alma yoluyla buruna alınması ile gerçekleşir. Alınan polenler yine nefes alma yoluyla burunda, bronşlarda veya gözlerde birikmektedir.

Bahar alerjisi Şubat İle Haziran ayları içinde görülebilmektedir.

 Bahar alerjisi ile birlikte burun akıntısı, genizde gözlerde ve burunda kaşıntı belirtileri ile ortaya çıkmaktadır. Bunlarla birlikte bahar alerjisi belirtileri içinde yüzde şişme meydana gelmesi, koku ve tat duyularında azalma da mevcuttur. Belirtileri yönü ile bahar alerjisi ve nezle birbirine bi hayli fazla benzemektedir. Bundan dolayıdir ki bazı hastalar bahar alerjisini nezle olarak düşünüp buna inanabilmektedir. Lakin hasta kendini kontrol etmeli ve bahar alerjisi durumunda bir hekime başvurmalıdır.

Bahar alerjisi ile nezle belirtileri yönünden benze de bahar alerjisi nezle gibi mikrobik bir hastalık değildir. Bu nedenle nezle kısa bir sürede geçebilir fakat bahar alerjisi geçmemektedir. Bahar alerjisini nezleden ayırmanın bir başka yolu ise bahar nezlesinin diğer belirtilerine bakmaktır. Bunlar uzun süreli hapşırmalar, burunda çok fazla akıntı ve burun tıkanıklığı, gözlerde kaşıntı ve yaşarmadır. Bahar alerjisinin bu belirtiler uzun zaman sürdürmektedir. Bahar alerjisi şiddeti kişiden insana değişmektedir. Alerjinin şiddetinde birinin solunum yolları genel sağlığı, yaşadığı ortam ve alerjen miktarı önemli etkenlerdir.

Bütün bunların dışında hastanın bahar alerjisi durumunda doktora gitmesi de çok mühimdir. Bunun nedeni bahar alerjisinin birtakım belirtilerinden meydana gelebilecek daha büyük sağlık problemleri ile karşılaşmamaktır. Bahar alerjisi solunum yolları ile alakalı olan diğer hastalıklara da davetiye çıkarmaktadır. Bunun için bahar alerjisine yakalanan bir kişi vakit kaybetmeden dahiliye bölümüne gitmelidir.

Bahar alerjisinden korunmak için bir takım önlemler almak da olabilecekdür. Bahar alerjisi hangi aylarda olur bilinmeli ve bu aylarda daha fazla dikkat edilmelidir.

 Bahar alerjisi ile karşılaşılması durumunda mutlaka doktora gidilmelidir. Yukarıda da dile getirdiğimiz gibi doktora gidilmeyen durumlarda bahar alerjisi ilerleyebilir ve daha kötü hastalıkları bununla birlikte getirebilir.

Bahar alerjisine ne iyi gelir diye soranlar aşağıdaki maddeleri deneyebilirler.

Bu yöntemler kalıcı çözüm sağlamayacaktır ve bu hastalıktan kurtulmanız için doktora gitmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde her sene bahar alerjisi yüzünden aynı sağlık poblemleri ile karşılaşacaksınız. Bahar alerjisi hangi aylarda olur sorusundan daha önemli bir soru var ise, o da nasıl tedavi edileceğinin nasıl olduğudur.

Bahar alerjisi nasıl tedavi edileceği için en önemli çözüm alerjenlerden kurtulmaktır. Lakin tabii ki tedaviye başlamadan önce gerekli deri testlerinin ve kan testlerinin yapılması gerekir. Testler bahar alerjisi nasıl tedavi edileceğinde doğru teşhis koymak için büyük bir öneme sahiptir. Testler neticesinde doktorun kararıyla tedaviye başlanır.

En etkili tedavi için altı çizildiği gibi alerjenlerin ortadan kaldırılması maksadıyla genelde alerji immuno terapisi olarak adlandırılan aşı nasıl tedavi edileceği uygulanır. Bu tedavi alerjiyi ortadan kaldıracaktır. Bahar alerjisi nasıl tedavi edileceği için bir diğer yöntemde alerjinin olduğu organa ilaç vermektir. Lakin bu tedavi ile alerji ortadan kalkmaz. İlaç ile bahar alerjisi nasıl tedavi edileceği yalnızca bahar alerjisinin belirtilerini ortadan kaldırmaya ve hastanın rahatlamasına kolaylık sağlayan bir tedavidir.

Ek olarak belirtmek gerekir ki bahar alerji astım ve astım gibi bazı solunum yolu hastalıklarını da tetikleyici bir detaya sahiptir. Bahar alerjisi ile karşılaşmamak için birtakım önlemler alınabilir. Lakin bazı önlemler alınsa da yine de bahar alerjisiyle karşılaşmak olabilecekdür. Bahar alerjisi hangi ayda olur bilinmeli ve önlemler buna göre alınmalıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu