Sağlık

Bağırsak Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir? Nasıl Açılır?

Bağırsak Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir? Nasıl Açılır?, sağlık bölümümüzde Bağırsak Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir? Nasıl Açılır? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Bağırsak Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir? Nasıl Açılır? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Bağırsak Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir? Nasıl Açılır?

Bağırsak tıkanıklığı, sindirim sisteminin önemli bir ögesi olan bağırsağın fiziksel nedenler veya kasılma yoksunluğuyla tıkanmasıdır. Bağırsak içinde vücuttan atılmak üzere bulunan maddeler dinamik bir durumdadır. Bağırsakta sürekli olarak hareket ederler. Bağırsakta herhangi bir biçimde tıkanıklık meydana gelirse bu çalışma hâli sekteye uğrar. Bağırsak tıkanıklığı hem ince bağırsağın hem de kalın bağırsağın tıkanması ile ortaya çıkabilir. Tıkanmanın bağırsağın bir bölümünde veya tamamında gerçekleşmesi olabilecekdür. Her iki durumda vücut, atık hâline getirdiği maddeleri bağırsaktan geçiremez.

Bağırsak tıkanıklığı oluşması durumunda, tıkanmanın gerçekleştiği bölümün arkasında kalan yerde sıvı ve katı atıklar, mide asitleri ve bir miktar gaz yığılır. Tıkanmanın boyutuna ve yığılan maddelerin miktarına göre bağırsak yırtılması meydana gelebilir. Bu durumda vücut için çok zararlı olan bu maddeler iç organlarınıza temas edecek biçimde yayılabilir. Hayati tehlike de bu sürede başlar. Bundan dolayı bağırsak tıkanıklığı oluşmadan önce engelleyici yöntemler kullanılmalıdır. Bağırsağın hayati bir biçimde tıkanmasına neden olabilecek durumlara karşı önlem alınmalıdır.  

Bağırsak tıkanıklığı nedenleri bir çok durumun kompleks bir araya gelişini içerebilir. Her hastalıkta olduğu gibi bağırsak tıkanıklığında da erken tanı ve tedavi bi hayli mühimdir. Çünkü yukarıda da dile getirdiğimiz gibi bağırsak tıkanıklığı ölümcül sonuçlara sebep olabilir. Tıkanıklık kısmi ise ameliyat edilmeden de tedavi edilebilir. Lakin bağırsağın tamamı tıkandıysa ameliyat kaçınılmaz olabilir. Bağırsak tıkanıklığına neden olan durumlar ise fiziksel ve fiziksel olmayan tıkanma şeklinde iki ayrı başlıkta incelenebilir.

Bağırsak tıkanıklığında teşhis nasıl konur? Öncelikle bir uzman doktor aracılığıyla muayene edilmeniz gerekir. Doktorunuz muayene sırasında karnınıza temas eder ve baskı uygulayabilir. Ayrıca bağırsak hareketliliği ve durumu ile alakalı bilgi alabilmek adına stetoskop yardımı ile karnınızı dinleyebilir. Doktorunuz, karnınızın herhangi bir bölümünde bağırsağın tıkanıklığı ihtimalini düşündüren bir yumru arar. Bunun dışında da bağırsakların çıkardığı seslere göre durumu analiz edebilir. Bütün bunlar doktor muayenesi sürecidir. Daha sonra ayrıntılı tetkikler yapılabilir. Bunlar:

Kolonoskopi (Kolonoskopi işleminde kalın bağırsak kontrolü yapılmaktadır. Ucunda aydınlatıcı olarak ışık bulunan ufak ebatlarda bir tüp ile bağırsaklarınız görüntülenebilir.)

Bağırsak tıkanıklığı nasıl tedavi edileceğinde keten tohumu kullanmak etkili bir metottur. Keten tohumu ile hazırlayabileceğiniz basit bir kür ile bağırsaklarınızın hareketlerini düzenleyebilir ve tıkanıklığını açabilirsiniz.

Bağırsak tıkanıklığı için keten tohumu kürü: Çekilmiş keten tohumu kullanılır. Keten tohumu taze çekilmiş olmalıdır. 1 çay kaşığı kadar keten tohumunu bir bardak su ile tüketebilirsiniz. Bunun yanında bağırsaklarınız çalışmaya ekranlara gelecek ve tıkanıklığı da tarih olacaktır. Daha bir hayli önemli durum varsa doktora mutlaka başvurulmalıdır.

Keten tohumunun bunun yanında kıvırcık labada da bağırsak tıkanıklığını açmak için kullanılan bir diğer metottur. Kıvırcık labada bağırsak hareketliliğini artırır ve tıkanıklığa neden olan atık maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır. Kıvırcık labada kapsülleri piyasada bi hayli yaygın bir biçimde bulunmaktadır. Bağırsaklarınız ile alakalı herhangi bir ciddiyet sezmeniz durumunda bir uzman doktora başvurmak sağlığınız için en iyisi olacaktır.

Kaynak: mayoclinic / medlineplus

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu