Sağlık

Bağırsak Temizleme Nasıl Yapılır? Basit ve Etkili Tarif

Bağırsak Temizleme Nasıl Yapılır? Basit ve Etkili Tarif, sağlık bölümümüzde Bağırsak Temizleme Nasıl Yapılır? Basit ve Etkili Tarif ile alakalı bilgi aktaracağız.. Bağırsak Temizleme Nasıl Yapılır? Basit ve Etkili Tarif ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Bağırsak Temizleme Nasıl Yapılır? Basit ve Etkili Tarif

Bağırsakların dolması halinde, kabızlık olarak da nitelendirilen sindirim ve boşaltım problemi görülmektedir. Bu nedenle, bazı sorunlar meydana geldiği zaman bağırsak temizleme yapılması gerekir. Bu hususta; ne zamanlar bağırsak temizleme yapılması gerektiği, bağırsak temizlemenin nasıl yapılacağı, ne kadar zaman zarfında biteceği da öğrenilerek işlemlere başlanmalıdır.

Bağırsak temizleme yapılmasına ihtiyaç duyulan zamanlarda, basit ve etkili olan tarifler denenerek sorunsuz bir biçimde işlem yapılabilir. Bunun için de bazı gıda malzemelerine ihtiyaç duyulur. Gıda malzemeleri aracılığıyla sindirimin hızlandırılması ve daha bi hayli hızlı, kolay bir biçimde boşaltım sağlanacağı için; bağırsakların çalışmasına olanak sağlayan gıdalar tercih edilir.

Malzemeler:

Gibi, gereken malzemeler mevcuttur.

Bağırsak temizleme yapmak için, sindirimi hız kazandıran ve kolaylaştıran bir karışımın tüketilmesi gerekir. Bunun için, kuru kayısı varsa doğrudan kullanım sağlanırken; yaş kayısı varsa, ortadan ikiye kesilir ve çekirdeksiz bir halde fırın içerisine yerleştirilir. Fırının ısısı aracılığıyla yanmadan kuruyan kayısılar alınır ve işleme devam edilir.

Kaynamış halde bulunan su içerisine, kuru olan kayısılar atılır ve demleme kapları içinde bir miktar bekletilir. Yaşanan bağırsak doluluğunun ölçüsüne göre kayısı kullanımı yapılırken, en fazla; bir su bardağı için dört tam kayısı olacak biçimde oran sağlandığına emin olunur. Daha sonra karışımın renk aldığı fark edildiği zaman doğrudan tüketilmeye hazır hale gelir.

Ayrıca, sıcak içeceklerin tüketilmesini sevmeyen insanlar, kayısıların mutfak robotu içinde parçalanmasını sağlayarak da tüketimini yapabilir. Mutfak robotunda ufak parçalara ayrılan kayısılar, sularını da bırakarak yoğun kıvamlı bir meyve suyu haline gelir. Bu pürelerin tüketilmesi, bağırsakların daha bi hayli hızlı bir biçimde temizlenmesine yardım edecektır. Arıca, uzun vadeli olarak bağırsak temizliğini sağlamak maksadıyla; kayısı yaprakları ve bir miktar kayısı kaynatılarak haftada iki gün tüketilmelidir.

Source: webmd

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu