Gündem

Azerbaycan’da Çalışmak İsteyenlere Tavsiyeler

Azerbaycan’da Çalışmak İsteyenlere Tavsiyeler, güncel bilgiler bölümümüzde Azerbaycan’da Çalışmak İsteyenlere Tavsiyeler başlığı altında detaylı bilgiler vermek istedik. Azerbaycan’da Çalışmak İsteyenlere Tavsiyeler haberimizin detayları..

Azerbaycan’da Çalışmak İsteyenlere Tavsiyeler

Türkiye dışında çalışmak isteyenler için Azerbaycan’da çalışmak cazip gelmektedir. Bu bakımdan Azerbaycan’da çalışmak isteyenlere tavsiyeler büyük bir yarar sağlayacaktır. Azerbaycan’da çalışacaklar bu noktalara dikkat etmelidirler.

Azerbaycan’da Çalışmak Nasıl Olur?

Azerbaycan’da çalışmak hem Türkiye’ye olan mesafe yakınlığı hem de dil yakınlığı sebebiyle sık rağbet gören bir tercihtir. Özellikle Türkiye’den işçilerin gelmesine de kolaylık sağlayan Azerbaycan’da çalışmak bu bakımdan birden fazla kimse aracılığıyla merak edilmektedir. Petrol, maden, inşaat, tekstil, gıda gibi birden fazla alanda vasıflı veya vasıfsız personel ihtiyacı olan Azerbaycan’da çalışmak bu bakımdan cazip gelmektedir.

Hazar Denizi’nden petrol çıkardığı için ülke ekonomisi çoğunlukla enerji üzerine kuruludur ve enerji alanında büyük yatırımlar veya alımlar yapılmaktadır. Bundan dolayı diğer sektörler yavaş bir gelişim gösterirler. Ülkede yeni açılan çeşitli iş kollarına ait marka veya sanayilerde personel ihtiyacı da doğmaktadır. Bundan dolayı ilk olarak enerji alanında herhangi bir eğitiminiz yer alıyorsa Azerbaycan’da çalışmak çok daha kolay bir hale gelecektir. Enerji alanında işlerin yanında farklı alanlarda da Azerbaycan’da çalışabilirsiniz.

Azerbaycan İş İmkânları Neler?

Azerbaycan iş imkânları yönünden enerji sektörünün yanında şu alanlarda da gelişim göstermekte ve personel ihtiyacı duymaktadır;

  • İnşaat sektörü; özellikle büyüme gösteren Azerbaycan’da sürekli olarak olarak inşaat yapılmaktadır. Bu alanlardaki iş gücünün karşılanması adına personel ihtiyacı doğmaktadır. Türkiye’den yürütülen projelerde özellikle İŞKUR vasıtası ile iş bulacaksınızdır.
  • Tekstil ve Kozmetik; Azerbaycan’ın gelişmekte olan sektörü olan kozmetik alanı, özellikle başkent Bakü’de büyük rağbet görmektedir. Hem fabrikalarda hem de mağazalarda kozmetik alanında iş bulma imkânınız yüksektir.
  • Gıda Sektörü; dünyanın her yerinde olduğu gibi Azerbaycan’da çalışmak için de gıda sektörü en fazla tercih edilen alanlardan oluyor. Bu alanı tercih etmeniz halinde fabrikalardan restoranlara kadar geniş bir yelpazede iş bulacaksınızdır.

Dikkat Edilecek Noktalar

Azerbaycan’da çalışmak isteyenler ilk olarak çalışma izni almaları gerekmektedir. Türkiye’den gelenlere çalışacakları alanı söylemeleri durumunda rahatlıkla çalışma izni verilmektedir. Bunun bunun yanında sağlık sigortası olmayacağı için hastanelerden yararlanmak için özel sağlık sigortası yaptırılmalıdır. Aynı zamanda Azerbaycan kültürünü de yakında zamandan tanımak ülkede daha rahat biçimde çalışmayı olabilecek kılacaktır.

Paylaş

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu