Sağlık

Ayva Yaprağı Nedir? Neye İyi Gelir? Çayı Nasıl Yapılır?

Ayva Yaprağı Nedir? Neye İyi Gelir? Çayı Nasıl Yapılır?, sağlık bölümümüzde Ayva Yaprağı Nedir? Neye İyi Gelir? Çayı Nasıl Yapılır? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Ayva Yaprağı Nedir? Neye İyi Gelir? Çayı Nasıl Yapılır? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Ayva Yaprağı Nedir? Neye İyi Gelir? Çayı Nasıl Yapılır?

Kışın bolca tükettiğimiz ayvanın bir çok şeye faydası mevcuttur. Bilhassa de yaprağı her bakımdan faydalı bir kısmıdır. Çayını yaparak tüketebileceğiniz ayva yaprağının bir çok hastalığa yararı mevcuttur. Bu yazımız da ayva yaprağının faydalarından ve çayının nasıl hazırlandığından söz edeceğiz.

Çayını yapabileceğiniz ayva yaprağı, bronşit ve öksürük için bire birdir. Lakin bu çayı sürekli olarak ve aşırı bir biçimde kullanmamanız gerekmektedir. Günde tüketeceğiniz 2 fincan ayva yaprağı çayı yeterli olacaktır.

Ayva yapraklarını güzelce kıyın ve yumuşayana dek kaynatın. Karıştırarak lapa haline getirin. Bu kürü bir bez yardımı ile boğazınıza sararak, bademcik iltihabınızdan yahut boğaz ağrılarınızdan kurtulmanız olabilecekdür. Ayrıca boğazınızda bir araya gelen şişliğinde dinmesine yardım edecektır.

Ayva yaprağı kürlerinin bir çok şeye faydası mevcuttur. Bunlardan bazıları;

Suyu kaynatın ve içerisine ayva yapraklarını katın. Böyle 2-3 dakika boyunca kaynatın. Karışımı 5 dakika beklettikten sonra yaprakları süzün ve böylece tüketin. Bu çayı yaparken dikkat etmeniz gereken şey çayı çok fazla kaynatmamanızdır. Böylelikle özelliğini yitirmeden çayınızı tüketebilirsiniz. Çayınızı tatlandırmak adına içerisine ok az bal katabilirsiniz.

Bir de kadınlara özel olarak muhteşem bir kür sunacağız. Ayva yaprağı ile yapacağınız bu kür adet sancıları ve adet kanamalarına bi hayli yararlı olan bir kürdür. Bu kür için kullanacağınız malzemeler bi hayli basit. Geçelim malzemelere;

Suyu bir tencereye alın ve kaynatın. Daha sonra ayva yapraklarını kaynayan suya katın ve 2 dakika boyunca kaynatın. En son da karışımı süzün. Bu kürü adet sancılarının şiddetli ve adet kanamalarınızın çok fazla olduğu zamanlarda günden en fazla 2 fincan olacak biçimde tüketebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu