Başvurular

AYM kamu personeli alımı nasıl olur? 2022

AYM kamu personeli alımı nasıl olur? 2022, iş başvuruları bölümünde AYM kamu personeli alımı nasıl olur? ile ilgili bilgi aktaracağız. AYM kamu personeli alımı nasıl olur? ile merak edilen tüm detaylar yazımızda..

AYM kamu personeli alımı nasıl olur?

Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi adı altında çalıştırılmak üzere DMK kapsamı içinde memur ve işçi alımları yapılmaktadır. Adaylardan ilk kez T.C. vatandaşı olması, kamudan yasaklı olmaması, hapis cezası almamış olması gibi temel ve genel şartlar istenmektedir.

Adaylardan özel şart olarak ise, alınacak personel unvanına göre mezuniyet, KPSS şartı ve unvanla alakalı sertifikalar istenmektedir. Misal verilecek olursa zabıt katibi alımlarında adayların 10 katına kadar çağırılması sebebiyle elemede KPSS ön inceleme olarak kullanılmaktadır. Yine bunun yanında bilgisayar sertifikası istenmektedir. Daha sonra parmak sınavı uygulanmaktadır. Bundan sonra ise aday sayısı 3 yahut 5 katına kadar düşürülmektedir. En son sözlü sınav sonucu alınacak kadroya seçim yapılmaktadır.

Başvuru şekli ve istenen belgeler nelerdir?

Anayasa Mahkemesi aracılığıyla yayımlanan son ilanda 19.117,47 TL brüt ücretli Yazılım geliştirme uzmanı alımı gerçekleşmişti. Yine Anayasa Mahkemesi aracılığıyla yapılan kamu personeli alımı Resmi Gazete’de yayımlanarak açıklamalmaktadır. İlana genelde tüm Türkiye’den bay ve bayan adaylar başvurabilmektedir. Bu ilanlar içinde adaylardan istenen belgeler genelde;

Özgeçmiş,

Son altı ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraflar,

Sertifikalar,

Mezuniyet belgesi,

KPSS belgesi,

Askerlik belgesi,

En son kurumun resmi internet sitesinden aşağı indirilerek doldurulması gereken güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formunun doldurulması istenmektedir. Adayların bu belgeleri bir araya getirdiktan sonra başvuruyu tarihleri içinde Anayasa Mahkemesine elde teslim etmeleri istenmektedir.

Anayasa Mahkemesi aracılığıyla adayların başvurularının incelenmesi, değerlendirilmesi ve sınava girmeye hak kazananlara ilişkin sınav yeri ve tarihleri kurumun resmi internet sitesinden açıklamalmaktadır. Bu nedenle Anayasa Mahkemesine başvuruda bulunacak adayların süreci resmi siteden takip etmeleri gerekmektedir.

Kurum aracılığıyla tespit edilen kadrolara yapılan atama sonrası resmi siteden açıklama yapılmaktadır. Sınavı kazanan bireylerin bu açıklamayu takip ederek 10 iş günü içinde kuruma başvuru yapmaları gerekir.

İlanlar yayınlandıkça sitemiz üzerinden açıklama yapılmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu