Sağlık

Ayak Yanması Neden Olur?

Ayak Yanması Neden Olur?, sağlık bölümümüzde Ayak Yanması Neden Olur? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Ayak Yanması Neden Olur? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Ayak Yanması Neden Olur?

Sıklıkla yüz yüze kalınan hastalıklardan olan ayak yanması temelinde bi hayli hastalık duygusu yaratan bir durumdur. Hastalar yahut bu husustan şikayeti olanlar genelde bu durumu huzursuzluk hissi olarak tanımlar.

Geceleri daha çok rahatsız eden bu hastalık için bazı nedenler aranır. Her ne kadar genel nedenlere bağlı meydana geldiği düşünülse de kesin nedeni bilinmez. Hasta bu şikayetle geldiğinde doktorlar bazı olası hastalıklardan şüphelenerek gerekli incelemelerin yapılmasını ister.

Gece uykusuz kalmaya ve hayat standartlarının azalmasına kadar uzayan bir sürece yayılan bu hastalıkla alakalı geç kalmadan önce doğal yolla sonrasında ise fazla beklemeden hekim aracılığıyla tedavi yoluna gidilmelidir. Çünkü en belirgin nedenlerinden olan diyabet farkında olmadan daha ilerleyerek farklı poblemlerin ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Yaş yahut temel bir nedene dayandırılması zor olan ayakta yanma için bazı belirgin tanımlamalar ve nedenler ortaya koyulur. Ayağın tabanında kendi gösteren ve genelde acı biber sürülmüş hissi ile tanımlanan haldir. Bundan dolayı rahatsız olan kişi özellikle de geceleri ayaklarını soğutmak için tabanına uygulayacak soğuk bir şeyler arar. Buz torbası koymak, ayaklarını yıkamak yahut soğuk bir yerde açık biçimde yatmak gibi öneriler de çare olmayınca yaşam değeri düşmeye başlar. Belirgin olan durum ise yanmanın yalnızca ayağın alt kısımlarında yaşanmasıdır. Vücudun diğer kısımları normal derecesinde ve hastalık hissi vermeyecek biçimdedir.

Bahsedildiği üzere kesin bir nedene bağlamak zor olsa da genelde dayandırıldığı bazı etmenler mevcuttur.

Yatınca ayak yanması şikayeti ile gelen bir hastanın ilk kez şu durumları ele alınmalıdır:

Genetik yatkınlık da bu hastalıklar üzerinden bakılarak mutlaka değerlendirilir. İlk olarak ayaklarınızı ferahlatmak adına bazı yollar bularak geçici çözümlere başvurmak ve doğal yollarla çare aramak gerekir. Ardından da doktora başvurmalısınız.

Ayaklarda görülen bu rahatsızlığın gebelik halinde iken olması da en yaygın olan hasta şikayetleri içinde sayılır. Değişen hormonlar yahut kilo alımına bağlı etkenler kadar stres bile etkili olabilir. Gebelerin bu şikayet ile alakalı böbrek ve diyabet alternatiflerini değerlendirmesi ve sorun olmadığından emin olması tavsiye edilir. Bunlar elendikten sonra doğal çözümlere başvurmak daha doğru olacaktır.

En çok uygulanan ve geçici olsa da rahatlık sağlayan çözüm ayaklarınızın altına buz torbaları yerleştirmek olmalıdır. Bunu bir kabın içine koyarak da uygulayabilirsiniz. Çare olmadığında ise ayaklarınızı daha fazla buzun üzerinde durdurmanız önerilmez. Elma sirkesi çözümüne başvurmalısınız. Elma sirkesi doğal yapısı aracılığıyla ayaklarınıza iyi gelecektir. Akşam yatağa girmeden 1- 2 saat kadar önce hemen hemen 3 litrelik bir suya 1 bardak sirke karıştırmanız ve içinde ayaklarınızı dinlendirmeniz tavsiye edilir. Böylelikle ayak tabanlarınızın rahatladığını fark etmeye başlarsınız. Yine zeytinyağı kullanmak da ayağınızdaki dengenin oluşması adına önerilen başka bir çare olacaktır.

Nasıl Tedavi Edilir? Tedavi için doğal yollar etkili olmadığında doktora başvurmalısınız. Doktor rahatsızlığın temelinde yatan durumu anlayarak gereken tedaviye ekranlara gelecektır. Diyabet olması halinde tedaviye başladığınızda artık belirtiler azalarak kaybolur. Bunun için nedeni saptamak mühimdir. Doktorun verdiği ilaçları kullanmanız ve tedaviyi aksatmamanız da bir başka önemli olan durum olacaktır. Fazla geç kalmadan tedaviye başlanmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu