Başvurular

Avukat Maaşları Ne Kadar Oldu ?

Avukat Maaşları Ne Kadar Oldu ?, başvurular bölümümüzde Avukat Maaşları Ne Kadar Oldu ? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Avukat Maaşları Ne Kadar Oldu ? ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Avukat Maaşları Ne Kadar Oldu ?

Avukat maaşları ne kadar anlatmadan önce kısaca avukatlıktan söz edelim. Avukat, 4 yıllık hukuk fakültesini bitirmiş, avukat olmak için gerekli olan staj işlemini tamamlamış ve belli bir kuruma bağlı olarak çalışan bireylere denilmektedir. Belli bir yere bağlı diyoruz çünkü avukatlar ya özel sektör de yada kamu sektöründe çalışmaktadır. Kamu sektöründe çalışan avukatlar barolara bağlı olarak çalışırken Holdinglerde, şirketler de ve bankalarda çalışan avukatlar ise bir baroya bağlı olmak zorunda değildirler.

Avukat Nasıl Olunur ?

Avukatlık mesleği her ne kadar modern zamanın bir mesleği olarak görülse de aslında öyle değil. Avukatlık mesleği binlerce yıl öncesine kadar dayanmaktadır. İnsanların ve toplumların belli bir kurallar çerçevesinde yaşamak ve bu kurallar içinde haksızlıklara uğramamak için kendilerini savunacak, kendi hak ve özgürlüklerini tam anlamıyla bilemese de bilen biri aracılığıyla müdafaa edilme ihtiyacı çok eskilere dayanmaktadır.

İşte bu ihtiyaçlar hukuk fakültelerinin doğuşunu hazırlamış ve dünyanın dört bir yanında hukuk fakülteleri açılmıştır. Bu fakültelerden nitelikli ve yasaları çok iyi bilen mezunlar verilmiştir. Ülkemizde bu gelişmelerden nasibini almış ve ülkemizde de birden çok hukuk fakültesi açılmıştır.

Ülkemizde ki hukuk fakülteleri 4 yıllık lisans programlarıdır. Lakin bazı üniversitelerde 1 yıllık hazırlık sınıfı da bulunmaktadır. Bu 4 yıllık zaman zarfından öğrencilere hukukun bütün incelikleri öğretilir ve mezun edilir. Mezun olan öğrenciler bir yıl boyunca barolara bağlı olarak staj yaparlar. Baroya bağlı olmadan staj yapmaları olabilecek değildir.

Stajını da tamamlayan avukatlar mezun olduktan sonra eğer bir baroya bağlı çalışmak isterlerse yani kamuda çalışmak isterlerse KPSS sınavına girerek başarılı olmaları gerekmektedir. KPSS sınavında başarılı olan bireyler baroya bağlı olarak çeşitli görevlere verilirler.

Eğer kendi büronuzu açmak yada özel bir şirkette çalışmak isteğe göre KPSS sınavına girmenize gerek kalmayacaktır. Burada aldığı avukatlık maaşı ile mesleğini icra eder.

Kamuda Avukat Nasıl Olunur ?

Eğer devlet kadrosunda bulunan avukat olmayı planlıyorsanız bir takım şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu şartlar şöyle:

  • T.C. Vatandaşı olmak
  • Hukuk Fakültesi mezunu olmak
  • Avukatlık yapmaya engel herhangi bir sağlık durumunun bulunmaması
  • Avukatlık stajını yapmış olmak
  • Kayıtlı olan baronun sınırlarında ikamet etmek

Bu şartları taşıyan bireyler KPSS sınavına girerek P3 puan türünden minimum 70 puan alması beklenir. Bu puanı alan avukat adayları mülakata tabi tutulur. Mülakatı olumlu geçen bireyler kamuda çalışmaya başlarlar. Lakin ülkemizde devlet avukatlarının yoğun bir biçimde çalıştığını bilmemiz gerekir. Kamu kurumuna atanan avukatlar ise çalıştıkları kamu kurumun adına açılan davalara bakar savunmasını yapar.

Serbest Avukat Nasıl Olunur ?

Kendi hukuk bürosunu açan avukatlar serbest avukatlar olarak adlandırılır. Bu avukatlar genelde kendilerine ait ofislerde bu işlemleri yürütürler. Lakin yeni mezun olan avukatlar için pekte önerilen bir durum değildir. Çünkü bir şirkete bağlı olarak avukatlık yapan bireyleri mesai saatleri kamuda alışan avukatlara göre daha kısıtlı olabiliyor. Ayrıca çalıştığınız şirkette hangi tür davalarla yüz yüze kalım yapacağınızı bilemeyebilirsiniz.

Bu durumda tecrübe edecek vaktiniz olmayabilir. Kaybedilen her dava sizin için eksi puan olabilir. Bu durumda tecrübeniz git gide artana kadar baroya bağlı çalışmanız sizin için daha faydalı olacaktır.

Şimdi gelelim esas soruya. Avukat maaşları ne kadar ?

Avukat Maaşları Ne Kadar ?

Avukat maaşları avukat adaylarının en fazla merak ettiği konulardan. Lakin hukuk maaşları hususunda net bir yanıt vermek çok zor. Çünkü avukat maaşları özel sektörde ve kamu sektöründe değişiklik göstermektedir. Bundan dolayı burada özel avukat maaşları ile devlet avukat maaşları içinde ki fark gözetilerek sayılar verilecektir.

A) Özel Avukat Maaşları

Özel avukat maaşları hususunda cömert olsa da yoğun çalışma temposundan dolayı verdikleri maaşların bi hayli fazla yerinde olduğu söylenebilir.  Bu maaşlar haftanın 6 günü çalışma durumu olan avukatlar için pekte fazla sayılmaz. Şimdi de bu başlıklara bakalım.

a) Holding Avukat Maaşı

Holding avukat maaşları hususunda cömert olan iş yerlerinden. Lakin holdingde çalışan avukatların işinin epey zor olduğu söylenebilir. Çünkü holdingde  birden çok hususta savunma yapmak yada dava açmak zorunda kalabiliyorlar. Buda mesleğe hakim olmayı gerektiren bir durumdur.

Holding avukat maaşları hemen hemen 5500 TL  ile 10.000 TL içinde değişmektedir. Elbette ki verilen bu sayılar hemen hemen sayılar olup sizin iş tecrübenize ve çalıştığınız holdingin büyüklüğüne göre değişebilmektedir. Serbest avukat maaşlarının bu denli yüksek olabildiği durumlarda iş yükü de artmaktadır. Şirket avukat maaşı ne kadar sualinin yanıtı bölgeden bölgeye değişmektedir. Büyük şehirlerde yol yardımı da bu maaşa eklenebilmektedir.

b) Banka Avukat Maaşı

Bankada çalışan avukatları da özel ve kamu olarak ikiye ayırmalıyız Kamu bankalarında çalışan avukatlar üç ayda bir bir maaş ikramiye, yılda 6 maaş üst limitli vekalet ücreti, yılda üç maaşa kadar temettü alabilmektedir. Ortalama aylık 6 bin TL civarı bir tutar elde edebilmektedirler. Bunun bunun yanında özel sağlık sigortası olanağı da mevcuttur. 

Özel bankalarda alışan avukatlar ise hemen hemen 4000 TL ile 7000 TL içinde maaş almaktadır. Bu rakam bankadan bankaya değişebilmektedir. Banka avukat maaşları özel yada kamu bankalar içinde farklılaşmaktadır. Bilhassa yeni başlayan avukat maaşı bir miktar daha düşük olabilmektedir. Yeni başlayan hukuk maaşı kısa bir sürede artabilmektedir.

c) Stajyer Avukat Maaşı 

Stajyer avukatlık maaşı ise 2300 TL ile 2500 TL içinde değişmektedir. Tabi bu sayılar değişebilmektedir. Stajyer avukat maaşı her sene zamlanmaktadır.

Serbest avukat maaşları bu biçimde. Bir de devlet avukat maaşları nasıl ona bakalım.

B) Devlet Avukat Maaşları

Devlet avukat maaşları hususunda özel sektöre oranla daha iyi diyebiliriz. Serbest avukat maaşları yalnızca iyi ve büyük bir şirkette çalışırsanız sizi tatmin edici bir maaş verirken devlet avukat aylıkları bu hususta biraz daha cömert diyebiliriz.

Hizmette birinci yılı olan bir avukat hemen hemen 5457 TL alırken hizmette 12 yılı dolan bir avukat ise 5860 TL maaş almaktadır.12 yılla 25 yıl içinde görev yapmış bir avukat ise hemen hemen 5860 TL ile 6176 TL maaş alabilmektedir. Bu sayılar hemen hemen sayılardır. Bu maaşları etkileyen birden çok faktör bulunmaktadır.

Psikolog maaşları ile alakalı yazdığımız yazımıza mutlaka göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Bizim avukatlık maaşları hususunda anlatacaklarımız bu kadar. Verdiğimiz sayılar hemen hemen avukat maaşlarıdır. Sizlerde kıymetli düşüncelerinizi ve sorularınızı mutlaka yorum bölümünde bizlerle paylaşın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu