Gündem

Ataşman Nedir 2021

Ataşman Nedir 2021, güncel bilgiler bölümümüzde Ataşman Nedir 2021 başlığı altında detaylı bilgiler vermek istedik. Ataşman Nedir 2021 haberimizin detayları..

Ataşman Nedir 2021

Ataşman, bir bina planı bittikten sonra, çalışmaya başlamak üzereyken yahut çalışmaya devam ederken plana, projeye dahil olmayan sonradan eklenen işlerdir. İnşaat işlerinde, rapora, hakedişe, metraja, maile, teknik büro literatüründe, teklife vb. belge arşivi ve yazışmalara ek edilen her türlü hesap, çizim, dosya ve belge arşivia “ataşman” diye adlandırılabilmektedir. Bina gerçekleştirdikten sonra eskiden kazılan binanın temeli tesisat yapılan kısımları vb. kapatıldıktan sonra görülmeyen kısımları diyebiliriz, kelime manasını ise “ekler” olarak isimlendirebiliriz. Bu cümleden de anlaşılacağı üzere ilk başlarda lüzumlu olup sonradan lüzumsuz olan işler olarak tanımlayabiliriz. Ataşman’a ait olan tüm işlere ataşman çizimi de denilmektedir. Birde Ataşman Defteri bulunmaktadır buraya ise birtakım kayıtlar yapılır.

Ataşman Defteri Nedir

Ataşman Defteri binanın inşaatı devam ederken kalıp çakılması sonradan sökülmesi, demir atılması geri kaldırılması, yani özetle inşaat halindeyken gerekli olup sonradan bina bitirildiğinde ise lüzum kalmayan yapı malzemelerinin kayıt altına alındığı defterdir.

Ataşman Defteri Nasıl Düzenlenir

Ataşman Defteri mühendisler aracılığıyla düzenlemektedir. 3 belge arşivi şeklinde düzenlendikten sonra ise neticeleri de ardından yeşil deftere işlenip kaydedilmektedir.

Yeşil Defter Nedir

Yeşil defter yeni bir işe başladığında, oluşturulan işlerin miktarlarının, tutarlarının tutulduğu defter olarak tanımlanabilir. Her hakediş zamanında ki metrajlar yeşil deftere işlenir. Hakedişe girecek olan imalat miktarlarının işlendiği, kayıt altına alındığı bölümdür.

Paylaş

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu