Sağlık

Astım Bronşit Belirtileri – Astım Bronşit Bitkisel Tedavi

Astım Bronşit Belirtileri – Astım Bronşit Bitkisel Tedavi, sağlık bölümümüzde Astım Bronşit Belirtileri – Astım Bronşit Bitkisel Tedavi ile alakalı bilgi aktaracağız.. Astım Bronşit Belirtileri – Astım Bronşit Bitkisel Tedavi ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Astım Bronşit Belirtileri – Astım Bronşit Bitkisel Tedavi

Bronşit sözcüğünün anlamı bronşiol şeklinde adlandırılan ve akciğerlerde bulunan ufak hava keseciklerinde iltihap varmış şeklinde tanımı yapılabilir. Görülme sıklığı olarak astım bronşit mevsimlerle birlikte yaşa göre de değişiklik gösterir. Bu hastalık genelde ilkbahar aylarının başlangıç zamanında ve kış aylarında yoğun bir biçimde yaşanabilir. Astım bronşit hastalıklarında bir çok bitkisel kür tarifleri mevcuttur.

Limon dünya çapında çok bi hayli beğeni alan ve bunun yanı sıra mutfaklarda çok fazla tüketilen yiyecekler içindedır. Limonun suyu anti-kanser ve antioksidan özelliği ile bilinmektedir. Limon suyu bunun yanı sıra çoğu astım bronşit hastasına faydalı olduğu gözlemlenmiş. Limon suyu daha rahat ve rahat nefes almayı ve akciğerin güçlenmesini de sağlıyor. Limon suyu çay kaşığının yarısı olacak ölçüde bir bardak suyla karıştırıp yemeklerden evvel tüketmek insan vücuduna çok iyi geliyor. Böylelikle tıkanık durumda olan hava yollarını tamamen açmaya yardımcı olmaktadır.

Doğadaki bütün bitkiler şifa deposudur. En etkili ve en önemli şifa bitkilerinden bir diğeride keçiboynuzudur. Keçiboynuzu Harnup adıyla da bilinen zengin mineral ve vitaminlerle son derece besleyici ve sağlıklı bir gıdadır. Keçiboynuzunun etkili olduğu hastalıklar soğuk algınlığı, öksürük ve nefes darlığı şeklinde bir araya gelen göğüs hastalıklarıdır. Astım, bronşit, alerjik astım ve nefes darlığı için müthiş bir gıda şeklinde bilinmektedir.

Orta büyüklükte 5-6 parça keçiboynuzunu ufak ufak kırıp, hemen hemen iki bardak suda 8-9 dakika kaynatılmalıdır. Ardından suyunu süzerek ılıttıktan sonra günde bir bardak sabah kahvaltısında tüketmeniz yeterli olacaktır. Lezzeti de çok güzel olan bu içeceğe isteğe göre bal ilave ederek tesirini daha çok arttırma olanağınız mevcuttur. Bu kürü 15 gün devamlı, günlük olacak biçimde tüketmeniz önerilmektedir. Bu sürecin sonrasında bronşlarda ve solunumda rahatlama ekranlara gelecektır.

Bronşlarda iltihaplanmayla birlikte daralma meydana gelir. Bu duruma bağlı olarak hasta bireylerde, normal bronşitin dışında nefes darlığı da buluşmaktedir. Akciğerlerimiz de var olan bunun yanı sıra akciğerlerinize hava transferi yapmaya yarayan ve bronş olarak adlandırılan borucukların içinde bir araya gelen iltihabıdır.

Genelde iki yaşın altındaki çocuklarda çok fazla gözlemlenebilir. Hastaya tanı konulmasının sonrasında hastalığın şiddetini belirlemek için klinik derecelendirmeler yapılır. Bu yöntemi gerçekleştirirken hastanın retraksiyon varlığı, 1 dakika içinde bir araya gelen solunum sayısı, mevcut durumundaki iştahsızlık, bilinç bozukluğu ve huzursuzluk durumunu göz önüne alır. Doktorlar tanıyı koyabilmek maksadıyla kan tetkikleri, spirometre, balgam testi, akciğer röntgeni gibi bazı testleri yaptırabilir.

Bronştin çoğu zaman nedeni virüslerdir. Hastaların tamamında neden olan virüsü tespit edilemese dahi parainfluenza, adenovirus, ınfluenza B ve A, rhinovirus benzeri virüslerin bronşite yol açtığu bilinmektedir. Bunların dışında kısa bir sürede bile maruz kalınan hava kirliliği, sigara dumanı ve bronşların tahribine ve tahrişine neden olabilecek kimi dumanlar ve kimyasal buhar ile türlü alerjiler bu hastalığa sebep olabilir. Astım bronşitin en belirgin nedenlerinden biri sigara içmektir. Sigara içenlerin çoğunda bronşit belirlenmektedir. Hava kirliliği, olduğumuz iş yerinde yahut çevrede zehirli gazlar veya toza da uzun zaman maruz kaldığında da hastalığa neden olmaktadır.

Source: Mayoclinic / Medlineplus / CDC

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu