Sağlık

Aspirin Ne İşe Yarar? Aspirin Faydaları Nelerdir?

Aspirin Ne İşe Yarar? Aspirin Faydaları Nelerdir?, sağlık bölümümüzde Aspirin Ne İşe Yarar? Aspirin Faydaları Nelerdir? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Aspirin Ne İşe Yarar? Aspirin Faydaları Nelerdir? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Aspirin Ne İşe Yarar? Aspirin Faydaları Nelerdir?

Aspirin ne işe yarar? Aspirin bi hayli uzun bir zamandan beri ağrı ve iltihabın hafifletilmesinde kullanılmaktadır. Ağrılar için kullanımında baş rolü baş ağrısı, diş ağrısı ve regl ağrıları almaktadır. Aynı zamanda aspirin soğuk algınlığı ve grip benzeri semptomlar gösteren poblemlerin giderilmesinde de etkilidir. Bunların dışında aspirin ateş düşürücü özelliği ile de ön plana çıkmaktadır. Bir kimyasal bileşik olarak ismini ifade etmek gerekirse aspirin, asetilsalisilik asittir.

Soğuk algınlığı ve grip için reçete edilen ilaçların büyük bir bölümünde, ilaçların yapısındaki bileşenlerden bir diğeride aspirindir. Çoğu aspirin eczanelerin bunun yanında, bazı sağlık marketler, süpermarketler ve alışveriş merkezlerinden temin edilebilir. Lakin aspirinin türüne göre reçete ile satılanları da mevcuttur.

Aspirin tablet veya fitil formunda bulunabilir. Bunun dışında ağız ülseri ve uçuk gibi hastalıklar için kullanılabilen jel formunda da satılmaktadır.

Genelde inme yahut kalp krizi geçirilmesi üzerine veya inme yahut kalp krizi riski taşıyor olunması durumlarında doktorlar aracılığıyla reçete edilebilir. Aspirinin bu sorunlar ile yüz yüzeyken kullanımı, ağrı kesici olarak içilmesinden fazla farklıdır. Dozları çok daha yüksek olabilir. Ama aspirin içeriği saygınlığıyla yalnızca içilerek kullanılmaz. Çünkü cilt için de bi hayli faydalı sonuçlar verdiği klinik deneyler ile ispatlanmıştır.

Aspirinin çoğu zaman ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanıldığını söylemiştik. Lakin aspirinin bunların dışında iyi geldiği bir çok sorun mevcuttur. Yaygın kullanım amacı ağrıların giderilmesi olunca da diğer faydaları ile ilgili insanlar daha az bilgi sahibidirler. Aspirinin faydaları;

Saç derisindeki bazı problemler saçların sağlıksız hâle gelmesine, yağlanmaya, kepeğe ve saç derisinde yaşanan yaralara sebep olabilir. Günümüzde kepek önlemede yardımcı olabilecek bir çok ürüne ulaşabilmek olabilecekdür. Lakin aralarında biri mevcuttur ki hem saça etkileri pek bilinmez hem de saç için kullanılan bakım ürünlerinden fazla daha fazla olumlu yanıt verir. Aspirin saç derisini besleyici içeriği ile hem kepek oluşumunu önler hem de saçların sağlıksız görünmesinin nedeni bir çok cilt rahatsızlığını tedavi eder.

Saç derisinde yaşanan sorunlar semptomların boyutlarına göre tedavi süreleri değişiklik gösteren sorunlardır. Bazılarının üstesinden gelmek için birkaç gün yeterliyken bazıları haftalar, hatta aylar sürebilir. Dolayısıyla saç yönünde olumlu yanıtlar alabilmek için harcanan zaman da onun için kullanılan ürünlerin çeşitleri de bi hayli fazladır. Alternatif saç bakım ürünlerinin hiçbirinden olumlu yanıt alınamadıysa aspirin çok iyi bir çözümdür.

Peki saça bu kadar yararlı olan aspirini şampuana karıştırmak saç bakımı için etkili bir malzeme yaratır mı? Bu sorunun cevabını almak için iki tablet aspirin yeterli olacaktır. Bu bakım yönteminde iki adet aspirini toz hâline getirerek saçlarınız için kullandığınız en uygun şampuanın içine karıştırın. Aspirin ile karıştırdığınız şampuanı ıslak saçlara uygulayın ve iyice köpürtün. Şampuanın saçınızda 2 ila 3 dakika kadar kalmasına izin verin. Saç bakımı için gerekli olan aspirin içeriği saç derinize iyice nüfuz edecektir. Saçlarınızı ılık su ile durulayın. Saçınızın tamamen durulandığından emin olun.

Aspirin ne işe yarar? Ayrıca son senelerde yapılan çalışmalar günlük düşük bir dozda aspirin kullanımı ile saç dökülmesinin önüne geçilebileceğini görülmektedirmıştır. Aspirin kullanan bireyler içinde gerçekleştirilen klinik gözlemler göstermiştir ki aspirin, saç dökülmesinin azalması veya durması ile doğrudan ilişkilidır.

Dolayısıyla aspirini bir saç bakım ürününe dönüştürerek kullanmak, saçlarınızın daha göz alıcı, doğal, kepekten arınmış ve sağlıklı görünmesini sağlayabilir. Ayrıca saç derisindeki tıkanmış gözeneklerin de açılmasını sağlayarak bölgenin beslenmesine yardımcı olmaktadır. Bunun dışında da aşırı yağlanmanın önlenmesinde etkilidir, bu da aspirini saç dökülmesine karşı kuvvetli bir bileşen hâline getirir.

Günde 1 kere aspirin alırsanız ciltteki yaşlanmayı geciktirebilir ve sivilceleri önleyebilirsiniz.

Aspirin cildin yaşlanmasını yavaşlatır ve akneyi önler. Bütün bunları nasıl yapabildiği ise içinde saklıdır. Aspirin kimyasal yapısı aracılığıyla iltihapla savaşma yetisindedir ve cilde iyileştirici gücünü bu özelliğiyle aktarır.

Enflamasyon, yani iltihaplanma ciltte akne, gül hastalığı, kırışıklık ve sarkmalara sebep olabilir. Bütün bunlar cildin yaşlanma hızını önemli ölçüde artırır. Cildin sağlıklı ve pürüzsüz görüntüsün nedeni vücuttaki kolajen miktarıdır. İltihaplanma yaşandığinde cildin sarkmasını ve kırışmasını önleyen kolajenler parçalanmaya başlar. Kolajen eksikliğinin bir sonucu olarak da cildiniz sarkmaya ve kırışmaya başlar. Bütün bunların kaynağı iltihaptır ve iltihabın giderilmesi de aspirin aracılığıyla gerçekleşebilir. Aspirin, kolajen eksikliği sonucu ciltteki yapının bozulmasının önüne geçer. Cildinizin genç ve sağlıklı görünümüne katkıda bulunmak için düzenli olarak aspirin kullanmak yeterli gelmektedir.

Aspirinin cilde faydalarından bir diğeride çatlak giderici özelliği ile ilintilidir. Aspirinin yapısında bulunan asetilsalisilik asit bir çok dermatolog aracılığıyla akne nasıl tedavi edileceği için tavsiye edilir. Bundan dolayı hem akne hem de sivilce oluşumunun engellenmesi için aspirin maskesi bi hayli etkili bir metottur.

Aspirin ne işe yarar? Aspirin maskesi yüze uygulandığında mucizevi sonuçlar doğurabilir. Aspirinin yapısındaki aktif bileşenler, cilt yönünde çok olumlu etkiler yaratmaktadır. Sivilcelerin kurutulmasında önemli bir rol oynayabilen aspirin maske olarak cilde uygulanabilir. Yağlı cilt tipine sahip olan bireylerde ise cildin yağdan arındırılması için birkaç tane aspirinin suda eritilip yüze uygulanması yeterli gelmektedir. Çoğunlukla yüzü yağdan arındırma işlemi için hazırlanan aspirin maskesinin içine avokado veya badem yağları da konulabilir.

Küçük bir kâse alın. Kâsenin sığabileceği kadar da daha büyük başka bir kap bulun. Büyük kabın tam ortasına ufak kâseyi koyun ve içine ufak kâsenin boyunu geçmeyecek biçimde sıcak su doldurun. Kâse ısınsın. Daha sonra boş olan ufak kâsenin içine bir çay kaşığı balı ve cilt tipinize göre yağı veya suyu katın. Aspirinleri de bir çatal veya havan yardımı ile iyice ezerek toz hâline getirin ve karışıma katın. Kâseyi suyun içinden çıkararak temiz bir yüzeye alın. Karışımın kıvamına göre biraz daha su eklenebilir. Eğer maske olarak yüze uygulanabilecek kıvamdaysa suya gereksiniminiz yok demektir. Maskenin yüze uygulanabilir sıcaklıkta olup olmadığını kontrol edin. Eğer yeteri kadar soğuduysa parmak uçlarının yardımı ile göze bulaştırmayacak biçimde yüzünüzün her yerine ve özellikle iltihaplı olan bölgelere uygulayın. 10 dakika boyunca maskenin kurumasını bkatın ve sonrasında yüzünüzü ılık suyla durulayın. Cilt tipinize ve yüzünüzdeki iyileşme durumuna bağlı olarak maskeyi haftada bir veya iki kez uygulayabilirsiniz.

Aspirin, yapılan bir çok klinik çalışma ışığında göstermiştir ki kansere karşı kuvvetli bir silahtır. Bu bakımdan ecza dolaplarında mutlaka bulundurulması gereken bir ilaçtır. Bilhassa de yakalanma ihtimalinin çok yüksek fakat başarıyla tedavi edilme oranlarının çok düşük olduğu kanser türlerine karşı. Bu kanser çeşitlerinden birkaçına örnek verecek olursak;

Gastroentereloji ve beslenme uzman kişilerının kanser ile ilgiliki açıklamalarında çok fazlar bulunan bir ifade olarak aspirin, bu kanser türlerine yakalanma ihtimalini kuvvetli bir biçimde düşürmekte. Bilhassa kolon, rektum ve prostat kanseri en yaygın olan kanser türleridir ve aspirin, Uluslararası Kanser Enstitüsü’ne göre hastalık riskini önemli ölçüde azaltmaktadır. Tabii bu risk azaltıcı tesirini yalnızca düzenli kullanımlarında göstermektedir.

Meme kanserinde de durum farklı değildir. Hastalığın nüksetmesi ile alakalı yapılan bazı araştırmalarda, günlük düzenli olarak aspirin alanların meme kanserine tekrar yakalanma risklerinde %60 düşüş olduğunu göstermiştir. Düzenli olarak aspirin kullanan meme kanseri hastalarında ise kanser nedeni ile ölüm olasılığı %71 daha düşüktür.

Akciğer kanserinden söz etmek gerekirse, aspirin kullanımının kanserin yayılımını %20 ila 30 oranında yavaşlattığı görülmüştür.

10 yıldan fazla bir süredir her gün düzenli olarak aspirin alanlarda ise mide kanserinden ölme olasılığının %31 oranında daha az olduğu ortaya çıkmıştır.

Hazırlık: Aspirin tabletlerini, ezmek için kullanacağınız oklava, kaşık veya kahve fincanının alt kısmıyla sert bir yüzeyde ezin. Kahve fincanı kullanıyorsanız, fincana çok fazla güç kullanmamaya ve kırmamaya özen gösterin. Ezilmiş ve toz hâline gelmiş aspirinleri karıştırmak için seçeceğiniz bir kaba koyun ve içine 2 veya 3 yemek kaşığı taze limonun suyunu sıkın. Aspirin limon suyu ile birlikte çözünecektir. Aspirin tamamen çözününceye kadar karıştırın. Üzerine bal da katın ve yüzünüze uygulayın. 20 dakika yüzünüzde beklemede bırakın ve bu sırada ılık bir suya kabartma tozu ekleyerek başka bir karışım oluşturun. 20 dakika geçtikten sonra yüzünüzü bu su ile durulayın. Yüzünüze ardından da ekstradan nemlendirici uygulayın.

Source: health.harvard / mayoclinic / healthlinkbc / nhs / fda

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu