Sağlık

Aspir Yağı Faydaları

Aspir Yağı Faydaları, sağlık bölümümüzde Aspir Yağı Faydaları ile alakalı bilgi aktaracağız.. Aspir Yağı Faydaları ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Aspir Yağı Faydaları

Hepimizin bildiği gibi doğa, bizlere aslında bir sürü şifa kaynağı sağlamaktadır. Bu şifa kaynaklarından birisi olan aspir yağı birden çok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Genel başlıklar altında incelemek istersek aspir yağı faydaları şöyle sıralanabilir;

Yukarıda da görebileceğimiz gibi aspir yağı faydaları birden çok hususta karşımıza çıkmaktadır. Aspir bitkisi genelde kurak iklimlerde, 4-5 ay gibi kısa bir sürede yetişen bit bitkidir. Aspir yağı ise bu bitkiden elde edilen yağa verilen isimdir. Yukarıda saydığımız aspir yağı faydalarının nasıl kullanılacağı ile alakalı bilgiyi bir alt başlıkta bulacaksınız.

Öncelikle belirtilmesi gerekir ki, her faydalı şey doğru kullanıldığında faydalı etkiyi bırakacaktır. Bundan dolayı aspir yağının iyi geldiği konularla alakalı kullanımlarının nasıl bulunacağını devam eden yazıda belirtiyor bulunacağız. İlk olarak cilt sağlığında kullanılan aspir yağı kullanımı şu biçimde olmalıdır; temiz ve kuru cildimize az miktarda alıp sürdüğimüz aspir yağıyla masaj yapmamız gereken etkiyi bırakmada yeterli olacaktır. Aspir yağı kullanımı ile cildimiz eski göz alıcılığına ve yumuşaklığına kavuşacaktır.

Aspir yağının bir diğer kullanım alanı olan romatizma da ise şu biçimde kullanılması gerekmektedir; yine şikayet edilen bölgeye az miktarda aspir yağı tercih ederek masaj yapmak, birinin ağrılarının hafiflemesine yardım edecektır. Saç için aspir yağı kullanımı ise, genel saç yağı kullanımlarının aksine, saçınızı yıkayıp kuruttuktan sonra az miktarda aspir yağıyla masaj yapmaktır. En son kilo vermek için aspir yağı kullanımında yapmanız gereken şey aspir yağını soğuk olarak tüketmektir. Örnek vermek gerekirse, soğuk olarak tüketeceğiniz salatanızın içine sıvı yağ yahut zeytinyağı yerine aspir yağı tercih ederek tüketmeniz kilo kaybı için etkili bir yöntem olacaktır.

Her hususta olduğu gibi, aspir yağı kullanımında önemle üstünde durulması gerekenler ve kullanmaması gereken insanlar mevcuttur. Her şeyin aşırısının insanlar için zarar verici olduğu unutulmamalı ve buna göre bu ürünün kullanılması gereklidir. Özetle anlatmak gerekirse, aspir yağı kullanımından kaçınması gereken bireyler şunlardan oluşmaktadır;

Önceki konu başlıklarında da altı çizildiği gibi aspir yağı kullanımında genelde sorun yaşanan bölgeye masaj ile uygulanması doğru olan metottur. Lakin aspir yağı kilo kontrolü ile alakalı kullanılacaksa, yiyeceklere karıştırılarak soğuk olarak tüketilmesi gerekir. Günlük alınan aspir yağı miktarı ise 1 tatlı kaşığı ile sınırlı kalmalıdır. Aksi taktirde yan etkiler oluşabilir ve istediğimiz yarar elde edilemez. Genel olarak aspir yağı içmek tabiri, aspir yağı kullanımında pek doğru değildir.

 Sıvı bir besin olduğundan dolayı, salatalara yahut diğer soğuk yiyeceklere konularak tüketilmesi en doğru olan seçenek olacaktır. Diğer yağlar gibi ısıtılarak tüketilmesi doğru olmayacağından dolayı sıcak gıdalarla birlikte tüketilmesi doğru olmayacaktır. Aynı biçimde içecek olarak içilmesi de pek yaygın bir yöntem olmadığından dolayı, aspir yağını kilo kontrolü için kullanacak bireylerin soğuk olarak günde 1 tatlı kaşığını aşmayacak biçimde kullanmaları ve aspir yağını kullanmamalarını gerektiren durumlar yahut hastalıklar olduğunda kullanılmaması en doğru seçenek olacaktır.

Yatmadan önce aspir yağı ile cildinizi temizlemeniz cildiniz için bi hayli faydalı olacaktır. Temizlenen cildin üzerine 2 damla yeterli olacaktır. Antioksidan özelliği aracılığıyla cilde iyi gelen bu yağı, her gece yatmadan önce kullanmanız tavsiye edilir. Böylelikle göz alıcı bir cildiniz olacaktır.

Aspir yağı kullanımı iki biçimde gerçekleşir. Hem cildinize sürebilir hem de içebilirsiniz. Eğer içerek kullanacaksanız, yarım su bardağı ılık suyun içerisine 1 tatlı kaşğı ölçütünde aspir yağı eklemeniz yeterli gelmektedir. Eğer cildinize sürecekseniz, masay yöntemi ile gün içinde 2 kez bu yağı kullanmanız gerekir. Eğer kapağı açıldı ise 40 günlük ömrü olduğu asla unutulmamalı ve bu sürenin geçmesi halinde söz konusu yağın çöpe atılması gerekir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu