Sağlık

Aşotu Nedir? 13 Mucize Faydası

Aşotu Nedir? 13 Mucize Faydası, sağlık bölümümüzde Aşotu Nedir? 13 Mucize Faydası ile alakalı bilgi aktaracağız.. Aşotu Nedir? 13 Mucize Faydası ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Aşotu Nedir? 13 Mucize Faydası

Aşotu Nedir? Faydaları Nelerdir? Bu ufak ve etkili ota yönelik sorulan soruların başına gelmektedir. Aşotu Latince adı Coriandrum Sativum olmakla birlikte halk ağzında Kişniş Otu adıyla daha çok bilinmektedir. Bu ot maydanozgiller ailesinden olmakla birlikte sağlık yönünden tamamlayıcı bir güce sahip olan doğal bir mucizedir.

Günümüzde beslenme şekli ağırlıklı olarak doğal yollardan sağlanan besinler aracılığıyla gerçekleşmektedir. Bu bağlamda en doğal olarak tüketilecek gıdaların başında otlar gelmektedir ve genel anlamıyla bu otlar sağlıklı bir yaşamın anahtarları olmaktadır. Aşotu da doğal ve sağlıklı bir yaşam sürebilmek adına en fazla tercih edilen otların başında gelmektedir.

Bir diğer ismi kişniş olan ot, Anadolu coğrafyasında çok sık olarak bulunmasının bunun yanında yoğunlukla tercih edilen otlar içindedır. Görünüş yönünden maydanoza çok andıran Aşotu birden fazla değişik yöntem ile tüketilebilmektedir.

Anadolu’da çoğunlukla yoğurt veya ayran çorbası adı verilen çorbanın temel malzemesi olmakla birlikte, hamurişi ürünlerde, salatalarda, güveçte pişen yemeklerde aroma katmak maksadıyla baharat gibi kullanılıyor olmasının bunun yanında, gövde ve kökü de tıpkı bir sebze gibi pişirilerek veya kaynatılarak tüketilebilmektedir.

Aşotu bunun yanı sıra çay haliyle de tüketilebilmektedir. Buna karşın çaydan elde edilen posa bunun yanı sıra yüze sürülmek üzere de kullanılabilmektedir. Cilde sürülmesi durumunda akne veya sivilce oluşumunu engellediği gibi bu tarz problemlerin giderilmesi adına da etkili çözümler sunduğu kanısına varılmaktadır.  

Aşotu nedir? Sorusu özellikle şifa kaynağı olan bu bitki ile ilgili en fazla araştırılan soruların başına gelmektedir. Pek çok amaçla ve yöntemle kullanılabilen ve maydanoza benzerliği ile dikkat çeken bu ot, gerçek bir şifa deposu olmak özelliği göstermektedir.

Diğer bir ismi kişniş olmakla birlikte, oyun ana yurdunun Akdeniz Havzası olduğu tahmin dilmektedir. Gerçek bir yabani ot olmasının bunun yanında şimdilerde birden fazla alanda kullanılarak, şifa kaynağı olarak tüketilmektedir.

Aşotu bunun yanı sıra meyvesinden tutun, yaprağına ve köklerine, gövdesine kadar tüketilmesi uygun olduğundan son derece bereketli bir bitki olma özelliği de göstermektedir. Baharat olarak da kullanılabilen ot gerçek anlamıyla bir şifa deposudur ve her evden eksik olmaması uzman kişiler aracılığıyla önemle tavsiye edilmektedir.

Aşotu nasıl tüketilir? sorusu ile birlikte aşotu nedir? Sorusu da herkes aracılığıyla çok araştırılan bu ufak otun işlevleri ve faydaları hususunda ne denli oldukça öneme sahip olduğunu göstermektedir. Bilineceği üzere aşotu bitkisinin aşağı yukarı her bölgesi besin olarak tüketilmeye son derece uygundur. Kökünden tohumuna kadar her tarafı değerlendirilebilir ve rahatlıkla tüketilebilmektedir.

Aşotunun tüketim alanlarını şekillerini şu biçimde sıralamak olabilecekdür:

Aşotu nedir? Ve ne işe yarar? Diyorsanız bu uygulamalar ile tercih ederek ne denli lezzetli ve sağlıklı sonuçlar vereceğini görebilmeniz olabilecekdür.

Aşotu Nerede Bulunur? Sorusunun cevabı doğal olarak bu bitkinin Akdeniz Havzası özelinde yetiştiği düşünüldüğünde bu alanda çok fazla yabani olarak bulunabileceği manasına gelmektedir. Burdur, Antalya, Konya, Isparta ve Erzurum gibi bölgelerde bitkinin yabani halini görmek ve toplamak olabilecekdür.

Bunun yanı sıra internet üzerinden de aşotu satışı yapan kimseler bulunmaktadır. Sahip olmak istemeniz durumunda aktar veya benzeri ürünler satan yerlerden elde etmek olabilecekdür. Bunun yanı sıra sebze, Ağustos ve Eylül aylarında olgunlaşıyor olmasından dolayı, en taze biçimde kullanılmak isteniyorsa bu aylarda tedarik edilmesi tavsiye edilmektedir.

Aşotu faydaları yönünden Anadolu coğrafyasının mucizevi detaya sahip bitkilerinden biri olmakla birlikte, her derde deva olma niteliğine sahiptir. Tohumu, yaprakları, meyvesi, kökü ve gövdesi dahil olmak üzere her bölgesinden ay ayrı yararlanılması olabilecek olan aşotu nedir? Ya da ne faydaları mevcuttur? Gibi soruların yanıtları birden fazla kimse aracılığıyla merakla takip edilmektedir. Tam bir şifa deposu olmasının bunun yanında, sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmak adına düzenleyici detaya sahip olan aşotunun faydaları saymakla bitmez durumdadır.

Aşotu veya kişniş olarak anılan bu bitkinin faydaları içinde:

Bunlar ve bunlara benzer birden fazla fayda bulunmaktadır. Kişniş veya aşotu adı verilen bu mucizevi bitki gerçek anlamıyla bir şifa deposu olma özelliği göstermektedir. Bu bağlamda aşotu nedir? Diye soranlara verilebilecek en net yanıt, her bir bölümü ayrı ayrı şifaya sahip mucizevi bir sağlıklı beslenme aracıdır demek yanlış olmayacaktır.

Kaynak: wikipedia / thespruceeats

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu