Başvurular

Asker Ailesine Maaş-GÜNCEL!

Asker Ailesine Maaş-GÜNCEL!, başvurular bölümümüzde Asker Ailesine Maaş-GÜNCEL! ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Asker Ailesine Maaş-GÜNCEL! ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Asker Ailesine Maaş-GÜNCEL!

Asker ailesine maaş yardımı ödemeleri 2021 senesinde da sürdürmektedir. Peki nedir bu askere gidenin ailesine maaş bağlanma meselesi. Aileye asker maaşı bağlanması için aranan şartlar nelerdir ? Aileye asker maaşı her ay mı ödeniyor ? Asker ailesine gerçekten 1150 TL maaş var mı ? Gelin şimdi bu soruların yanıtlarına bakalım.

Muhtaç asker ailesi maaşı vatani vazifesini yapmak üzere askere giden vatandaşlarımızın muhtaç durumdaki ailelerine devletimiz aracılığıyla yapılan yardımdır.

Asker ailelerine yardım kanunu olarak da anılan 4109 sayılı kanun gereği ,askerlik vazifesini yapmak üzere birliğine teslim olmuş Mehmetçiklerin ,maddi sıkıntılar içerisine düşebilecek ailelerine yapılan yardımdır. T.C. İçişleri Bakanlığı asker ailesi yardımı ile askere giden vatandaşların ailelerine devlet aracılığıyla yardım ulaşmasını sağlamış buda asker ailelerini bir nebze rahatlatmıştır.

4109 sayılı kanun kapsamı içinde bu yardımdan yararlanmak isteyen vatandaşlar sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru yapabilmektedir. Sosyal yardımlaşma asker maaşı için başvuruları kabul etmektedir.

Asker ailesine maaş kanunu olarak adlandırılan bu kanun yürürlüğe girdiğinden bu yana muhtaç olan askerlerin ailelerine yardım başvurusunda bulunanların sayısı epey fazla diyebiliriz.

Muhtaç asker ailelerine yardım yapılması sosyal devlet olmanın bir gereğidir. Çünkü muhtaç asker ailelerine yardım programı kapsamı içinde , asker ailesine para yardımı yapılmasaydı hanede evin geçimini temin edecek kimse kalmayabilirdi .

Buda ailede bir takım maddi sıkıntılara sebep olabilirdi. Er ve erbaş ailelerine yardım bu yüzden fazla mühimdir diyebiliriz. Fakir askerin ailesine asgari ücret maaş verilemese de aileye bir nebze nefes aldıracağı kesin. Ayrıca Mehmetçiklerimiz askerdeyken aile yardımı aldığını bildiği ailesini düşünmek zorunda kalmayacaktır.

Er asker maaşı yada diğer ismi ile asker ailesi maaşı , asker ailelerine yapılan bir yardımdır. Bu yardım askerin kendisine ödenmemektedir. Bu askerlik parası muhtaç er ve erbaşların ailelerine PTT aracılığıyla yapılmaktadır.

Asker ailelerine yapılan yardım parasının şartları nelerdir ? Kimler asker ailesi yardım parası alabilir ? Asker ailelerine maaş 2021 de ne kadar oldu ? Gelin şimdi yanıtlara bakalım.

Askerlik Maaşı Şartları Nelerdir ?

Evet askere giden birinin ailesine maaş veriliyor fakat asker ailelerine yapılan yardım ,bir takım şartları taşımanızı gerektirmektedir. Muhtaç asker ailesine maaş yardımı bağlanma şartları şöyle:

 • Askerlik maaşı başvurusunda asker ailesine para yardımı yapılabilmesi için, askere giden şahısın medeni durumuna bakılır. Eğer bekarsa önce anneye asker maaşı verilir. Annesi hayatta değilse babasına ödeme yapılır. Eğer şahıs evliyse resmi nikahlı eşine ödeme yapılmaktadır. Asker ailesine yardım parası bu biçimde bir hiyerarşi izlemektedir diyebiliriz.
 • Muhtaç asker ailesi yardımı resmi nikahı bulunmayan eşlere verilmemektedir. Asker eşine para yardımı başvurusunda bulunmak isteyen çiftler bu ayrıntıya dikkat etmeli.
 • Aileler bu ödemeyi en fazla 12 ay süreyle alabilmektedir. Asker ailesine yapılacak ödeme ,başvuru tarihi itibariyle değil Vakıf mütevelli heyetinin onayından geçtikten sonra hesaplanmaktadır.
 • Asker ailesine yardım şartları içinde belki de en önemlisi yardımdan faydalanabilmek için ailede kişi başına düşen gelir 852,53 TL’yi geçmemeli. Bu rakam 2021 muhtaçlık sınırıdır. Muhtaçlık sınırı asgari ücretin 1/3 ünü temsil etmektedir.
 • Muhtaç asker aylığı hususunda ki diğer bir madde ise dulluk maaşı alan vatandaşlar çocuğu için askerlik maaşına başvuru yapamaz. Lakin çocuk parası(ŞNT-Şartlı eğitim yardımı-Şartlı Sağlık Yardımı-gebelik maaşı) alanlar bu yardımdan faydalanabilirler.
 • Asker ailesine yardım başvurusu şartları içinde son maddemiz ise Yaşlılık ve Engelli maaşı alan bireyler de bu yardım için başvuru yapabilir. Hangi maaşları birlikte alabilirim adlı yazımızı okumak için tıklayın. En son da başvuru yapacak birinin herhangi bir sosyal güvencesinin de olmaması gerektiğinin altını çizelim.

asker ailesine maas

Asker Annesi Maaşı Almak İçin Nereye Başvurulur ?

Asker ailesi yardım başvurusu nasıl yapılır ve şartları nelerdir yukarıda ayrıntıları ile bahsettik. Peki asker annesi maaşı için nereye başvuracak ? Asker karısına maaş işlemleri nerede yapılıyor ?Asker annesi maaşı almak için nereye başvurulur ?

Askerlik yardım parası için bağlı olduğunuz il yada ilçede ki Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına başvuru uygulayabilirsiniz. Askere gidenlerin ailelerine ödeme başvurusu işlemleri için T.C. Nüfus cüzdanınız yeterli gelmektedir. Eğer bir ilçede ikamet ediyorsanız Kaymakamlık asker yardımı için başvurulabilecek diğer bir noktadır.

Askerlik Maaşı Ne Kadar ?

Er asker maaşı yada diğer ismi ile Asker ailesi maaşı ne kadar şimdi de buna bakalım birlikte.

Asker ailesine maaş yardımı 21.04.2020′ de yapılan son zam ile aylık 400 TL olmak üzere 2 ayda bir 800 TL’dir. Asker ailelerine verilen para yardımı vatandaşların PTT’deki hesaplarına yatırılmaktadır. Oğlu yada eşi askere gidene 2 ayda bir 800 TL olarak verilen bu yardımı almak için çift ayların son haftasını beklemelisiniz.

Asker annesine verilen para tabi ki ki asker yolu bkatın anneleri maddi olarak bir nebze de olsa rahatlatacaktır.

Askerlik görevini yapan birinin ailesine maaş veriliyor deyince aklınıza yalnızca askerin anne,babası ve eşi gelmesin. Askere giden birinin varsa çocuğuna da maaş bağlamaktadır. Eğer asker evli ve çocuğu yoksa yalnızca asker eşine maaş bağlanır.

Eğer askerin eşi vefat etmişse çocuklarının öksüz-yetim aylığı ile birlikte bu yardımdan da faydalanabileceğini hatırlatalım.

Asker Ailelerine Maaş Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılıyor ?

Asker ailelerine maaş sorgulama ve nakdi yardım sorgulama işlemleri e devlet üzerinden rahatlıkla yapılmaktadır. Dilerseniz buraya tıklayarak alakalı ekrana rahatlıkla varabilirsiniz.

Tabi tek yolu bu değil. Asker ailesi maaşı sorgulama işlemlerinde en fazla tercih edilen diğer bir yöntem de Aile ve sosyal politikalar bakanlığının bir hizmeti olan Alo 144‘tür. Bu hatlar ücretsiz olup hafta içi 08:00-18:00 saatleri içinde asker ailesi maaşı sorgulama işlemlerini rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Tabi bu hattın yalnızca asker ailelerine yardım parası için aranmadığını hatırlatalım. Uzun süre hatta bekleyebilirsiniz.

Asker Ailesi Maaşı Ne Zaman Yatar ?

Asker paraları ne zaman yatar ve muhtaç asker ailesi yardımı ne zaman yatar araştırılan bir diğer soru. Asker ailesi maaşı ne zaman yatar? Asker annelerine maaş veriliyor mu diye merak edenler için hemen altını çizelim. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla ödenen asker ailesi yardım ödemeleri çift ayların son haftasında yatmaktadır. Yani 2,4,6,8,10 ve 12. ayların son haftalarında. Asker ailelerine verilen maaş yardımı bu tarihlerde PTT şubelerine yatmaktadır.

Asker maaşları ne zaman yatar öğrendik. Şimdi de gelin muhtaç asker çocuğu yardımı konusunu gözlemleyelim. Askerlik maaşı için 400 TL değil de neden 1150 TL yazdığımı anlayacaksınız.

Muhtaç Asker Çocuğu Maaşı Nedir?

Asker ailesine yardım parası olarak yalnızca asker eşine yada anne-babasına ödeme yapılmaz. Babası askerde olan çocukların harçlıkları da devletten. Yani babası askere giden çocuğa da maaş bağlanmaktadır.

Asker çocuğu yardımı; babası askerlik vazifesi yapan çocukların muhtaç durumda ki ailesine ,çocuk başına yapılan yardımdır. Askere giden birinin çocuğuna maaş ödemesi ,babaları askerlik vazifesini tamamlayana kadar yapılmaktadır.

Asker Çocuğu Maaşına Kimler Başvuru Yapabilir?

Asker çocuğu yardımından kimler faydalanabilir gelin maddeler halince bakalım

 • Öncelikle çocukların asker çocuğu yardımından faydalanabilmesi için annenin asker ailesi yardımından faydalanıyor olması gerekiyor. Asker ailesi yardımı bağlanmadan asker çocuğu maaşı bağlanamamaktadır. Lakin ikisinin de başvurusu birlikte alınmaktadır.
 • Yardımı alacak anne, baba yada eşin Sosyal Güvencesinin bulunmaması gerekiyor. Lakin bunlar dışında ailede sosyal güvencesi olan bir bireyin bulunması bu yardımın alınmasına engel değildir. Yani çocuklar adına bu yardımı alacak birinin Sosyal Güvencesi olmamalı.
 • Çocukların 18 yaşını doldurmamış ve bekar olması gerekmektedir.
 • Sosyal ve Ekonomik Destek Yardımından (SED) yararlanmıyor olması gerekiyor. ( SED nedir nasıl alınır adlı yazımızı buraya tıklayarak okumalısınız.
 •  Çocukların kuruluşlarda koruma ve bakım altında bulunmaması gerekiyor. Yani çocuk esirgeme kurumunda yada yatılı devlet korumasında olmamalı.
 •  Diğer kurumlardan asker yardımı adı altında yardım almaması gerekiyor.
 •  Fayda sahibi kapsamı içinde 2022 aylığı alan bireyler çocuklar adına bu yardımdan faydalanamaz. Yani çocuklar adına yardımı alacak kişi engelli ve yaşlılık aylığı almıyor olmalı.
 • Bu yardımdan faydalanan birinin öksüz-yetim aylığından faydalanamayacağını da hatırlatalım.
asker-ailesine-maas-guncel

Asker Çocuğu Maaş Başvurusu Nereye Yapılır ?

Asker yakın aylığında ve asker eşine maaş yardımında olduğu gibi asker çocuğuna maaş yardımdan faydalanabilmek için müracaatlar yine ikamet edilen il/ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına (SYDV) yapılmaktadır. Başvuru sırasında Asker aile yardımı dilekçe örneği aramanıza gerek yok. Bunun için bir dilekçe doldurulmamaktadır. Beyanınız ve kimliğiniz yeterli.

Eğer vakıfta dosyanız varsa kimliğiniz ile başvurmanız yeterli olacaktır . Daha önce açılmış bir dosyanız yoksa başvuru dilekçesine gerek kalmadan yeşilkart başvurusu yaptığınızda askerlik çocuğu maaş başvurunuzda işleme alınacaktır. Yeşilkartlı asker ailesi maaşı için başvururken kimliği ile başvurması yeterli.

Asker Çocuğu Aylığı 2021 İçin Ne Kadar ?

Asker Çocuğuna maaşı 21.04.2020 ‘de son yapılan zam ile aylık 150 TL olmak üzere her iki ayda bir 300 TL tutarında düzenli nakdi ödeme yapılır. Bu miktar her çocuk için ayrı ayrı hesaplanmaktadır. Asker ailelerine ödenen aylığın limiti yoktur.

Yani eğer 3 çocuğunuz varsa 2 ayda bir 900 TL maaş alabileceksiniz. Annenin de 2 ayda bir 800 TL alım yapacağını hesaplarsak alım yapacağınız bu miktar 1700 TL ‘yi bulmaktadır. Tabi 2 ayda bir. Bu rakam çocuk sayısı arttıkça daha da artmaktadır. Askere giden bireylerin büyük bir kısmının evli ve çocuklu olduğunu düşürsek bu 1700 TL ‘nin hayal olmadığına sizlerde hak vereceksiniz.

Asker çocuğuna yardım piçinde çocuk sınırı yoktur. Dolayısıyla asker ailelerine ödenen aylığın limiti çocuk sayısına göre değişebilmektedir. Ödemeler PTT’ye yapılmaktadır. Çocukların kimliğini yanınıza almanıza gerek yoktur. Çünkü maaşlar sizin adınıza yatırılmaktadır. Kimliğinizle birlikte herhangi bir PTT’ye giderek maaşınızı alabilirsiniz.

Asker Çocuğu Maaşı Ne Zaman? Nereye Yatar ?

Peki muhtaç asker ailesi yardımı 2021 ne zaman yatar ?

Asker çocuğuna yardım parası asker yakın aylığında olduğu gibi çift ayların son haftasında yatırılmaktadır.

Yani ödemeler Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim ve Aralık aylarında PTT şubelerine yapılmaktadır.

Muhtaç Asker Çocuğu Yardım Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Muhtaç asker ailesi yardımı sorgulama işlemleri nasıl yapılır ? diye merak edenlere hemen altını çizelim.

Muhtaç asker çocuğu yardım sorgulama işlemleri , muhtaç asker ailesi yardımı sorgulama işleminde olduğu gibi e devlet üzerinden yada ALO 183 ve ALO 144 üzerinden yapılmaktadır. Bu hatların ücretsiz olduğunu tekrar hatırlatalım. Bu pratik yollarla askerlik maaşı yattı mı sorusuna kısa yoldan yanıt bulmuş olacaksınız.

Belediyelerden Asker Ailelerine Yardım

Bazı belediyelerin asker ailesine maaş olmasa da yardım yaptığı da bilinmektedir. Tabi hangi belediyelerin asker ailelerine yardım yaptığını bizzat belediyelerin sosyal hizmetler birimine başvurarak öğrenebilirsiniz.

Tabi belediye asker yardımı yaparken ailede bir takım şartlar arayacaktır. Muhtaç durumda olmayan ailelerin başvurularının reddedilmesi içten bile değil. Peki belediye asker asker yardımı olarak neler vermektedir.

Bildiğimiz kadarıyla belediye asker çantası adı altında bir yardım paketi sağlamaktadır. Tabi belediye asker çantası içinde neler yer alıyor emin değiliz. Ama yine de haberiniz olsun istedik.

Asker ailelerine para yardımı yapan başka özel kuruluşlar ve derneklerde bulunmaktadır. Asker ailelerine para yardımı yapan bu dernek ve kuruluşların bir takım özel şartlar aradığını da yine ekleyelim.

Asker yardım parası hususunda anlatacaklarımız bu kadar. Asker ailesi olmak zor. Asker eşine 2 ayda bir 800 TL yardım ödemesi tabi ki ki ailelerin temel gereksinimlerini karşılamaya yetmeyecektir.

Yukarıda da söz ettiğimiz gibi asker eşine yapılan yardım sosyal yardımlaşma vakıfları ile sınırlı değil. Asker eşine kira yardımı yapan bu özel kuruluşlara da yardım başvurusu yapmanız gerekir.

Asker ailesi sağlık sigortası yine devlet aracılığıyla karşılanmaktadır. Asker ailesine ödenen maaş kahraman Mehmetçiklerimizin yükünü hafifletmek adına veriliyor. Asker annesine verilen maaş anaların maddi yükünü almak adına veriliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu