Başvurular

Aşı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Aşı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır ?, başvurular bölümümüzde Aşı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır ? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Aşı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır ? ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Aşı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır ?

İçerik gizle
1Aşı Parası Nedir Ve Şartları 2021

1.1Aşı Parası Yardımı Ödemesi İçin Aranan Şartlar

1.1.1Aşı Parası Ne Kadar 2021 ?
1.1.2Aşı Parası Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Aşı parası Şartlı Sağlık Yardımı kapsamı içinde, nüfusun en yoksul kesiminde bulunan ailelere 0-6 yaş arası çocuklarını düzenli olarak sağlık kontrollerine götürmeleri şartı ile yapılan düzenli nakdi yardımdır. Bu yardımın amacı, 0-6 yaş arası çocukların aşılarını ve sağlık takibini yakında zamandan takip etmektir.

Toplumda aşı parası nedir , ŞNT yardımı(Şartlı nakit transferi), yeşil kart öğrenci parası, çocuk yardım parası, yeşil kart çocuk parası, çocuk aşı parası, şartlı sağlık yardımı vs. diye adlandırılan bu yardımdan kimler nasıl ve ne kadar faydalanabilir inceleyeceğiz.

Aşı Parası Nedir Ve Şartları 2021

Aşı parası başvurusu nasıl ve nereye yapılır ?

Çocuk aşı parası diye adlandırılan Şartlı sağlık yardımı Aile Çalışma Ve Sosyal Politikalar aracılığıyla organize edilmektedir. Çocuk aşı piçinden yararlanmak isteyen vatandaşlar aşı parası almak için nereye başvurulur diye merak etmektedir. Bez parası olarak da anılan aşı parası için vatandaşlar Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına bizzat başvuru yapmaları gerekiyor.

SYDV çocuk parası yardımından yararlanmak için gerekli evraklar

Bu yardımdan yararlanmak isteyen vatandaşların önceden SYDV de yardım yada yeşil kart başvuru dosyaları varsa ve halihazırda çocuk parasına engel bir durumları yoksa kendi kimlikleri ile başvuru yapabilirler. Anne yada baba başvuru işlemini yapabilir.

Eğer önceden Sosyal Yardımlaşma Vakıflarıyla hiç işiniz olmadıysa yeşil kart başvurunuz da hiç yok demektir. Dolayısıyla ilk önce vakfa giderek yeşil kart başvurusu yapmanız gerekiyor.

Yeşil kart başvurunuz kabul edilirse aşı parası basvurusu uygulayabilirsiniz. Yeşil karta başvur diyorsun da hangi evrakları götüreyim dediğinizi duyar gibiyiz.

Yeşil kart başvurusunda eğer üzerinize kayıtlı bir mal varlığı varsa bunların rayiç bedeli istenir. Eğer üstünüze kayıtlı mal varlığınız yoksa kimliğinizle başvuru yapabilir ve vakıfta size verilecek aşı parası başvuru formu doldurularak yeşil kart işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Yeşil kart başvurunuz en geç 30 gün içinde neticelendirılır. Yeşil kartınızı da aldığınıza göre kendi kimliğinizi yanınıza alarak SYDV’ye aşı parası yardımına başvuru uygulayabilirsiniz.

Evet. Yeşil kartımız hazır ve başvuruya hazırız. Şimdi yeni doğan aşı parası yardımından yararlanmak için aranacak şartların bize uyup uymadığını kontrol edelim.

Aşı Parası Yardımı Ödemesi İçin Aranan Şartlar

asi parasi basvurusu

Aşı parası yardımından faydalanabilmek için bazı şartları taşıyor olmanız gerekiyor. Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ŞNT yardımı ödemesi için ailelerde aradığı kriterlere birlikte bakalım ve sıra sıra açıklayalım.

Bu beklentilerine karşılanmaması yada düzenli olarak yerine getirilmemesi durumunda bakanlığın ŞNT başvurularını kabul etmediğini yada ŞNT yardım iptaline gittiğini de hatırlatalım.

1-Hanede sosyal güvenceli birey bulunmaması

Hanede Sosyal Güvence yani SGK yada Bağkur gibi bir sigorta türü mevcut ise ödeme alamazsınız. Anne yada babanın sosyal güvencesinin olması dışında aile bireylerinden birinin dahi sosyal güvencesinin bulunması durumunda yine yardım alamazsınız.

Misal verilecek olursa evli ve çocuklu bir ailesiniz. Sizinle aynı hanede yaşayan erkek kardeşinizin, annenizin, babanızın yada ikametgahı sizin oturduğunuz evde görünen bir uzaktan akrabanızın dahi Sosyal güvencesi olsa bu yardımdan faydalanamazsınız.

Küçük bir not eklemekte yarar var. Bazı aileler çocuklarının aşı parasını alabilmek için yetişkin ve sgk kaydı bulunan çocuklarının ikametgahlarını başka adreslere yada başka illere almaktadır.

Eğer çocuğunuz bekar ise bu işlemlerle kendinizi hiç yormayın:) Çünkü mevcut adreste oturmadığını iddia ettiğiniz çocuğunuz bekar olduğu sürece dosyanızdan kolay kolay çıkarılmamakta olup takdir yine bağlı olduğunuz SYDV’lere aittir. Sigortalilar asi parasi alir mi sorusuna yanıt verdikten sonra diğer maddeye geçelim.

2-Düzenli olarak doktor kontrollerine gidilmesi

Çocuğunuzun düzenli olarak aşı ve sağlık takibini yapmanız gerekiyor. Bunu sağlık ocakları aracılığıyla uygulayabilirsiniz. Bu kontrollerin takibi bakanlıkça yapılmaktadır. Amaann kim bilecek ki demeyin.

3-Şnt yardımı yaş aralığı nedir ?

ŞNT yardımı yaş aralığı 0-6 yaş arasını kapsamaktadır.6 yaşını dolduran çocuğun çocuk aşı parası yardımı otomatik olarak iptal edilmektedir. Eğer çocuğunuzu okula kayıt ederseniz şartlı sağlık yardımı çocuk parası yani eğitim yardımı olarak sürecektir. Gebelik aşı parası diye bir yardım yoktur. Gebelik yardım parası mevcuttur. Gebelik yardımı ile ilgili bilgi almak için tıklayın.

4-Vakıf Mütevelli Heyetinin takdiri

Aşı parası ödemesi alabilmek için yukarıda ki şartları taşısanız da son karar vakıf mütevelli heyetinindir. Çünkü her vakıf bağımsız tüzel kişiliktir ve yukarda saydığımız şartlar dışında kendi içinde de şartlar belirleyebiliyor. Bunlar araç kaydı olanlara yardım vermemek, ikinci evi olana yardım vermemek , 30 ufak baş hayvanı olana yardım vermemek gibi. Aşı parası başvurusu işlemlerinde önemli bir noktaya değindik. Şimdi dilerseniz gelin birlikte aşı parası ne kadar birlikte bakalım.

Aşı Parası Ne Kadar 2021 ?

cocuk asi parası

Gelelim kritik sorulara. Çocuk aşı parası ne kadar 2021 ? Aşı parası 2021 yılı için ne kadar ? Bebek aşı parası ne kadar 2021 ? Yeşil kart çocuk parası ne kadar 2021 ? Şimdide bu sorulara yanıt bulalım.

ŞNT aşı parası yardımı nereye yatırılır ?

Aşı parası başvurusu yaptık. Yardımımız kabul edildi. Peki çocuk parası nereden alınır ?

Ödemeler PTT aracılığı ile doğrudan anneler adına açılan hesaplara yapılmaktadır. Eğer anne yardımı alamayacak durumda ise SYDV’yi bilgilendirerek babanın adına yatırılmasını sağlayabilirsiniz. Çocuk aşı parası ne kadar ona bakalım şimdi de.

Çocuk aşı parası ne kadar ?

Aşı parası kapsamı içinde, 0-6 yaş arası çocuklara, kız yahut erkek fark etmeksizin 2020 Nisan ayında yapılan son değişiklikle aylık 35 TL’den 45 TL‘ye (en fazla 72 ay), gebe kadınlara (en fazla 9 ay) ve lohusa kadınlara (en fazla 2 ay) aylık 35 TL’den 45 TL‘ye ve hastanede doğum gerçekleştiren kadınlara bir kereye mahsus olmak üzere 75 TL’den 100 TL‘ye çıkarılmıştır.

Aşı maaşı ne kadar öğrendik.

Peki aşı parası ne zaman verilecek ? Çocuk aşı parası ne zaman yatar ? Yeni doğan aşı parası ne zaman verilecek ?

Bütün bu soruların cevabı olarak  tekli ayların son haftasında yatmaktadır diyebiliriz.

Aşı parası ne zaman verilecek 2021 için sorusuna yanıt verdik. Çocuk yardım parası kaç yaşına kadar ödenir sualinin yanıtı ise sağlık için 0-6 yaştır. Çocuk 6 yaşını doldurduktan sonra bebek aşı parası ne kadar 2021 , bebeklerin aşı parası nasıl alınır gibi soruların yerine çocuk eğitim yardımı nasıl alınır alacaktır.

Çünkü eğer 6 yaşında ki çocuğunuz aşı parası ödemesi bitmiş eğitim yardımı yani okul parası zamanı gelmiştir. Eğer çocuğunuzu okula yazdırmaz iseniz herhangi bir çocuk yardımı alamayacaksınız.

Eğitim yardımı ile ilgili detaylı bilgiye buradan varabilirsiniz. Peki çocuk yardım parası sorgulaması nasıl yapılıyor birde ona bakalım.

Aşı Parası Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Yeşil kart çocuk parası sorgulama işlemleri nasıl yapılır ? Aşı parası sorgulama nasıl yapılır ?  Ptt aşı parası sorgulama nasıl yapılıyor ?

Aşı parası yattı mı yatmadı mı diye düşünüyorsanız bunun için vakfa kadar gitmenize gerek yok.

Peki çocuk parası için hangi numarada birnır ? Aşı parası sorgulama numarası nedir ?

Aşı parası numarası olarak da anılan Aile bakanlığının ALO 144 numaralı hattını arayarak aşı yardımı sorgulama işlemi uygulayabilirsiniz.

Hat ücretsiz. Aşı maaşı sorgulama işlemi yapıp yatıp yatmadığını öğrenmenin başka yolu yok mu ? Var tabi ki. Buraya tıklayarak E devlet sosyal yardım sayfası aracılığıyla devlet yardımlarınızı öğrenebilir asi parasi sorgula diyerek işlemlerinizi tamamlayabilir ve yeşil kart parası sorgulama işlemini uygulayabilirsiniz.

Aşı parası dışında ekstradan çocuğunuz için yardım talebinde bulunduysanız yani Sosyal yardımlaşmadan para yardım talebiniz olduysa sonucunu yine e devlet sosyal yardım ve nakdi yardım sorgulama sayfasından uygulayabilirsiniz. 

Aşı parası başvurusu ile alakalı anlatacaklarımız bu kadar. Aşı parası başvurusu ile alakalı aklınıza takılan soruları yorum kısmına mutlaka bizlere sorun.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından çocuğunuz için alabileceğiniz yardım aşı parası ile sınırlı değildir. Ayrıca gebelik maaşı, eğitim yardımı, doğum yardımı gibi diğer yardımlardan da faydalanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu