Başvurular

Aşı Param Neden Kesildi ? 2021 Aşı Parası

Aşı Param Neden Kesildi ? 2021 Aşı Parası, başvurular bölümümüzde Aşı Param Neden Kesildi ? 2021 Aşı Parası ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Aşı Param Neden Kesildi ? 2021 Aşı Parası ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Aşı Param Neden Kesildi ? 2021 Aşı Parası

Aşı param neden kesildi sorusuna yanıt vermeden önce aşı parası nedir onu hatırlatalım. Şartlı Sağlık Yardımı kapsamı içinde, nüfusun en yoksul kesiminde bulunan ailelere 0-6 yaş arası çocuklarını düzenli olarak sağlık kontrollerine götürmeleri şartı ile düzenli nakdi yardımı yapılmaktadır. Bu yardımın amacı, 0-6 yaş arası çocukların aşılarını ve sağlık takibini yakında zamandan takip etmektir.

Aşı parası kapsamı içinde, 0-6 yaş arası çocuklara, kız yahut erkek fark etmeksizin aylık 45 TL (en fazla 72 ay), gebe kadınlara (en fazla 9 ay) ve lohusa kadınlara (en fazla 2 ay) aylık 45 TL ve hastanede doğum gerçekleştiren kadınlara bir kereye mahsus olmak üzere 100 TL tutarında aşı parası yardımı yapılmaktadır. Çoklu doğum yapılması durumunda çocuk başına aylık olarak 24 ay boyunca 185 TL yardım verilmektedir. Fayda sahibi çocuklar ve gebe/lohusa kadınlara ait muayene izlem takibi aralıkları ile alakalı mevzuat Sağlık Bakanlığı aracılığıyla belirlenmektedir.

Aşı Param Neden Kesildi?

Şartlı Sağlık yardımından faydalanan çocuğun;

  • Sağlık Bakanlığının belirlemiş olduğu tarihlerde sağlık kontrollerinin yaptırılmaması,
  • 72 ayını doldurması,
  • Yardım kaydının olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına haber verilmeksizin ikamet adresinin değişmesi,
  • Hanesinin Mütevelli Heyeti aracılığıyla muhtaçlık durumunun ortadan kalktığının tespit edilmesi,
  • Vefat etmesi,
  • Hak sahibi ebeveyninin vefat etmesi,

halinde yardım durdurulur.

Maddeleri açıklamakta fayda göze çarpıyor. Sağlık bakanlığı çocuğunuzun sağlık kontrollerini takit etmektedir. Sağlık ocağı kontrole gelen çocukların isim listesini sağlık bakanlığına iletmektedir. Eğer çocuğunuzun aşılarını ve sağlık kontrollerini düzenli yapmazsanız ödemeniz yatırılmamaktadır. Yine 6 yaşını dolduran çocuk eğitim çağına geldiği için okul kaydını yapmanız durumunda sağlık yardımı eğitim yardımına çevrilmektedir. Bütün yardımlarda olduğu gibi bağlı olduğunuz SYD vakfından habersiz adres değişikliği yapmanız durumunda yardımınız kesilecektir. Çocuğun vefat etmesi yada yardımı alan birinin vefat etmesi durumunda yardımınız otomatik olarak iptal edilmektedir. Anne vefat ederse yardım SYDV aracılığıyla babanın adına çevrilebilir.

Bütün bunların yanında ŞEY ve ŞSY başvurusu sırasında imzalanan anlaşmaye aykırılıkların tespiti halinde yardım ödemeler geçici bir süre durdurulabilir veya tamamen kesilebilir. Eğer yardımınızın kesilmesine neden olan durumlar ortadan kalktıysa tekrar Sosyal Yardımlaşma Vakfına başvuru uygulayabilirsiniz. Çocuk parası neden kesilir sorusuna yanıt bulmaya çalıştık. Umarız faydalı olmuştur yazımız.

Aşı parası nedir nasıl alınır ne kadar ödeme yapılır düşünüyorsanız tıklayın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu