Müşteri Hizmetleri

Aras Kargo Şikayet

Aras Kargo Şikayet, müşteri hizmetleri bölümümüzde Aras Kargo Şikayet ile alakalı bilgiler paylaştık. Aras Kargo Şikayet yazımızın detayları..

Aras Kargo Şikayet

Aras Kargo şikayet, Aras Kargo şikayet hattı, Aras Kargo şikayet telefonu var mı? Aras Kargo şikayetim var nasıl iletebilirim? Aras Kargo şikayet yazma gibi konular ile ilgili bilgi sahibi yer alacağınız bu makalemizi okuyabilir ve şikayetlerinizi yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz.

Aras Kargo Şikayet

Türkiye’ de kargo hizmet sektörü en fazla tartışmanın ve şikayetin bulunduğu hizmet sektörlerinden biri olma özelliğini taşır. Gecikmeler, ürün hasarları, müşteri tatminiyetsizliği gibi birden fazla durum yüksek miktarda şikayetin oluşmasına neden oluyor. Bu bağlamda da günümüz Türkiye’ sinin en geniş kargo sevkiyat ağına sahip olan kargo şirketlerinden birisi Aras Kargo hizmetlerinde de şikayet oranları bi hayli yüksek sayıdadır. Özellikle de Aras Kargo’ nun sunmuş olduğu hizmetlerinde yaşanan sorunlarda tüketiciler hemen Aras Kargo şikayet oluşturmak isteyebiliyor. Lakin bu şikayet sürecinde çeşitli zorluklar ile yüz yüze kalabiliyor ve şikayetlerini nasıl oluşturacağını bilemeyebiliyor. İşte bu noktada Aras Kargo şirketine yönelik şikayetler bi hayli hızlı ve kolay bir biçimde gerçekleştirilebiliyor.

Günümüzde tüketiciler ArasKargo şikayet bildirimlerini birden fazla kanal aracılığı ile gerçekleştirebiliyor. Bu bağlamda da Aras Kargo şirketinin resmi internet adresinin şikayet bölümünün sol alt bölümündeki “Canlı Destek Hattı” aracılığı ile basit bir şekilde şikayet bildirimleri iletilebiliyor. Bunun yanında yine internet sitesinde bulunan “Bize Ulaşın Formu” aracılığı ile de yine istek ve öneriler için olduğu gibi şikayet bildirimleri içinde başvuru yapılabiliyor. Bunun bunun yanında Aras Kargo faks ve posta servisleri aracılığı ile de kolay bir biçimde şikayet bildirimleri gerçekleştirilebiliyor. Aras Kargo faks numarası ise 0216 538 56 52 şeklindedir.

Aras Kargo şikayet bildirimleri tüketiciler aracılığıyla son derece bi hayli hızlı ve kolay bir biçimde telefon numaraları da kullanılarak gerçekleştirilebiliyor. Tüketiciler son derece günün her saatinde Aras Kargo çağrı merkezi servisini arayarak, dakikalar içinde yetkili personeller ile iletişime geçebilme şansına sahip olabiliyor. Böylelikle çok daha bi hayli hızlı bir biçimde yaşadıkları mağduriyete istinaden profesyonel destek alabilme şansına sahip olabiliyor.

Aras Kargo Şikayet Hattı

Direkt olarak tüketicilerin şikayetlerine yönelik olarak hizmet veren bir Aras Kargo şikayet hattı bulunmamaktadır. Lakin tüketiciler Aras Kargo’ nun 7/24 kesintisiz olarak hizmet sağlamakta olan Aras Kargo müşteri hizmetleri servisi aracılığı ile yetkili şikayet birimlerine ulaşabilmektedir. Aras Kargo’ nun ürün ve hizmetlerine ilişkin olarak yaşanan sorun ve mağduriyetler ile alakalı birimlere kısa süreler içinde profesyonel müşteri temsilcileri aracılığıyla yönlendirme yapılır. Böylelikle şikayetler, goğrudan yetkili personellere gerçekleştirilebilmektedir. Böylelikle Aras Kargo şikayetlerine ilişkin çok daha kısa zaman dilimleri içinde geri dönüşlerin gerçekleştirilmesi sağlanabilmektedir.

Aras Kargo çağrı merkezi numarası 7/24 kesintisiz olarak kullanılabilen “444” sistemlidir. Tüm tüketiciler aracılığıyla 444 25 52 çağrı merkezi numarası basit bir şekilde sabit ve mobil telefonlardan aranabiliyor. Yapılan aramalarda, gerçekleştirilecek işlemlere göre yönlendirmeler pratik bir biçimde gerçekleştirilebiliyor.

Aras Kargo Şikayet Telefonu

Tüketicilerin Aras Kargo ürün ve hizmetleri, fiyat aralıkları yahut şubeleri ile alakalı olarak yaşadıkları tüm sorunlar için şikayet bildirimlerini Aras Kargo şikayet telefonu aracılığı ile gerçekleştirebilmeleri olabilecekdür. Şikayet telefonu üzerinden şikayetler goğrudan yetkili personellere iletilebilmektedir.  Böylelikle şikayet bildirimleri ile alakalı olarak gerekli olan incelemeler ve sonuç işlemleri çok daha kısa zaman dilimleri içinde gerçekleştirilebilmektedir. Böylelikle çok daha kısa süreler içinde yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi sağlanabiliyor.

Aras Kargo şikayet telefonu numarası 444 25 52 olarak belirlenmiştir. Sesli yanıt sisteminde yapılacak tuşlamalar ile şikayet birimlerine ulaşılabiliyor. 7/24 kesintisiz olarak Türkiye’ nin en büyük ve en köklü kargo şirketi Aras Kargo’ nun ürün yahut hizmetlerinde yaşanan sorunlar için çözümlerin sağlanması olabilecek oluyor. Bunun yanında internet ve sosyal platform platformları aracılığı ile de Aras Kargo sosyal hesapları üzerinden şikayetlerin dile getirilebilmesi olabilecekdür.

Arama Kelimeleri: aras kargo şikayet, aras kargo şikayet var, aras kargo şikayet hattı, aras kargo şikayet telefonu, aras kargo şikayetim var

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu