Sağlık

Aralıklı Oruç Diyeti Kaç Saat Tutulur?

Aralıklı Oruç Diyeti Kaç Saat Tutulur?, sağlık bölümümüzde Aralıklı Oruç Diyeti Kaç Saat Tutulur? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Aralıklı Oruç Diyeti Kaç Saat Tutulur? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Aralıklı Oruç Diyeti Kaç Saat Tutulur?

Diyet yapılmak istendiği durumlarda, aralıklı oruç diyeti hususunda bilgi edinmek; diyet yapmak isteyen bireyler için kolaylık yarayacak önemli bir durumdur. Aralıklı olarak gerçekleştirilen oruç diyeti; vücudun yemeklerden arındırılarak dinlenmesini sağlayan, midenin

Her insanın uygulaması için uygun olan diyet çeşitlerinden olmayan oruç diyeti, fakat sağlıklı olan bireyler aracılığıyla uygulanabilir. Aralıklı olarak uygulanacak olan oruç diyetini yapacak olan bireyler; kaç saat uygulanması gerektiği, hangi hataların yerine getirilmemesi gerektiğini ve hangi durumlarda yapılmayacağını bilmelidir.

Aralık koyma düzenine bağlı olarak uygulaması yapılan oruç diyeti; bedenin almış olduğu fazla yağların atılmasını, beslenme durumunun düzene koyulmasını sağlamak maksadıyla kısa süreler halinde beslenme durumunun kesilmesine dayanan bir diyettir. Bu diyet, tam anlamıyla aç ve susuz kalma manasına gelen bir diyet çeşidi değildir. Sadece alınan yemeklerin belirli saat aralıklarla durdurulmasını sağlayan bir diyettir. Uygulama yapılırken; özellikle yeşil çay, kahve ve su tüketimi yapılması sağlanmalıdır.

Böylelikle vücut, besin alımı sağlamıyor olmasına rağmen enerjik hissedecektir. Aralıklı olarak uygulanan oruç diyeti ile ilgili önemli bir konu ise, ne kadar yoğun düzeyde bu diyetin uygulanacağıdır. Kişilerin kilo durumuna bağlı olarak; belirli saatlerde besin alınmaması ve bu saatlerin bünye durumuna göre ayarlanması gerekir. Uygulama yapılmadan önce, kaç saat oruç tutma diyetinin uygulanması gerektiği iyi bilinmelidir.

Aralıklı olacak biçimde ve vücudun belirli oranlarda aç bırakılmasına dayanan oruç diyeti, her birey aracılığıyla isteğe bağlı olarak uygulanan diyetlerden değildir. Bu diyeti yapabilecek olan bireyler, bazı hastalıklardan kesinlikle uzak olmalıdır.

Bunun yanında, aralıklı uygulamaveyayanan oruç diyetini tutamayacak olan bireyler şu biçimdedir:

Bu durumlar, aralıklı bir biçimde uygulama yapılacak oruç diyetini kullanmaya engel olan bireylerdir. Bunlara rağmen uygulama yapıldığında ise sağlık durumunu tehlikeye atan yahut daha fazla kilo alımına neden olan sorunlar ortaya çıkabilir.

Aralıklı olarak yapılması hedeflenen oruç diyeti, farklı etkenlere bağlı olarak saat belirlemesine neden olmaktadır. Bu etkenler özet olarak; diyeti uygulayacak olan birinin yaşı, sahip olduğu kilo, hastalık durumu ve kan değerleri durumudur. Bu değişkenler göz önünde bulundurularak saat belirlemesi yapılır.

Bunun yanında, tutulması gereken aralıklı oruç saatleri genelde şu biçimdedir:

Bu aralıklara dikkat edilerek, aralıklı olarak uygulanan diyetin tekrar etmesini sağlamak gerekir. Yüz kilo altında bulunan ve sağlık durumu yerinde olmayan bireylerde bu diyet türü önerilmez. Buna rağmen doktor ve diyetisyen aracılığıyla önerme durumu söz konusu olduğunda; yine bu uzman kişiler aracılığıyla tespit edilen periyot aralıkları takip edilerek uygulanır.

Aralıklı bir periyot halinde uygulaması yapılacak olan oruç diyetinde, bazı konulara özel olarak özen göstermek gerekir. İlk olarak, oruç diyetinin mantığı tamamen sıvı ve katı olacak gıdaları almayı bırakmak değildir. Bu konunun iyi bir biçimde bilinmesi gerekir. Sadece katı besinlerden belirli saat aralıklarında uzaklaşma mantığına dayanır. Bireylerin bu süreç içinde; enerji kaybını önlemek maksadıyla yeterli sıvı alımını sağlamaları, diyetisyen aracılığıyla önerilen ara öğünleri almaları ve beslenme zamanı geldiğinde yağsız besinler tercih etmeleri gerekir. Bu durumlara ilave olarak, aralıklı oruç diyeti daha fazla yarar göstermesini sağlamak maksadıyla spor da yapılmalıdır.

Ayrıca, aralıklı olarak tespit edilen diyet; aralıkların gereğinden fazla uzatılması durumunda ciddi zararlara sebep olabilir. Her diyet saati süresi, birinin kilo ve sağlık durumuna bağlı olarak tespit edilen sürelerdir. Üzerinde değişim yapılması durumunda da sağlık riske atılmış olur. Bu nedenle, aralık saatlerinin tam anlamıyla uygulanmasına bi hayli özen göstermek gerekir. Bir diğer dikkat gerektiren durum ise, bu diyetin uzman kontrolünde yapılması gereken diyet olduğudur. Doktorlar yahut beslenme uzman kişilerı aracılığıyla önerilmedikçe diyetin uygulanması tavsiye edilmez.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu