Bilgi Arşivi

Araçlarda Hasar Kaydı Nasıl Silinir?

Araçlarda Hasar Kaydı Nasıl Silinir?, bilgi arşivimizde Araçlarda Hasar Kaydı Nasıl Silinir? konusunu ele aldık. Araçlarda Hasar Kaydı Nasıl Silinir? ile araştırılan tüm yanıtlar makalemizde..

Araçlarda Hasar Kaydı Nasıl Silinir?

Pandemi döneminin en fazla etkilediği sektörlerden bir taneside şüphesiz otomotiv piyasası. Bilhassa 2. el araç almak isteyenler 2019 ve 2020 senesindeki fiyat hemen hemensını 2021 yılı içinde katlayarak sürdüğinden dolayı 2. el araç alımındaki kriterlerde otomobil almak isteyenler aracılığıyla değişmeye başladı. Daha önce hasar kayıtlı ve kilometresi 100.000 üzeri olan araçlar tercih edilmezken son haftalarda ekonomik alım gücü sebebiyle bu araçlarada rağbet edilmiş durumda. Lakin yinede araç alım satımında her zaman olduğu gibi fiyat dengesi aracın hasar kaydı, değişeni, boya durumu ve kilometre bilgisi dikkate alınmaktadır. 2. el araç alımında aracın geçmişi sayılabilecek hasar kayıt sisteminden rahatlıkla hasar sorgulaması yapılabilmektedir. Bu nedenle aracında hasar kaydı olan otomobil kullanıcıları araçlarda hasar kaydı nasıl silinir? Konusunda araştırmalar yapmaktadır. Hasar kaydı sistemi, sigorta sistemiyle birlikte çalışır.

Araçlarda Hasar Kaydı Nasıl Silinir?

Eğer aracınızla bir trafik kazasına karıştınız ve hasar kaydı oluştuysa yahut hasar kaydınızın yanlış olduğunu kafanızı yoruyorsanız bunun için ilk yapmanız gereken sigorta şirketinize başvurmak olmalıdır. Her sigorta şirketinin hasar kaydıyla alakalı başvuru gönderimi yapılabileceği alakalı alanlar mevcuttur. Bunun için ilk kez hasar kaydı itiraz formunu doldurmalısınız. Araçlarda hasar kaydı nasıl silinir? Araştırması yapan ve form dolduracak olan bireylerin bazı bilgiler girmesi gerekmektedir. Bu bilgiler içinde cep telefonu, araç plakası ve şasi numarası bulunmaktadır.

İtirazını gerçekleştireceğiniz zaman kazanın oluştuğu tarihi belirtmeniz mühimdir. Ayrıca zararın neden silinmesi gerektiğini ve bir araya gelen hatalı hasar kaydının detaylarını net bir biçimde girmeniz gerekir. Bu bilgileri doldurmanız sonrasında sigorta şirketinize ulaşan hasar kaydı itiraz formu üzerinden bir araştırma yapılacaktır. Bu nedenle oluşturacağınız hasar kaydı itiraz formunu açık ve net bir biçimde yazmanız doğru yönde orantılı olarak olumlu yanıt olması için çok mühimdir.

Ağır Hasar Kaydı Nedir?
Pandemi dönemiyle birlikte 2. el araçlarla birlikte sıfır araçlardada ciddi miktarda artışlar olması sebebiyle artık sıfır araç almak zorlaştı. Sıfır araba alamayan bireylerin 2. el araçlara yönelmesi bununla birlikte bazı problemleri bununla birlikte getirebilmektedir. 2. el araç alımında yalnızca alıcı değil satıcı içinde bazı problemler olabilmektedir. Bu problemlerin başında araçlarda bulunan ağır hasar kaydı gelmektedir. Bu nedenle aracını satmak isteyen otomobil kullanıcıları araçlarında bulunan ağır hasar kaydı nasıl silinir? diye araştırma yapmaktadır.

Ağır hasar kaydı bir araya gelen araçlardaki zararın önemi çok fazla önem arz etmektedir. Bazı zaman araçta bir araya gelen bir hasar sonucu parçanın çok fazla pahalı olması sebebiyle ağır darbe almasına arada birde bir hayli önemli kaza neticesinde ağır hasar kaydı oluşmasına sebep olabilir. Çeşitli hasarlara göre araçlar tam hasarlı ve ağır hasarlı araçlar olarak sınıflandırılmaktadır.

Ağır Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ağır Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

2. el araç almak isteyenlerin hasar kaydı sorgulaması ve bir araya gelen zararın varsa fotoğraflarıni satıcıdan istemesi gerekir. Bunu yapmanız aracın geçmişte karışmış olduğu zararın boyutu ile ilgili size bilgi verecektir. Hasar kaydı sorgulama hususunda birden çok yöntem var.

Bunlar sırasıyla şöyle;

  • E Devlet üzerinden
  • EGM internet sitesi üzerinden
  • 5664 numarasına KAZA yazıp bir boşluk bırakarada bircın plakası yazılarak mesaj gönderilebilir

Hasar Kaydı ve Plaka Değişikliği
Bir diğer en fazla sorulan sorular içinde araçlarda hasar kaydı nasıl silinir ve plaka değişikliği ile hasar kaydı silinir mi gibi sorular bulunmaktadır. Bir araçta bir araya gelen hasar kaydının plakasına işlediği gibi şase numarasınada işlenmektedir bundan dolayı plaka değişimi olsa bile şasi numarası üzerinden aracın hasar kaydı sürecektir.

Ayrıca Hasar Kaydı ve Pert Kaydı Aynı Şey midir? adlı konumuzu inceleyerek bu konu ile ilgili da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hasar Kaydı Zamanla Silinir mi?
Bir diğer araştırılan sorulardan birisi araçta bir araya gelen hasar kaydının zaman içinde kendiliğinden silini silinemeyeceği. Araçlarda hasar kaydı nasıl silinir? ve hasar kaydı kendiliğinden silinir mi soruları bu konularda fazla olarak araştırılmaktadır. Araçlarda bir araya gelen bu hasar kayıtları silinemez ve üzerinden yıllar geçse bile sorgulama sonrasında her daim görünür. Sadece işlenen hasar kaydında yanlışlık olduğunu kafanızı yoruyorsanız bu durumda yukarıda anlattığımız hasar kaydı itiraz başvurusunu yapmanız gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kazadan Sonra Sigorta Ne Kadar Artar başlıklı makalemizde Kaza sonrası sigorta prim oranı, Kazadan Sonra Sigorta Ne Kadar Artar ve Zorunlu Sigorta priminin ne kadar artma nedenleri ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte yarar var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu