Bilgi Arşivi

Aracınızın Egzoz Dumanı Rengine Dikkat!

Aracınızın Egzoz Dumanı Rengine Dikkat!, bilgi arşivimizde Aracınızın Egzoz Dumanı Rengine Dikkat! konusunu ele aldık. Aracınızın Egzoz Dumanı Rengine Dikkat! ile araştırılan tüm yanıtlar makalemizde..

Aracınızın Egzoz Dumanı Rengine Dikkat!

Aracınızın Egzoz Dumanı Rengine Dikkat!

Bilhassa soğuk hava ve kış günlerinde aracınızı ilk çalıştırdığınız esnadaki egzoz’dan çıkacak olan duman rengine dikkat etmelisiniz. Aracınızı ilk çalıştırdığınızda egzozdan çıkan duman beyaz renkte ise, yoğuşmanın egzoz sisteminde toplanmasına dayalı bir problem oluşuyor olabilir. Lakin dumanın hafif ve ince beyaz görünüme sahip olması normal bir durumdur. Ek olarak gri, mavi ve siyah dumanlarda yine aracınızın egzozunda görebileceğiniz renklerdir. Eğer bu renklerde duman görüyorsanız yolunda olmayan bir şeyler var demektir. Yağ sızıntısı onarımı, motor ayarı, soğutma sıvısı kontrolü yada değişik bir problem olabilir bu nedenten dolayı aracınızı ustanıza yada servisinize götürmeniz gerekir.

Araçların egzozunda bir araya gelen renkler ve ne anlama geldiklerini ve hangi arızalara işaret ettiklerini hep birlikte gözlemleyelim.

Aracınızın Egzoz Dumanı Rengine Dikkat!

Mavi yahut Gri Egzoz Dumanı Ne Anlama Geliyor?

Tanı: Normal değil

Mavi yada gri tonda egzoz dumanı, olabilecek aracınızda yağ sızıntısı yahut yağ yakma sorunu olduğu söylenebilir. Sızıntıya neden olabilecek parçalar ise valf contaları, pistonun hasarlı olması yada aşınmış bir silindir duvarı kaynaklı olabilir.

Aracınızla sürüş esnasında hızlandığınızda mavi duman oluşuyorsa aracınızda bulunan piston halkalarında hasar oluştuğu manasına gelmektedir. Tam tersi yavaşlama sırasında bir araya gelen bir mavi duman çıkıyorsa silindir kafalarının valf kılavuzlarınında bir araya gelen bir hasar manasına gelmektedir. Eğer bu saymış olduğumu iki durumda aracınızda oluşmuşsa hasar gören parçalar aracınızdaki diğer bileşenlere zarar verebilir. Servis yahut tamirciye gitmeden önce aracınızda bir araya gelen mavi dumanın ne zamandan beri oluştuğuna dair bilgiyi tamircinizle paylaşmanız arızanın teşhisi noktasında yardım edecektır.

Siyah Egzoz Dumanı Ne Anlama Geliyor?

 Tanı: Normal değil

Aracınızın egzozundan siyah duman çıkması normalden daha fazla yakıt yaktığı manasına gelebilir. Bunu oluşturabilecek nedenler, hava filtresininin tıkalı olması, yakıt enjeksiyon sisteminde arıza oluşması, manifold tıkanması gibi birden çok nedenten olabilir. Uzmanlar tıkanmış bir hava filtresinin aracınıza günümüz otomotiv teknolojisinde zarar vermeyeceği fakat notmalden daha fazla yakıt yakacağını belirtmektedirler.

Kalıcı, Beyaz yahut Gri Egzoz Dumanı

Tanı: Normal değil

Aracınızın egzozundan gelebilecek kalın beyaz yahut gri tonlardaki egzoz dumanı, kafa contasında bir sızdırma söz konusu bulunacağı manasına gelebilir. Böyle bir durumda, yanma odalarında soğutma sıvısı ısınır ve motorun çalışma esnasında egzozdan dışarı atar. Yaz aylarında oluşacak bir soğutma sıvısı sızıntısı motorunuzun daha fazla ısınmasına neden olmaktadır aşırı ısınan motor yolda kalmanıza sebep olabilir.

Egzoz borusundan gelebilecek beyaz/gri duman ise, bloğunuzda bir çatlak yahut silindir kafası manasını taşıyabilir. Eğer böyle bir durum söz konusuysa bi hayli hızlı bir biçimde sorunun giderilmesi gerekmektedir. Eğer tamiratı geciktirilirse ilerleyen süreçlerde tamir edilme maliyeti yüksek boyutlara çıkabilir.

Aracınızın egzozundan çıkan dumanları iyi analiz etmeli ve bu dumanların aslında aracınızın sizi uyardığı manasına geldiğini bilmelisiniz. Yukarıda saymış olduğumuz renklere göre aracınız yağ sızıntısı, bozuk motor parçası, tıkalı bir filtre gibi birden çok sorun olduğu anlamını taşıyabilir ve bi hayli hızlıca servise götürmeniz tavsiye edilir.

Bir önceki yazımız olan Oto Klima Kompresörü Devreye Girmiyor Sorunu başlıklı makalemizde Klima kompresörü neden devreye girmez, Klima kompresörü poblemleri ve çözmleri ve klima neden devreye girmez ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte yarar var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu