Bilgi Arşivi

Aracım çekilirken hasar gördü ne yapacağım?

Aracım çekilirken hasar gördü ne yapacağım?, bilgi arşivimizde Aracım çekilirken hasar gördü ne yapacağım? konusunu ele aldık. Aracım çekilirken hasar gördü ne yapacağım? ile araştırılan tüm yanıtlar makalemizde..

Aracım çekilirken hasar gördü ne yapacağım?

Aracım çekilirken hasar gördü ne yapacağım?

Aracım çekilirken hasar gördü ne yapacağım? Aracınızı park ettiniz ve işiniz bitince döndüğünüzde birde baktınız aracınız yok. Bu zaten fazla can sıkıcı bir durum olmakla birlikte aracın çekilmesi esnasında ”araçlarımıza zarar veriyorlar”.

Özensiz araç çekme ile araçlara hasar veriliyor

Aracınızı park ettiğiniz yerde bulamadınız ve bu can sıkıcı olayla birlikte çekici otoparkına gittiniz işte tamda burda daha can sıkıcı olayla karşı karşıya kalabilirsiniz. Aracınızı çekilirken jantlarınız çizilmiş yahuthutta çamurluğunuzun içeriye göçtüğü yahuthutta daha büyük zararlara yol açılmış olarak karşı karşıya kalabilirsiniz.

Ne yazıkki ülkemizde çekici olarak görev yapan bireylerin araçlar ile ilgili tam anlamıyla bilgiye sahip olduğunu söyleyemeyiz. Bu nedenle aracınızın çekilmesi esnasında aracın yürüyen aksamının da zarar görmesi olabilecekdür. Hatta aracınız otomatik vites bir araç ise bu ihtimal dahada fazlalaşır.

Araç çekmede aracınız hasar gördüyse ne uygulayabilirsiniz?

Aracınız çekildi ve otoparktan aracınızı almaya gittiniz fakat aracınız zarar görüş. Peki ne yapacaksınız? Genel olarak sürücüler aracılığıyla dile getirilen şikayet, otopark personellerine bir araya gelen hasarı gösterdiklerinde personellerin bir araya gelen hasarı kabul etmediği yönündedir. Bu durumdan dolayı sürücüler genelde ne yapıldığını bilmemekle birlikte kimi kime şikayet edeceğim diyerekten hasarlı aracıyla birlikte cezayı ödeyerek sineye çekiyor.

Bir çok birinin bilmediği bir gerçek varki oda şu; Hasar bedelini geri alabilirsiniz. Bilinçli sürücüler bir araya gelen bu hasardan dolayı hakkını savunuyor ve işin peşini bırakmayaraktan araçta bir araya gelen zararın bedelini alıyorlar. Eğer başınıza bu gibi bir durum geldiyse sizde gerekli prosedürleri yerine getirerek aracınızda bir araya gelen hasarla alakalı hasar bedelini alabilirsiniz. Çekici vakıflarından zararın bedelini temin eden birden çok sürücü mevcut.

Araçlar çekilirken hasar veriliyor, görevliler araçlara dikkatli davranmıyor

Yönetmelikle birlikte tespit edilen ve hangi durumlarda ve hallerde araçların çekilebileceği bellidir. Hatta ve hatta hangi araç türleri hangi çekici araçlarla çekilmesi gerekir bunların hepsi belirlenmiştir. Buna ek olaraktan çekici olarak görevlendirilen yetkililerinde dikkat etmesi gereken hususlarda yine yönetmelikle belirlenmiştir.

Lakin çekilen araçlarda özensiz ve dikkatsizlikle çekilmeye çalışılmasından dolayı araçlarda çizikler ve, tampon kırılmaları, yürüyen aksamında hasar gibi birden çok ciddi sorun oluşabiliyor.

Buna benzer durumlarla karşılaşan bireylerden bir taneside TV Net spikeri Veyis Ateş. Ateş’in aracı Şişli Polis Hizmetlerini Geliştirme ve Destekleme Derneği İktisadi İşletmesi aracılığıyla otoparka çekilmek istenirken aracı düşürmeleriyle birlikte araç tepe taklak oldu. Aracında pert kaydı bir araya gelen Ateş TV Net haberlerinde bu haberi sundu.

Veysi Ateş açmış olduğu dava neticesinde 10.000 TL tutarında tazminat kazandı.

Sürücüler, araç çekme personellerinden de şikayetçi

Ne yazıkki bu tarz durumlardan dolayı birden çok kişi mağdur oluyor ve bu hususta çekici personellerinin tutum ve davranışlarından dolayı şikayetci olan sürücüler var. Mağdur olan sürücüler çekici olarak görevlendirilen bireylerin dikkatsiz bir biçimde araçları yüklediklerini dile getiriyorlar.

5 yıl süren araç çekme davası!

5 yıl boyunca hukuk mücadelesi veren eski gazeteci İbrahim Labernas, 2004 senesinde istiklal caddesinde bulunan ve park yasağı olmayan bir yere park etmiş fakat geriye döndüğünde aracının çekilmiş olduğunu gördü. Aracını çekici parkında bulan Labernas araçta hasar olduğunu görmüş.

Bunun üzerine karakola giderek tutanak tutturmak istediğinde görevli polisler tutanak tutmamışlar. Bunun üzerine hukuk yoluyla hakkını aramaya başlayan Labernas 5 yıllık bir mücadele sonrasında aracın çekilmesini sağlayan polis memuruna 1 yıl hapis cezası verilmiş.

Çekici arabasını ezdi, polis derneği ile ilgili suç açıklamasunda bulundu

Beylikdüzün’de yaşamakta olan Öğretmen Reşit Ünüvar’ın aracı evinin önünde çekilmiş. Buraya kadar herşey normal fakat aracını almak için yola koyulduğında ve üzerinde Beylikdüzü İlçe Emniyet Müdürlüğü yazan fakat sivil plakalı çekicinin şahsi aracının üzerinde otomobilleri kaldırmak için kullanılan ve ahtapot kolu diye adlandırılan maddenin düştüğünü ve aracına zarar verdiğini görmüş.

Bunun yanında hemen polisi arayıp tutanak tutturan Ünüvar’ın aracında bir araya gelen masraflarını sigorta şirketi aracılığıyla karşılanmış. aracı kaldırmak için kullandığı ahtapot kolunun otomobilinin üzerine düştüğünü görmüş. Hemen polisi arayıp tutanak tutturan Reşit Ünüvar’ın masrafları sigorta şirketi aracılığıyla karşılanmış.

Lakin sorunun sigorta şirketi aracılığıyla masrafları karşılanması değil Ünüvar’ın aracını sahibinden ikinci el araç satış platformu üzerinden satmak istemesiyle sıkıntılar başlamış. Aracını satmak istediği zamanda aracının piyasasının 17 bin TL civarı iken aracında bir araya gelen hasardan dolayı aracını 7.500 TL’ye satabileceğini öğrenmiş. İşte tamda bunu duyduğunda avukatını arayarak Beylikdüzü Polis Hizmetlerini Geliştirme ve Destekleme Derneği ve çekicinin sahibi olan Hismak şirketi ile hukuksal olarak dava açmış ve dava halen sürdürmektedir.

Aracım çekilirken hasar gördü ne yapacağım?

Ne yazık ki bu konuyla alakalı birden çok mağdur olan sürücü var. Bizde siz değerli okurlarımız için bu gibi durumlarda neler yapmanız gerekenle alakalı araştırma yaptık. Aracınız çekilirken zarara uğradıyse uymanız gerekenler:

Öncelikle aracınızın hasar görmüş olduğu fotoğrafları hatta videosu çekilmelidir ve olabilecekse tanık bulunmalıdır. Eğer aracınızda kasako varsa sigorta şirketine ihbar yapılmalı, fakat aracınızda herhangibir kurumdan kasko yoksa bu durumda aracı çeken işletmeye, vakfa, kuruma doğrudan tazminat davası açılmalıdır. Lakin dava açılmadan önce, Sulh Hukuk Mahkemesi aracılığıyla bilirkişi tespiti yaptırılırsa çok daha iyi ve emin sonuçlar alınabilir. ” 

Bir önceki yazımız olan Hasar Kaydı ve Pert Kaydı Aynı Şey midir? başlıklı makalemizde Hasar Kaydı ve Pert Kaydı Arasındaki Farklar, Hasar Kaydı ve Pert Kaydı Aynı Şey midir? ve Hasar Kaydı ve Pert Kaydı Aynı Şeymidir ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte yarar var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu