Bilgi Arşivi

Araç Sigortası Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?

Araç Sigortası Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?, bilgi arşivimizde Araç Sigortası Yaptırmanın Faydaları Nelerdir? konusunu ele aldık. Araç Sigortası Yaptırmanın Faydaları Nelerdir? ile araştırılan tüm yanıtlar makalemizde..

Araç Sigortası Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?

Araç sigortası ne işe yarar? sorusu, yeni aracı olmuş yahut yeni aracı olacak bireylerin çok fazla sorduğu sorulardan biridir. Lakin ilk önce bilinmesi gereken kanunen yaptırılması zorunlu olan bir sigortadır. Bu araç sigortası yapılacak bir kaza neticesinde diğer araçlara verilen zararın zararının karşılanması için sizi güvence altına almak maksadıyla yapılan bir sigortadır. Araç Sigortası Neleri Karşılar ve yaptırmanın faydaları aşağıdaki gibidir: 
 

  • Kaza sonrası diğer araçta yaşanan zararın teminatı, sigorta aracılığıyla karşılanır.
  • Yine kaza sonrası karşı kişide bir araya gelen herhangi bir fiziksel sakatlıkların bedeli sigorta aracılığıyla karşılanır.
  • Üçüncü şahıs bireylerin kendisi yahut aracında bir araya gelen hasar yine sigorta ile güvence altına alınır.
  • Kazayı yapan veya neden olan kişi bile sigorta aracılığıyla güvence altına alınmıştır.
  • Kazada herhangi bir ölüm sonrasında, vefat durumu sigortanın teminatı altına alınmıştır.
  • Yapılan kaza sonrasındaki zamanda bir araya gelen avukatlık masrafları sigorta aracılığıyla karşılanmaktadır.
  • Kaza sırasında kazazedelerin hastane tedavi masraflarının hepsi SGK aracılığıyla güvence altındandır.
  • Kaza sonrası bir araya gelen yaralanmalarda birinin nasıl tedavi edileceğinden sonra, birinin kusurlu olup olmadığı veya ne kadar kusurlu olduğuna bakılmadan, tıbbi gereç ve ilaç masrafları karşılanır. Hatta kazazedenin herhangi bir sağlık sigortası bulunmasa bile trafik sigortası güvencesi altındadır. 
     

Araç Sigortası Ne Zaman Yaptırılmalıdır? 

Araç yahut trafik sigortası poliçe süresi 1 senedir. Yapılan kanunlar ile her sene yenilemek zorunludur. Poliçe geçerlilik süresi olan 1 yılın sonuna kadar poliçe yenilenmek zorundadır. Trafik sigortasının yaptırılmaması yahut poliçe süresi olan 1 yıl sonunda yenilenmemesi durumunda aracın trafiğe çıkması yasaktır. Lakin buna karşın aracı trafiğe çıkaran insana ağır cezai işlemler uygulanır ve aracı bağlanır. 

Trafik Sigortası Nedir? 

Yeni ehliyet yahut araç sahipleri, Trafik sigortası Nedir sorusunu merak etmektedir. Zorunlu trafik sigortası olarak anılan trafik sigortası; trafiğe çıkacak her araca yapılması zorunlu olan bir sigortadır. Olası bir kaza durumunda araçlarda ve bireylerde oluşabilecek hasarları üstlenen, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ile korumaya alınmıştır. Yine 2918 sayılı Karayolları Trafik kanununda altı çizildiği gibi taşıt sahibi olan her bir bireyin, hukuki sorumluluğunu sigorta limitleri içerisinde karşılayan zorunlu trafik sigortası’nı araç sahibi olan herkes yaptırmakta mükelleftir.

Bir önceki yazımız olan Araç Kasko Fiyatları başlıklı makalemizde Kasko fiyat aralıkları 2021, Ortalama kasko fiyat aralıkları ve Tahmini kasko primi hesaplama ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte yarar var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu