Bilgi Arşivi

Araba Motor Arızası Verdi Ne Yapmalıyım?

Araba Motor Arızası Verdi Ne Yapmalıyım?, pratik bilgiler bölümünde Araba Motor Arızası Verdi Ne Yapmalıyım? başlığı altında bilgi aktarmak istedik. Araba Motor Arızası Verdi Ne Yapmalıyım? ile alakalı tüm detaylar makalemizde..

Araba Motor Arızası Verdi Ne Yapmalıyım?

Tecrübe, yaşadıkça kazanılan bir olgudur. Çoğu sürücü ‘’Araba motor arızası verdi,’’ dediği anında bu gerçeği tecrübe etmeye başlar. Aslını söylemek gerekirse aracın bir makine olduğunu ve en iyi arıza giderilmesi aşamasında faydalı bilgilere ulaşılabildiğini fark ediyordur. Ama sürücünün tecrübe kazanmaktan ziyade arızaya odaklanması gerekmektedir. O an doğru olan tabi ki basit ama mühim davranışlarda bulunmaktır.

Otoyolda aracınızla ilerlerken motor arıza lambasının yandığını fark ettiğinizde ilk yapmanız gereken şey, mülayim bir biçimde aracınızı uygun bir yere park ederek istop etmektir. Daha sonra ise aracınızdan inin ve ikaz levhalarını yerleştirin. Aracın motor kaputunu açın ve size ehliyet sınavında sorulan soruları hatırlamaya çalışın. Hatırlayamadınız değil mi? Evet genelde motor bölümü çoğumuzun aklında kalmadığı için, motorun karmaşık yapısı bize kapalı bir kutu imajı vermektedir. Bu nedenle çözüm odaklı olmaya çalışın. Motorun üzerinden duman, buhar, alev altından ise su, yağ damlatmadığını kontrol edin. Bu basit kontroller en azından size motorun ne türde arızası olduğunu belirlemenize yol gösterecektır.

İçindekiler

Araba Motor Arızası Belirtileri Nelerdir?

Öncelikle aracınızda arıza lambası yanması çok normaldir. Motor bölümünde oluşan aksaklıklar arıza lambasının yanmasına neden olmaktadır. Bu nedenler ateşleme, yakıt, hava emiş ve egzoz sisteminde oluşan arızalardır. Arıza lambası yandığında örneğin aracınızda tekleme, çekiçten düşme belirtileri görülebilir. Bir diğer ikaz ise motor bölümden ses gelebilir. Motor bölümünden buhar yahut duman çıkabilir. Aracınızın kliması soğutmayabilir. Egzozdan siyah duman çıkabilir. Veya kontağa bastığınızda motoru çalıştıramayabilirsiniz. Tüm bunlar motor bölümünde oluşabilecek arızaların belirtilerindendir.

Araba Motor Arızasını Gidermek Neden Önemlidir?

Günlük hayatta çok mühim bir yere sahiptir tercih ettiğimiz arabamız. İşe, okula, seyahate kısaca her yere götürür bizi. O vazgeçilmezimizdir. Hemen hemen her gün tercih ettiğimiz bu makineye iyi bakmak gerekir. Motor bölümünde oluşan basit arızaları zamanında tamir ettirmediğimizde aracımız tabiri caizse bizi yolda bırakabilir. Zorlanarak çalışan yahut randıman vermeyen araba ile kaç kilometre gidebiliriz ki? Bu nedenle aracımızın bakımlarını alakalı serviste yaptırmak en doğrusudur.

Araba Modeli, Motor Cinsi Değişince Arıza da Değişir mi?

Günümüzde otomobil modelleri arttıkça yeni stil motorlar ortaya çıkmaktadır. Dizel motorlardan ve benzinli motorlardan sonra şimdilerde elektrikli motorlarda piyasaya sürülmüştür. Dizel motorlu araba arızaları ile benzinli araçların motor arızaları biraz değişiklik göstermektedir. Misal verilecek olursa dizel araçlarda ateşleme enjeksiyon sistemi ile, benzinli araçlarda ise buji ile yapılmaktadır. Bunun gibi öne çıkan değişikliklardan dolayı arıza çeşitleri de değişmektedir. Elektrikli araçlarda da motor bölümü arızaları biraz daha farklıdır. Bu araçlarda yakıt yakan bir motor olmadığından elektrik sistemi arızaları öne çıkmaktadır.

Araçlarda arıza ışığı neden yanar

Araba Motor Arızası Verdi, Nerede tamir ettirebilirim?

Her farklı model arabanın farklı tamir ve bakım servisi mevcuttur. Birçok otomobil şifrketinın Türkiye genelinde yaygın tamir ve bakım servisi bulunmaktadır. Bu servislerde araçların periyodik bakımları belirli tarih aralıklarında yapılır. Mesela motor yağının değişimi, belirli bir kilometrede yapılması gerekirken, buji değişimi değişik bir kilometre olmaktır.

Bakımları yapılmış bir araçta arıza verebilir. Araba motor arızası verdiğinde mutlaka alakalı servisi aramalı ve servis görevlisinin yönlendirmesine göre davranmalıyız. Yetkili servis araç garanti koşulları gereği en kısa bir sürede tamir ekibini yahut çekici hizmetini müşterisine sunmalıdır. Bu nedenle otomobil satın alırken mutlaka ve mutlaka yaygın servis ağı olan bir otomobil markasını tercih etmeliyiz. Lakin insanlar tercihlerini genelde araba modellerinin albenisine kapılarak yapmaktadır. Ve bulunduğu kasabada yetkili servisi olmayan ve başka bir şehre gitmek zorunda bırakan bir otomobil markasını seçmek zorunda kaldığı olmuştur. ‘Basit bir tamir için servise götürmeye gerek yok, sanayide ucuza tamir ettiririm’ diyen bir sürücü de servise götürmediğine bin pişman olduğu da aşikârdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu