Bilgi Arşivi

Araba Hararet Göstergesi Kaç Olmalı?

Araba Hararet Göstergesi Kaç Olmalı?, bilgi arşivimizde Araba Hararet Göstergesi Kaç Olmalı? konusunu ele aldık. Araba Hararet Göstergesi Kaç Olmalı? ile araştırılan tüm yanıtlar makalemizde..

Araba Hararet Göstergesi Kaç Olmalı?

Araba Hararet Göstergesi Kaç Olmalı?

Araçlarda iki türlü soğutma sistemi mevcuttur, bunlar su ve hava soğutma sistemi olarak ikiye ayrılır. Silindirler içinde patlamalar meydana gelir ve bu patlamalar neticesinde muazzam derecede ısı görülmektedir. Motorun çalışma esnasında bir araya gelen bu ısının kontrol edilmesi gerekir ve kontrol edilmemesi durumunda motorda bir kaç dakika içinde tahribat meydana gelir.

Bugünkü makalemiz de Araba Hararet Göstergesi Kaç Olmalı, göstergenin normalde nerede durması gereklidir gibi sorularınıza yanıt bulacaksınız.

Araba Hararet Göstergesi Kaç Olmalı

Araba Hararet Göstergesi Kaç Olmalı?

Motor çalışır vaziyetteyken ve motorun ısınmasıyla birlikte eğer soğutma sisteminiz sağlıklı bir biçimde çalışıyorsa hararet göstergesi ısındığında sabit olarak 85-90 aralığında olması normaldir. Bu değer arada bir 100 dereceyi bulabilir, fakat normal çalışma mantığında tekrar 90 a düşmesi gerekir. Aracınızın hararet göstergesi devamlı 100 de çalışıyorsa radyatör fanınızla alakalı arıza oluşmuş olabilir.

Hararet Göstergesi Birden Yükseliyorsa

Aracınızın gösterge panelinde ani bir yükselme oluşuyorsa elektriksel bir arıza olabileceği manasınada gelebilir. Motor içinde bulunan soğutma suyu hiçbir zaman aniden onlarca derece yükselmez.

Eğer elektriksel bir arıza varsa, aracınızda bir araya gelen hararet derecesinin bu arıza giderilmediği sürece hiçbir zaman sağlıklı bir biçimde bilemezsiniz. Bunun neticesinde aracınız da çok sık bir biçimde hararet poblemleri ortaya çıkabilir.

Çözümü : Servise giderek bir bilgisayara bağlanması ve sensörlerden alınan verilerin kontrol edilmesi gereklidir. Alınan bu verilerin gösterge paneli üzerindeki verilerle uyum sağlayıp sağlamadığı tespit edilir. Eğer bir sorun tespit edilirse hangi parçanın arızalı olduğu ve nihayetinde o parçanın değişmesi gerekir.

Hararet Göstergesinde Hiçbir Zaman Değişiklik Olmaması

Arabanın Hararet Göstergesi Yükselmiyor ise buna neden olabilecek iki faktör mevcuttur. Bu nedenler içinde en sık rastlanan termostat arızası olup diğer neden ise gösterge arızasıdır.

Termostatta oluşabilecek bir arıza, aracın soğutma suyunun motordaki ısıdan bağımsız bir biçimde radyatör ve motor bloğu içinde devir daim olmasına neden olmaktadır. Böyle bir durum neticesinde aracınızla hareket halindeyken suyun sürekli olarak olarak soğutulmasına neden olmaktadır. Böyle bir durum da aracınızın kaloriferin de soğuk üfleme sonucu hararet göstergeniz devamlı 40 dereceleri gösterecektir. Hatta bazı durumlar da hararet göstergesi hep ortada kalabilir. Lakin çok aşırı yüklenmeler sonucun da bu değişkenlik sağlayabilir. Normal şartlarda aracınız 90 derecelere kadar çıkabilir. Aracınız da saymış olduğumuz problemler oluyorsa olabilecek olarak termostat kaynaklı bir arıza oluşmuş olabilir.

Araba Hararet Göstergesi Kaç Olmalı Özeti;

Normal sayılabilecek ve hararet göstergesin de olabilecek ısı derecesi 85-90 şeklindedir. Bu ısı derecesinin altında yada üzerinde bir değer panelinizde görünüyorsa, araçta bir arızanın olduğu manasını taşır. Hararet çok önemli bir konudur ve motorunuzun sağlığı yönünden ihmal edilmemesi gereken bir husustur. Eğer bir sorun farkettiyseniz hiç vakit kaybetmeden bir servise giderek aracınızı göstermenizi öneririz.

Soğutma sisteminin bir parçası olan radyatörle alakalı diğer makalelerimizide incelemenizi öneririz.

Bir önceki yazımız olan Renault Clio 4 Kart Tanınmadı Hatası başlıklı makalemizde Renault Clio 4 CARD NOT DETECDET hatası, Renault Clio 4 Kart Tanınmadı Hatası ve Renault Clio card not detected hatası ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte yarar var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu