Bilgi Arşivi

Araba Debriyajınızı Değiştirmek için 5 Adım

Araba Debriyajınızı Değiştirmek için 5 Adım, bilgi arşivimizde Araba Debriyajınızı Değiştirmek için 5 Adım konusunu ele aldık. Araba Debriyajınızı Değiştirmek için 5 Adım ile araştırılan tüm yanıtlar makalemizde..

Araba Debriyajınızı Değiştirmek için 5 Adım

Araba debriyajları, vites değiştirmemize ve sürmemize izin verir. Bunun yanında, aşınmaya ve yıpranmaya tabidirler ve sonunda değiştirilmeleri gerekecektir. İyi haber şu ki, alanınız ve cihazlarıniz varsa, debriyaj plakası değişimi nispeten basittir. Aşağıda, aracınızın debriyajını değiştirmek için gerekli beş adımda size yol anlatacağız.

5 Adımda Araba Debriyajınızı Nasıl Değiştirirsiniz?

  1. Hazırlık

Araç güvenli bir konumdayken – tercihen ön tarafı kaldırmak için kriko ayakları ve arka tekerleklerin arkasında takozlar ile – transaksı çıkarmaya başlayın. Debriyaj kablosunu şimdi ayırın ve aküyü de ayırın (minimumından pozitif kablo).

  1. Motor Takozu

Araba debriyajlarının değiştirilmesi, minimum bir motor takozunun çıkarılmasını gerektirir. Transaksı çıkarmak için montaj cıvatalarını çıkarmanız ve sonrasında volan çan muhafazasının etrafındaki cıvataları çıkarmanız gerekecektir. Cıvatalar çıktıktan sonra, baskı plakası görünene kadar transaksı itin.

  1. Kaldırma

Şanzıman yoldan çekildiğinde, artık baskı plakasını yerinde tutan cıvatalara ulaşabilirsiniz. Debriyaj diskini de dışarı kaydırın. Ardından, volanı hasar belirtileri yönünden inceleyin. Sıcak noktalar adı verilen aşınma belirtileri görüyor musunuz? Eğer öyleyse, onarılması yahut değiştirilmesi gerekecektir. Şanzıman üzerinde çalışırken, krank mili flanşındaki tüm kir ve kalıntıları temizleyin (volanı tekrar takmadan önce). Onarılan (yahut değiştirilen) volanı yeniden takın ve bir tork anahtarı tercih ederek cıvataları üreticinin detaylarına göre sıkın.

  1. Debriyaj Değiştirme

Şimdi debriyaj balatasını değiştirme zamanı. Yenisini kaydırarak yeni debriyaj diskini takın. Doğru konumda olduğundan emin olmak için bir debriyaj hizalama aracına gereksiniminiz olacaktır. Ardından, baskı plakasını cıvatalayın. Yine de tüm cıvataları tamamen sıkmayın. Baskı plakasının bükülmesini önlemek için, bir cıvatayı dörtte bir oranında sıkmanız ve sonrasında tüm cıvatalar sıkılana kadar plakanın etrafında sürekli olarak hareket ederek bir sonrakine geçmeniz gerekir.

  1. Transaksı Geri Yerleştirin

Transaksı debriyaj diskindeki yivli delikle hizalayın. Transaksı ileri doğru hareket ettirdiğinizde giriş mili deliğe basit bir şekilde kaymalıdır. Ardından, tüm cıvataları değiştirin ve sıkı olduklarından emin olun. Motor takozunu ve cıvataları değiştirin, sonrasında debriyaj kablosunu ve akü kablosunu yeniden bağlayın.

Kendi debriyajınızı değiştirmek basit olabilir. Lakin, yedek araba debriyajları satın alırken kalite mühimdir. Çok çeşitli yüksek kaliteli debriyaj kitlerine göz atmak için yerel çevrimiçi debriyaj sağlayıcınızla iletişime geçin.

Bir önceki yazımız olan Araçlarda Yaşanan Araba Arızaları başlıklı makalemizde Araç arızaları ve çözümleri, Araçlarda mekanik arızalar ve En çok karşılaşılan araba arızaları ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte yarar var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu