Gündem

AÖF Bahar Dönemi Sınavları Online mı Olacak?

AÖF Bahar Dönemi Sınavları Online mı Olacak?, güncel bilgiler bölümümüzde AÖF Bahar Dönemi Sınavları Online mı Olacak? başlığı altında detaylı bilgiler vermek istedik. AÖF Bahar Dönemi Sınavları Online mı Olacak? haberimizin detayları..

AÖF Bahar Dönemi Sınavları Online mı Olacak?

Açıköğretim bahar dönemi sınavları nasıl yapılacağı yüz binlerce açıköğretim öğrencisinin merakla beklediği bir konu oluyor. Koronavirüs yüzünden geçen dönem AÖF bahar dönemi sınavları online yapılmıştı.

AÖF Bahar Dönemi Sınavları Nasıl Yapılacak?

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs yüzünden etkilenen alanların başında eğitim geliyor. Pek çok ortaöğretim ve yükseköğretim kurumu salgının yayılmasını önlemek maksadıyla hem yüze yüze eğitime ara vermiş hem de sınavları online yani çevrimiçi olarak yapma kararı almıştı.

Türkiye’de üniversiteyi yüz yüze okuyamayan veya ikinci üniversite hayalini gerçekleştirmek isteyenlerin yaygın bir şekilde tercih ettikleri bir alanı da açıköğretim fakültesi oluşturuyor. Daha önceden belirli sınav merkezlerinde yüz yüze şeklinde yapılan sınavlar virüs sebebiyle geçen dönem internet üzerinden gerçekleşmişti. Bu durumda önümüzdeki güz ve bahar zamanında de sınavların nasıl yapılacağı merak ediliyor.

AÖF bahar dönemi sınavları online mı olacak şeklinde soruya yanıt vermek için salgının seyrinin takip edilmesi gerekmektedir. Bu bakımdan salgının seyrine göre diğer üniversitelerde de yüz yüze eğitimin başlaması ile birlikte AÖF bahar dönemi sınavları internetten yapılıp yapılmayacağına kadar verilecektir. Bunun bunun yanında AÖF güz dönemi sınavları online yapılması bekleniyor.

AÖF Sınavları Online Nasıl Yapılıyor?

AÖF sınavları online olarak yapılması için sistem aracılığıyla öğrencilere giriş bilgileri tanımlanıyor. Sınav sistemi alakalı tarihlerde aktif olmakta ve her bir derse göre tespit edilen saatlere göre öğrencilerin sisteme giriş yapmaları gerekiyor. Sınava başlamak için ilk olarak ilk ikaz ekranında çıkan “sınav yönergesi ve kaidelerinı okudum, kabul ediyorum” seçeneğinin işaretlenmesinin ardından “sınava başlat” butonuna basılması gerekiyor. Sınava başlat butonuna basıldığında seçilen derse yönelik bir oturum oluşturulmakta ve AÖF güz dönemi ve bahar dönemi sınavları tarihe göre başlamaktadır.

Derse ait sınav oturumunun başlamasından sonra başka bir internet tarayıcısı veya cihaz üzerinden sisteme giriş yapılması halinde sistem işlemi anormal olarak algılamakta ve oturuma son vermektedir. Tüm işlemleri doğru biçimde yaptıktan sonra çıkan sorularda doğru olan şıkları işaretleyerek soruların sonunda bulunan “Sınavı Tamamla” butonu seçilerek sınava son verilmektedir.

Paylaş

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu