Başvurular

Antalya Halk Süt Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?

Antalya Halk Süt Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?, başvurular bölümümüzde Antalya Halk Süt Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Antalya Halk Süt Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

Antalya Halk Süt Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?

?

Antalya Halk Süt Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? Antalya Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla 10 Haziran 2020 tarihinde başlatılan Antalya Halk Süt Projesi ile ihtiyaç sahibi ailelerin 2-5 yaş aralığındaki çocuklarına sağlıklı ve temiz süt dağıtılıyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi; 2021 senesinde da muhtaç ve dar gelirli ailelerin çocuklarının bedensel ve zihinsel gelişimini desteklemek adına her gün yoksul ailelerin ev adreslerine kadar Halk Sütleri teslim etmeye sürdürmekte.

Halk Süt Projesi kapsamı içinde muhtaç ailelere her ay 8 litre süt dağıtılıyor.

Bu makalemizde kısaca Antalya Halk Süt başvurusu nasıl yapılır? Halk Süt kimlere verilir? vb. konuyla alakalı olarak en fazla araştırılan soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Halk Süt Başvurusu Nasıl Yapılır?

Antalya Halk Süt’e başvurmak isteyen ebeveynler; başvurularını online platformda yani internet üzerinden gerçekleştirebiliyorlar.

Bu noktada vatandaşların https://www.antalya.bel.tr/OnlineBasvuru/Halk-Sut-Talep-Formu linkini tıklamaları gerekiyor.

Vatandaşlar; başvuru formunu doldurmak suretiyle başvurularını tamamlayabiliyorlar.

Başvuru formunda başvuru sahiplerinin hane halkı toplam kazançlarına, gelirlerine ve kişisel bilgilerine yönelik sorular yer alıyor.

Halk Süt başvurusunun kabul edilmesini dileyen tüm vatandaşların mutlaka başvuru formunda doğru bilgiler paylaşmaları gerekiyor.

Vatandaşlar; dilerlerse bağlı oldukları ilçe belediyesine veya Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne giderek de Halk Süt’e başvurabiliyorlar.

Ön başvuru işlemi için Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan 444 94 20 Çağrı Merkezini de arayabiliyorlar.

Antalya Halk Süt Başvuru Sorgulama

Başvurular; yoğunluk durumuna göre hemen hemen bir ay sürüyor. Bazı zaman başvuruların sonuca varılması, daha da uzun olabiliyor.

Başvurusu olumlu yanıtlanan bireylere başvuru formunda belirtikleri bilgiler üzerinden ulaşılıyor. Yani başvuru sahipleri; sms, telefon veya mail vb. yollarla başvuru sonucuna dair bilgilendiriliyorlar.

Süt yardımı başvurunuzun kabul edilip edilmediğini öğrenmek adına yukarıda da sizlerle paylaşımı yaptığımız Çağrı Merkezini arayabilirsiniz.

Alternatif olarak başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz resmi internet sitesi üzerinden de başvurunuzun son durumunu yani onaylanıp onaylanmadığını takip edebilirsiniz.

Hemen https://www.antalya.bel.tr/OnlineBasvuru/Ba%C5%9Fvuru-Durum-Sorgulama linkini tıklamak suretiyle başvurularınızın sonucunu öğrenebilirsiniz.

Halk Süt Talep Formu

İnternet üzerinden yani Antalya Büyükşehir Belediyesi resmi sitesi üzerinden Halk Süt’e başvuran bireylerin doldurmaları gereken talep formunda önceden de söz ettiğimiz gibi başvuru sahiplerinin adres, isim, soy isim, çocuğunun yaşı, hanedeki kişi sayısı gibi birtakım temel bilgilere yanıt vermeleri gerekiyor.

Böylelikle Antalya Büyükşehir Belediyesi; başvuru sahiplerinin muhtaçlık düzeylerine dair bilgi edinmiş oluyor.

Belediye; başvuru formunu araştırmaya koyuldukten sonra yardım edeceği ailelere dair bir liste hazırlıyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı kaydı olan muhtaç ve yoksul ailelerle belediyede önceden sosyal yardım başvuru formu doldurmuş olan aileler; öncelikli olarak süt yardımından faydalanabiliyorlar.

Antalya Halk Süt Telefon Numarası

Halk Süt başvuru şartlarına, başvuru için gerekli belgelere, Halk Süt’ten yararlanıp yararlanamayacağınıza ve Antalya Büyükşehir Belediyesi diğer sosyal yardımlarına dair detaylı bilgi almak adına Antalya Büyükşehir İletişim Merkezi’ne ait olan 444 94 20 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Halk Süt Başvuru Formu Doldur

Halk Süt başvuru formunu doldurmak adına önceden de dile getirdiğimiz gibi https://www.antalya.bel.tr/OnlineBasvuru/Halk-Sut-Talep-Formu linkini tıklayabilirsiniz.

Antalya Halk Süt Yardımı Nasıl Alınır?

Halk Süt yardımı almak adına belediyeye ait çağrı merkezini arayabilir veya Antalya Büyükşehir Belediyesi resmi sitesi üzerinden talep formu doldurabilirsiniz.

Halk Süt; muhtaç ve dar gelirli ailelere dağıtıldığından muhtaç veya yoksul olduğunuzu ispatlamaya yönelik olarak belediyeye giderek, burada sosyal yardım başvuru formu doldurabilirsiniz.

Sosyal yardım başvuru formu doldurduktan sonra da internet üzerinden başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Ya da ikametgahınızın mevcut olduğu yerdeki Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gidebilirsiniz.

Burada da sosyal yardım hane talep formu doldurduktan sonra Halk Süt talep formunu Antalya Büyükşehir Belediyesi resmi internet sitesi üzerinden doldurabilirsiniz.

Belediye veya vakıf kaydınız olmasa dahi Antalya Halk Süt’e başvurabilirsiniz.

Lakin başvurunuzun olumlu bir biçimde sonuca varılmasını istiyorsanız; mutlaka vakfa veya belediyeye gitmenizi ve burada sosyal yardım başvuru formu doldurmanızı öneriyoruz.

Bağlı olduğunuz vakfa veya belediyeye giderek, gıda yardımı, mama ve bez yardımı, kömür ve odun yardımı, giysi yardımı, para yardımı vb. diğer sosyal yardımlara da başvurabilirsiniz.

Antalya Halk Süt Ne Zaman Dağıtılacak?

Halk Süt’ler ihtiyaç sahibi ailelere her gün belediye personelleri aracılığıyla dağıtılıyor.

Muhtaç ve yoksul ailelerin ev adreslerine kadar temiz ve sağlıklı sütler götürülüyor.

Her ailenin her bir çocuğu için aylık 8 litre süt alma hakkı yer alıyor.

Misal verilecek olursa ailede 2-5 yaş aralığında 3 çocuğu bulunan ailelere bir defada 24 litre süt dağıtılıyor.

Antalya Halk Süt Gelmedi Neden?

Pandemi sürecinde Halk Süt hak sahipleri, teslimatlarda birtakım gecikmeler meydana geldiğindan bahsediyordu.

Bu durum; korona virüs salgını yüzünden işlerin yavaşlamasından kaynaklanıyordu.

Kaza, deprem, hastalık vb. durumlar söz konusu olduğunda Halk Süt teslimatlarında gecikmeler olabiliyor.

Son Halk Süt teslimatının üzerinden 30 gün geçmiş olmasına rağmen hala yeni sütünüz gelmediyse bu noktada yetkili bireylerden gecikmeye dair bilgi edinmek adına 44 94 20 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Antalya Halk Süt Her Ay mı Veriliyor?

Halk Süt; başvurusu kabul gören ailelere her ay dağıtılıyor. Proje içerisinde muhtaç ve yoksul aileler, çocuklarının sağlıklı gelişiminde son derece önemli bir yer tutan süt gereksinimlerini ücretsiz bir biçimde karşılayabiliyorlar.

Proje kapsamı içinde yoksul ailelere UHD yani uzun ömürlü süt dağıtılıyor.

Uzun ömürlü olmalarının bunun yanında temiz ve sağlıklı olan UHD sütlerde çocukların sağlığını negatif yönde etkileyen herhangi bir kimyasal madde de yer almıyor.

Antalya Halk Süt Başvuru Şartları

Halk Süt’e başvuracak anne veya babanın çocuklarının 2-5 yaş aralığında olmaları gerekiyor.

Çocuklar; 5 yaşını doldurduğunda yapılan süt yardımı da kesiliyor.

Aynı zamanda ailenin hane aylık toplam net kazancının asgari ücretin 1/3’üne veya altında bir rakama gelmesi yani aile aylık gelirinin güncel muhtaçlık sınırının altında olması da gerekiyor.

Antalya Halk Süt Başvurusu için Gerekli Belgeler

Halk Süt almak isteyenler; sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına veya belediyelere sosyal yardım talep formu doldurmak adına gittiklerinde kendilerinden bazı belgeler de talep ediliyor.

Bu belgelerle muhtaç ve ihtiyaç sahibi olduklarını ispatlamış oluyorlar.

Bu belgeleri kısaca aşağıdaki biçimde açıklayabiliriz:

  • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
  • Çocuğun TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
  • Gelir belgesi
  • İkametgah belgesi
  • Aileye ait vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • Kira anlaşmasi(kirada oturanlar için)
  • Maaş bordrosu
  • İşsiz bireylerin SGK’dan almaları gereken ve işsiz olduklarını gösteren belge

Yukarıdaki belgelerin bunun yanında başvuru sahiplerinin özel durumlarına göre engelli belgesi vb. belgeler teslim etmeleri de gerekebiliyor.

Misal verilecek olursa; minimum %40 engel oranı veya ciddi kronik hastalığı yüzünden çalışamayacak durumda olanların tam teşekküllü bir devlet hastanesinden sağlık kurulu raporu almaları gerekiyor.

Antalya Halk Süt Kimlere Verilir?

Hiçbir düzenli geliri ve mesleği olmayanlar yani muhtaçlarla hane halkı kazancı, muhtaçlık sınırının altında olan dar gelirliler yani yoksullar; Halk Süt alabiliyorlar.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına kaydolanlara Halk Süt; öncelikli biçimde dağıtılıyor.

Yani Antalya Büyükşehir Belediyesi, internet üzerinden süt yardımına başvuran birinin vakıf kaydının olup olmadığına bakıyor.

Vakıf kaydı olmayanların ise belediye kaydı olup olmadıklarını kontrol ediyor.

Muhtarlıktan alınan ‘yoksullik belgesi’; başvuru sahibinin süt başvurusunun olumlu yanıtlanma şansını yükseltiyor.

Eşi vefat eden veya eşinden ayrılan, gelirsiz ve muhtaç dul kadınlar; velayetlerindeki çocukları için Halk Süt’e başvurabiliyorlar.

Kronik hastalığı yüzünden çalışamayacak halde olan anne ve babalar da süt yardımı alabiliyorlar.

Yangın, deprem vb. ciddi kazalara maruz kalarak, çalışma gücünü veya olanaklarını kaybeden ailelere yani afetzedelere de süt yardımı yapılıyor.

En az %40 engel oranına sahibi olan ve çalışamayan yoksul yahut muhtaç anne veya babalar da süt yardımına başvurabiliyorlar.

Antalya Halk Süt Yardımı Hangi Hallerde Kesilir?

Süt yardımı alan ailenin çocuğunun 5 yaşını doldurması halinde yapılan süt yardımı kesiliyor.

Aile; 2-5 yaş aralığındaki diğer çocukları için yardım almaya sürdürmekte.

Hak sahibi anne veya babanın vefatı halinde de yapılan yardım, durduruluyor. Bu durumda hayatta olan eşin ölüme dair belediyeye mutlaka bilgi vermesi gerekiyor.

Çocuğun ölümü durumunda da yapılan süt yardımı sona eriyor.

İkametgah veya adres değişikliği söz konusu olduğunda ise ailenin yeni ikametgahını mutlaka belediyeye bildirmesi gerekiyor.

Bildirim sonrası Halk Süt; ailenin yeni adresine gönderiliyor.

Bu makalemizde Antalya Büyükşehir Belediyesi süt yardımı başvurusuna dair araştırma konusu olanları aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de süt yardımı alıyorsanız ya almayı kafanızı yoruyorsanız; konuyla alakalı her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi kıymetli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu