Başvurular

Ankara Büyükşehir Belediyesi yardımları nelerdir?

Ankara Büyükşehir Belediyesi yardımları nelerdir?, başvurular bölümümüzde Ankara Büyükşehir Belediyesi yardımları nelerdir? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Ankara Büyükşehir Belediyesi yardımları nelerdir? ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Ankara Büyükşehir Belediyesi yardımları nelerdir?

İçerik gizle
11- Gıda ve Temizlik malzemesi yardımları
22- Yakacak (Kömür) yardımı
33- Ekmek Yardımı
44- Sıcak Yemek Yardımı
55- Giyecek Ve Eşya Yardımı
66- Eğitim Yardımları

6.17- Elver Kampanyası
6.2Elver Kampanyası Başvuru

1- Gıda ve Temizlik malzemesi yardımları

“ İYİLİĞİN BAŞKENTİ” sloganıyla yola çıkan Ankara Büyükşehir Belediyesi, il sınırları içinde yaşayan ihtiyaç sahiplerine çeşitli yardımlarda bulunmaktadır. Bu yardımlardan biri gıda ve temizlik malzemesi yardımıdır. Yıllardır gıda ve temizlik malzemesi yardımı yapan Ankara Büyükşehir Belediyesi her sene hemen hemen 160 bin aileye yardımda yer alıyor.

Peki bu yardımdan yararlanma şartları nelerdir?

 • Ankara il sınırları içinde yaşamak
 • Ailenin gelirinin TÜİK aracılığıyla tespit edilen yoksulluk sınırının altında olması
 • Başvuran birinin evinde yapılan Sosyal İnceleme neticesinde yardım komisyonun tespit ettiği puanlama sisteminden 100 ve üzeri puan almak

Bu koşulları taşıyan ihtiyaç sahipleri;

 • Muhtarlıktan alınan yoksullik belgesi
 • Adrese dayalı aile beyan fişi
 • 18 yaş üzeri aile bireylerinin nüfus cüzdanının aslı ve nüfus cüzdan fotokopileri
 • Müdürlüğe başvuru yapılacağı sırada alınan yardım başvuru formu

ile Sosyal Yardımlar Planlama ve Koordinasyon Şube Müdürlüğüne başvurarak yardım talebinde bulunabilirler.

Başvuru adresleri şöyle:

ADRESTELEFON
OSMANLI İŞ MERKEZİ YENİ ETLİK CADDESİ N0:103 ETLİK-KEÇİÖREN ANKARA(0312) 322 11 33 / (0312) 322 45 47
ATATÜRK MAH. PEÇENEK CAD NO:116 SİNCAN(0312) 276 22 31
Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardımları
komur yardimi basvurusu
ankara büyükşehir belediyesi komur yardimi basvurusu

2- Yakacak (Kömür) yardımı

Ankara büyükşehir Belediyesinin yardımlarından bir diğeride yakacak yardımıdır. Yakacak yardımı bir çok birinin yararlanmak istediği bir yardımdır. Peki Ankara Büyükşehir Belediyesi yakacak yardımı için gerekli şartlar nelerdir?

Ankara Büyükşehir Belediyesi yakacak yardımı şartları:

 1. Ankara il sınırları içinde yaşamak
 2. Ailenin gelirinin TÜİK aracılığıyla tespit edilen yoksulluk sınırının altında olması
 3. Başvuran birinin evinde yapılan Sosyal İnceleme neticesinde yardım komisyonun tespit ettiği puanlama sisteminden 100 ve üzeri puan almak
 4. İkametgahta doğalgaz kullanımı bulunmaması

Bu şartları taşıyorsanız Ankara Büyükşehir Belediyesi yakacak yardımına başvurmak için gerekli belgeleri hazırlayarak başvuru uygulayabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi yakacak yardımı için gerekli evraklar:

 • Muhtarlıktan alınan yoksullik belgesi
 • Adrese dayalı aile beyan fişi
 • 18 yaş üzeri aile bireylerinin nüfus cüzdanının aslı ve nüfus cüzdan fotokopileri
 • Müdürlüğe başvuru yapılacağı sırada alınan yardım başvuru formu

Bu belgelerle Sosyal Yardımlar Planlama ve Koordinasyon Şube Müdürlüğüne başvurarak yakacak (kömür) yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

Başvuru adresleri :

ADRESTELEFON
OSMANLI İŞ MERKEZİ YENİ ETLİK CADDESİ N0:103 ETLİK-KEÇİÖREN ANKARA(0312) 322 11 33 / (0312) 322 45 47
ATATÜRK MAH. PEÇENEK CAD NO:116 SİNCAN(0312) 276 22 31
YAVUZ SELİM MAHALLESİ PTT CADDESİ NO:7/A ÇUBUK ANKARA(0312) 837 99 29
Ankara Büyükşehir Belediyesi yardımları Adres bilgileri
ankara büyükşehir belediyesi ekmek yardımı

3- Ekmek Yardımı

Ankara Büyükşehir Belediyesinin düzenli olarak yaptığı yardımlardan bir diğeride ekmek yardımıdır. Ankara Büyükşehir Belediyesi personelleri aracılığıyla ihtiyaç sahibi 18.000 aileye günlük 80.000 ekmek sevkiyatı yapılmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ekmek yardımından yararlanmak isteyenlerin şu evrakları vermeleri gerekir:

 • Kira kontratı
 • Hanedeki öğrenciler için öğrenci belgesi
 • Varsa araç kaydı
 • Muhtarlıktan alınan yoksullik ilmühaberi
 • Hanede engelli yahut hasta var ise raporu

İle birlikte Sosyal Yardımlar Müdürlüklerin başvurmaları gerekmektedir.  Başvuru yapıldıktan sonra belediye personellerince başvuru sahibinin evinde sosyal inceleme yapılmakta ve bilgilerin doğruluğu araştırılmaktadır. Araştırma sonunda ihtiyacı olduğu tespit edilen ailelere yardım yapılmaktadır.

4- Sıcak Yemek Yardımı

Ankara Büyükşehir Belediyesi özellikle Koronavirüs salgını zamanında bir çok yardımda bulunmaktadır. Bunlardan bir diğeride karantinada olan vatandaşlara yapılan günlük kahvaltı ve akşam yemeği yardımıdır.

Bilhassa 65 yaş üstü, engelli vatandaşlar olmak üzere, salgın zamanında işinden olanlara, sağlık çalışanlarına ve yardıma gereksinimi olanlara sıcak yemek sevkiyatı yapan Ankara Büyükşehir Belediyesi karantinada olan vatandaşların da 15 gün boyunca kahvaltı ve akşam yemeklerini karşılamaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi sıcak yemek yardımından yararlanmak için 0530 010 07 50 numaralı danışma hattını veya Başkent 153 numarasını arayabilirsiniz.

5- Giyecek Ve Eşya Yardımı

İyilik bulaşıcıdır.” fikriyle yoluna devam eden Ankara Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahiplerine giyecek ve eşya yardımı yapmaktadır. Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı aracılığıyla bağış olarak alınan sıfır ve ikinci el giysiler ve eşyalar ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor. Böylelikle Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım yapmak isteyenlerle yardıma ihtiyaç duyanlar içinde köprü görevi görüyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi giyecek ve eşya yardımına başvurmak için gerekli belgeler:

 • Muhtarlıktan alınan yoksullik ilmühaberi
 • Kira kontratı
 • SGK maaş dökümü
 • Nüfus Müdürlüğünden aile beyannamesi
 • Yaşanan bir doğal afet durumu varsa
 • İtfaiye raporu
 • Araç Kaydı
 • Tapu Kaydı
 • Öğrenci
 • Şehitlik veya gazilik belgesi
ADRESTELEFON
OSMANLI İŞ MERKEZİ YENİ ETLİK CADDESİ N0:103 ETLİK-KEÇİÖREN ANKARA(0312) 322 11 33 / (0312) 322 45 47

Eğer eşya ve giysi bağışı yapmak istiyorsanız 0312 507 37 17 numaralı telefondan alakalı birime varabilirsiniz.

Bu yardımlar dışında sosyal belediyecilik anlayışını benimseyen Ankara Büyükşehir Belediyesi üreticiden aldığını patates ve soğanı ihtiyaç sahibi ailelere ücretsiz dağıtmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Eğitim Yardımı

6- Eğitim Yardımları

Bahsettiğimiz Ankara Büyükşehir Belediyesi yardımları dışında, YKS 2021 başvuruları devam ederken Ankara Büyükşehir Belediyesi, başvuru fiyatını ödemekte zorlananların başvuru fiyatını karşılayacağını açıklamıştır.

Ankara Büyükşehir Belediyesinden sosyal yardım alan ve salgın zamanında işini kaybeden ailelerin çocukları bu yardım için başvurabilmektedir. Buradaki formu doldurarak YKS başvuru ücreti talebinde bulunabilirsiniz. Form için BURAYI TIKLAYINIZ.

Ankara Büyükşehir Belediyesi öğrencilere yönelik sıcak çorba sevkiyatı da yapmaktadır. ODTÜ, YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ, HACETTEPE ve GAZİ ÜNİVERSİTESİ ile OSTİM Metro İstasyonunda sıcak çorba sevkiyat noktaları kuran Ankara Büyükşehir Belediyesi çorba sevkiyatı yapmaktadır.

Yakın gelecekte ihtiyaç sahiplerine çocukları için süt yardımı yapmayı da amacında olan Ankara Büyükşehir Belediyesi, bunun bunun yanında tüm yardımları tek kartta birleştirerek BAŞKENT KART sistemine de geçmeyi amaçlamaktadır.

7- Elver Kampanyası

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte yeni bir dayanışma başlatan Ankara Büyükşehir Belediyesi “iyilikte ikinci dalgayı başlatıyoruz.” Diyerek yardımda bulunmak isteyen bağışçılarla ihtiyaç sahiplerini buluşturmayı amaçlamıştır.

Elver Kampanyası kapsamı içinde https://www.ankaratekyurek.com adresine giren yardımseverler 100, 200, 500, 1000 TL alternatiflerinden birini seçerek yardıma gereksinimi olan birinin adı ve soyadını görmeden yalnızca iban bilgisini görüntüleyerek yardımını yapabilmektedir. 1000 TL’lik yardıma ulaşan ihtiyaç sahipleri sistemden otomatik düşürülmektedir. Yardım yapılırken bağışta bulunan insana bir kod gelmekte ve o kod ile bağışçı, yardımını ihtiyaç sahibine ulaştırabilmektedir.

Elver Kampanyası Başvuru

“Elver Kampanyası”na ihtiyaç sahibi olarak başvuru yapmak isteğe göre https://forms.ankara.bel.tr/elverbasvuru adresinden başvuru yapmanız gerekmektedir. Yardım alabilmeniz için detaylarınızi doğru bir biçimde doldurmanız gerekmektedir. Sizin adınıza kullanılan geçerli bir iban numaranızın da bulunması gerekmektedir.

 Ankara Büyükşehir Belediyesinin yeni yardımları bilgisi verildikça sitemizde bu yardımlara da yer aktaracağız. Ankara Büyükşehir Belediyesi yardımları ile ilgili haberdar olmak için sitemizi takip edin.

Değerli okurlar izmir yardımları için BURAYI TIKLAYINIZ.

Ayrıca diğer belediyelerin yardımları için ayrıntılı bir yardımlaşma serimiz var. Bu seride ülkemizdeki bütün büyükşehir belediyelerinin yardımlarını anlatıyoruz. Bu yardım serilerini okumak için de Değerli okurlar diğer büyükşehir yardımları için BURAYI TIKLAYINIZ.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu