Başvurular

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu, başvurular bölümümüzde Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

?

Ankara Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2021; Sosyal yardımlar söz konusu olduğunda kendi alanında bir ilke imza atan Ankara Belediyesi, tüm yardım yönetmeliği kapsamlarını yani başvuru, değerlendirme ve sorgulama aşamalarını bütünüyle online platformlara taşıyan ilk belediye unvanına sahip olmasıyla göze çarpmaktadır. Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı aracılığıyla yapılan

Ankara Belediyesi yardım başvuruları için tamamen dijital bir sisteme geçilmiş olması ise özellikle pandemi zamanında yardım isteklerini iletmek isteyen çevredeki insanlar aracılığıyla tatminiyetle karşılanmaktadır.

Ankara Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı aracılığıyla başlatılan 100 milyon TL’lik yeni destek kampanyası kapsamı içinde pandemi zamanından kaynaklanan biçimde ekonomik zorluklara çekenlere yardımlar ulaştırılmaktadır. Süreç içinde işini kaybeden esnaf yahut sektör çalışanlarına yapılan bu yardımlar aracılığıyla 232.351 aileye 100 milyon TL tutarında yardım ulaştırılmış bulunmakta, güncel sayılar ise yapılan başvurularla birlikte her geçen gün daha da artmaktadır. Pandemi dönemine ilişkin dikkat çeken Ankara Belediyesi sosyal yardımları kapsamı içinde bunun bunun yanında 112.785 ailenin Başkent Kartı’na 400’er TL yatırılmış ve böylece ulaşım için 45 milyon 114 bin TL’lik yardım da yapılmış bulunmaktadır.

Sadece pandemi dönemine ilişkin değil, genel yaşam şartları sebebiyle de muhtaç olan ailelerin temel gereksinimlerini karşılamakta olan Ankara Büyükşehir Belediyesi, bu bağlamda hem maddi yardımlar hem de gıda ve temizlik malzemeleri sevkiyatı yapmaktadır. Bahsedilen yardımlarda bireylerin yaşadığı ilçeler baz alınarak bütçe belirlenmekte, bunun bunun yanında ailelerin durumuna bağlı olarak yardımlar sene içinde 2 veya 3 defaya kadar yinelenebilmektedir.

Nakit yardımları dışında alakalı Ankara Belediyesi yardım başvurusu formu ve belgelerinin teslim edilmesiyle alınabilen diğer yardımlar kısaca şu biçimdedir:

 • Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı aracılığıyla bağış olarak alınan giysiler ile eşyaların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması,
 • Üreticiden satın alınan mahsulün ücretsiz sevkiyatı,
 • Şehit ve gazi ailelerine, karantina sürecinde olanlara, sağlık çalışanlarına, engelliler ve 65 yaş üzerinde olanlara düzenli aralıklarla gıda yardımı,
 • Sıcak yemek, çorba ve günlük ekmek sevkiyatı,
 • Elver Kampanyası içerisinde yardıma muhtaç bireylerin hesabına para yatırılması,
 • Pandemiden etkilendiği düşünülen farklı meslek gruplarına market alışverişi için yardım kartı sevkiyatı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi yardımları içerisinde eğitim yardımlarına yönelik çalışmalar da yer almakta, Belediye YKS 2021 başvurularını ekonomik yetersizlik sebebiyle gerçekleştiremeyen bireylerin başvuru fiyatını karşılıksız olarak ödemiş bulunmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Gıda yardımlarından yahut maddi destek olanaklarından yararlanmak isteyenlerin Ankara Belediye yardım başvurusu için karşılaması gereken genel şartlar şu biçimdedir:

 • Ankara il sınırları içinde ikamet ediyor olmak
 • Hane gelirinin TÜİK aracılığıyla açıklanan yoksulluk sınırını geçmiyor olması
 • Yardım başvurusu yapan birinin adresinde yapılan inceleme neticesinde aldığı puanın komisyonca 100 yahut üzeri olarak belirlenmesi
 • Kişinin yakacak yardımına başvurmuş olması halinde, adresinde doğalgaz kullanımının bulunmaması

Başvurusu yapılacak olan yardımın pandemi dönemi zorluklarından ileri gelen nedenlerden kaynaklanması halindeyse Belediye yetkilileri başvuran birinin şu şartları karşılamasını istemektedir:

 • Hane içinden yalnızca bir birinin başvuruda bulunmuş olması,
 • 65 yaş, engellilik nedenlerinden dolayı yaşlı ve hasta bakım parası almıyor olmak,
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nden herhangi bir yardım almamak,
 • Hane içinde memur, kamu çalışanı, emekli ve sigortalı çalışan veya BAĞKUR’a bağlı olan herhangi birinin yer almıyor olması,
 • Kişinin hayvancılıkla uğraşması yahut çiftçi olması halinde, Tarım ve Orman Bakanlığı aracılığıyla verilen desteklerden yararlanmaması,
 • Covid-19 sebebiyle işi kapanmış olup kısa çalışma ödeneğinden yahut kredi desteklerinden yararlanmıyor olmak.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal yardımlara başvuruda bulunmak ve gıda, yakacak yahut destek amaçlı nakit ödemesinde talebinde bulunacak olanların tüm ailenin nüfus cüzdanları ile fotokopileri ve muhtarlıktan alınan yoksullik belgesi, adrese dayalı aile beyanı fişi ile Sosyal Yardımlar Planlama ve Koordinasyon Şube Müdürlüğü’ne şahsen başvurması gerekmektedir. Yetkililer kişiyi form doldurmaya yönlendirmekte ve belgelere ek olarak eksiksiz biçimde sona eren formun teslim edilmesi gerekmektedir.

Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal yardım talebinde bulunacak vatandaşların ulaşımini kolaylaştırmak maksadıyla 3 olan başvuru merkezi sayısını 13’e çıkarmasıyla birlikte güncel liste şu biçimde genişlemektedir:

 • Akyurt AYM,
 • Altındağ AYM,
 • Araplar AYM,
 • Bala Gençlik Merkezi,
 • Elmadağ Gençlik Merkezi,
 • Kahramankazan AYM,
 • Kızılcahamam Gençlik Merkezi,
 • Kuşcağız AYM,
 • Mamak Gençlik Merkezi,
 • Ortapınar Yenikent Gençlik Merkezi,
 • Yahyalar AYM,
 • Ayaş AYM,
 • Kalecik AYM.

Ankara Belediyesi yardım başvurusu 2021 senesinde devam eden biçimde online olarak da yapılabilmekte, bu amaçla vatandaşların https://sosyalhizmetler.ankara.bel.tr linkine tıklayarak kimlik, adres, iletişim detaylarını belirtmesi gerekmektedir. Yapılan bu ön başvuru sonrasında SMS ile bir onay kodu alan vatandaşlar bu doğrultuda ek bir sorgulama olmaksızın gıda, yakacak, Başkent Kart gibi farklı alanlarda yardımlarını alabilmektedir. Online başvuruda bulunan vatandaşlardan ek bir belge talep edilmemekle birlikte, yapılan incelemeler neticesinde onay mesajının gelmesi maksimum 1 hafta sürmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

İlgili başvuru formuna Belediye’ye ait resmi web sitesi linkine tıklayarak yahut Mavi Masa internet sitesine giriş yaparak ulaşmak olabilecek olmakta, internet kullanmayarak şahsen kuruma başvuru yapacak vatandaşlarınsa form ile birlikte kendi yardım kategorisine uygun belgeleri de sunması gerekmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

E-Devlet sistemiyle entegre biçimde hizmet veren Ankara Belediyesi hem başvuru yapmak hem de başvuru sonucunu sorgulamak isteyen vatandaşların, bu sistem üzerinden kendisine ulaşmasını sağlamaktadır. Başvurunun onaylanmasını takiben ilk yardım sevkiyatında gıda kolileri ulaştırılmakta, sürece ilişkin sorgulama içinse TC kimlik numarası ile e-Devlet sistemine giriş yapmak gerekmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Başvuruda bulunmayı yahut başvuru süreci ile ilgili bilgi edinmeyi isteyenlerin Ankara Büyükşehir Belediyesi gıda kolisi ve nakit yardımı için 0312) 322 11 33 numaralı telefonu, sıcak yemek yardımı içinse 0530 010 07 50 numaralı danışma hattını veya Alo Başkent 153 numaralı hattı çevirerek yetkililere ulaşması olabilecek olmaktadır.

Ek olarak ilçe bazlı yardım talep etmek ve Ankara Belediyesi Sosyal Yardımlar Şubeleri’ne ulaşmak istenmesi halinde Keçiören Şube için (0312) 322 11 33, Sincan Şube için (0312) 276 22 31, Çubuk Şube için (0312) 837 99 29,  Altındağ Şube içinse (0312) 348 44 84 telefon numaralarını çevirmek yeterli olmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Gıda ve temizlik malzemesi yardımları, ‘’İyiliğin Başkenti’’ mottosunu kullanan Ankara Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla yapılan yardımların büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Belediye, gıda anlamında her sene hemen hemen olarak 160 bin haneye yardımlarıyla ulaşmaktadır. Ek olarak son haftalarda korona virüs salgını sebebiyle ayrı bir klasmanda değerlendirmeye alınan ve hız kazandırılan gıda kolisi yardımlarıyla iş kaybı yaşayanların temel beslenme ihtiyaçları giderilmekte, ilk etapta Altındağ merkezli yapılan sevkiyat kapsamı içinde 30 bin aileye gıda yardımı kolisi ulaştırılmıştır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi personelleri aracılığıyla ihtiyaç sahibi 18.000 aileye günlük 80.000 ekmek sevkiyatı yapılmakta, Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu yapanların bu sevkiyat listesine dahil olması olabilecek olmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Kolisi

Salgın dönemini sebebiyle 15 günlük karantina sürecinde olan bireylere bu süre zarfında Ankara Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla kahvaltı ve akşam yemekleri gönderilmekte, ek olarak 65 yaş üstü, engelli vatandaşlar ile sağlık çalışanlarına, yardıma gereksinimi olanlara, salgın zamanında işsiz kalanlara da aynı biçimde iki öğün yemek desteği sunulmaktadır.

Yine gıda yardımları kapsamı içinde bulunmakla birlikte öğrencileri de desteklemeye odaklanan bir diğer Ankara Belediyesi sosyal yardım türü ise sıcak çorba sevkiyatı olmakta, ODTÜ, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Hacettepe ile Gazi Üniversiteleri’nin bunun yanında OSTİM Metro İstasyonu’nda da sıcak çorba sevkiyat noktaları bulunmaktadır.

Hali hazırda birden fazla aileye herhangi bir başvuru olmaksızın Ankaralı üreticilerden aldığı soğan ve patatesi ücretsiz biçimde dağıtarak halka gıda ve çiftçiye maddi destek sağlamakta olan Belediye, ihtiyaç sahibi ailelerin çocukları için süt sevkiyatı da yapabilmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım

Pandemi dönemine ilişkin yardımlarıyla dikkat çeken ve örnek oluşturan belediyelerden birisi olan Ankara Büyükşehir Belediyesi, bu sürede her birine 5’er gıda kolisi dağıtmış olduğu simitçilere, ek olarak 500’er TL’lik nakit yardımı da sağlamaktadır. Ek olarak AŞTİ’de hizmet veren taksiciler için maddi yardım içerisinde belirli zamanlarda depo ve durak ücreti alınmamaktadır.

Alkol ve tütün ürünleri hariç tüm market alışverişlerinde kullanılabilen bir maddi yardım aracı olan Ankara Belediyesi Yardım Kartı ise salgın sebebiyle geçici işsizlik yaşayan vatandaşların 500 liralık alışveriş yapabilmesine olanak tanımaktadır. Bu karttan ek olarak taksici, kuaför, berber ve müzisyen gibi meslek grupları da yararlanabilmekte bunun bunun yanında yardım kartını tercih ederek su faturası da ödenebilmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardımı Almak İstiyorum

Ankara Büyükşehir Belediyesi yardımı almak istiyorum diyorsanız yardım talebinde bulunmak için belediyenin resmi sitesi olan “https://sosyalhizmetler.ankara. bel.tr”  adresinden kimlik numarası, ad, soyad ve telefonu numaranızı girmeniz gereklidir. Yardım talebinde bulunduktan sonra gerekli inceleme sonrası belediye aracılığıyla size yardım yapılacaktır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı almak isteyen birden çok kişi yardım kartı talebinde bulunması gerekir. Ankara Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla yapılan gıda yardımı ve para yardımı alan birden çok insana yardımları belediye aracılığıyla verilen yardım kartına yatırılmaktadır.

İhtiyaç sahibi ailelerin rencide olmadan diledikleri gibi alışveriş yapmasına olanak sağlayan yardım kartı başvurusu belediyenin resmi sitesinden yada bizzat belediye başvurularak yapılmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Paketinde Neler Var

Ankara Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı almak isteyen birden çok kişi gıda yardım kolilerinde neler var merak etmektedir. Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım kolilerinde temel gıda ihtiyaç maddeleri bulunmaktadır. Yardım kolilerinden bulunanlar gıdalar ise uru fasulye, nohut, bulgur, pirinç, mercimek gibi bakliyatlardan veya makarna, salça, yağ, un olarak açıklanmıştır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Alışveriş Kartı Hangi Marketlerde Geçerli

Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım kartı alan bireyler bu kartları diledikleri marketlerde harcama olanağı bulunmaktadır. Belediye ile market içinde yapılan anlaşma gereği sosyal yardım kartları tüm büyük alış veriş mağazalarında ve marketlerde geçerlidir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Kampanyası

Ankara Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla Ramazan ayı itibariyle pandemi dönemi yardımlarının ikinci etabına geçilmiş bulunulmakta ve Elver Kampanyası ile daha çok ihtiyaç sahibine ulaşılmaya başlanmaktadır. https://www.ankaratekyurek.com/elver.php linkine tıklayarak 100, 200, 500, 1000 TL gibi farklı bütçelerde yardım yapan vatandaşların bu gönüllü bağışları adları gizlenmek kaydıyla yardıma muhtaç bireylere ulaştırılmaktadır. Yardımdan 1000 TL alan ihtiyaç sahibi bir daha yardım talebinde bulunamazken, kampanyadan yararlanmak isteyenlerin nakit yardımının yatırılacağı bir İBAN numarası bulunması zorunlu olmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Ne Zaman Dağıtılacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım kartı, gıda yardımı ve erzak yardımı her ay belediye personelleri aracılığıyla dağıtılmaktadır. Erzak kolisi yardımı alan bireylere yardım kolileri Ramazan ayı öncesi ve Kurban Bayramı öncesi yapılmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi yardımı başvurusu onaylandıktan sonra hemen hemen olarak 2 hafta içinde yapılmaktadır. Ankara Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı bakiye yüklemeleri ise her ayın ilk 2 haftası içinde yatırılmaktadır.

Sizlere bu makalemizde Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ile ilgili bilgi vermeye çalıştım. Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ile ilgili aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu